Όγδοη σερί νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ

Δημοσιεύθηκε 22.12.2023

Την όγδοη σερί νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ στη ΟΠΑΠ Basket League, επικρατώντας με 83-52 επί του Αχιλλέα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Brown πετυχαίνοντας 20 πόντους, 1 τρίποντο και 5 ασίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να προηγείται με 4-0 από το πρώτο λεπτό, με τον Shabazz να μειώνει στο επόμενο λεπτό σε 4-3, ευστοχώντας σε τρίποντο. Στο 3’ Ο Μαντοβάννης πέτυχε τρίποντο για το 7-4, και με την ομάδα της Λάρνακας να παίζει πιο επιθετικά, ανέβασε τη διαφορά στο +12 στο 8 με 19-7.

Ο Αχιλλέας προσπάθησε να μπει πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το τρίποντο του Watson στο 11’ μείωσε σε 26-13. Η βολή του Σιμιτζή στο 14’ διαμόρφωσε το 33-13 για τους φιλοξενούμενους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 21-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινοπράσινοι» κυριαρχούσαν στο παιχνίδι και στο 26’ το τρίποντο του Hollingsworth ανέβασε τη διαφορά στο +34 (61-27). Στο τελευταίο δευτερόλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ο Χριστούδιας ευστόχησε σε τρίποντο μειώνοντας σε 71-36.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καϊμακλίου δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 83-52.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-24, 21-41, 36-71, 83-52

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 17 (2), Χριστούδιας 8 (2), Ανθυμιάδης, Shabazz 9(1), Λουκά 5, Χ. Γεωργίου 4, Πηλακούτας 3 (1), Σ. Γεωργίου 4

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 17 (1), Jones 6, Σιμιτζής 10, Brown 20 (1), Μαντοβάνης 5 (1), Σιζόπουλος 7 (1), Στυλιανού 3 (1), Hunt 10, Παντελή, Τσουλούπας 5 (1)

*Βρείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα*

Βρείτε σήμερα στο CBF TV δωρεάν συνδρομή 7 ημερών! Για να μην χάνετε κανένα αγώνα από την δράση όλων των πρωταθλημάτων της ΚΟΚ