Kέρδισε την ΑΕΛ κι επέστρεψε στις νίκες η Ένωση

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 13.12.2020

Στις νίκες επέστρεψε η Remedica ΕΝΠ, επικρατώντας για την 12η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League την ΑΕΛ με 85-64. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Ίνγκραμ με 27 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

H Ένωση με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έφτιαξε διαφορά πέντε πόντων (18-13), μετά το καλάθι από τον Κουμή, ενώ έκανε ξεκίνημα με τρίποντο του Στάκι στο δεύτερο δεκάλεπτο (21-13). Μέχρι το 14’ η ΑΕΛ κατάφερε να ισοφαρίσει με το δίποντο του Άπολγουάιτ κι ένα λεπτό αργότερα βρέθηκε μπροστά στο σκορ (24-25) με το καλάθι του Φέργκιουσον. Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκιτρίνους» να κλείνουν την περίοδο μπροστά με έναν πόντο (31-32).

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να προηγείται καθ’ όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 52-48.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο, το οποίο άρχισε με πέντε πόντους του Στάκι που έδωσαν προβάδισμα στους «βυσσινί» (53-52) στο 31’. Στη συνέχεια η Ένωση κυριάρχησε, πετυχαίνοντας συνολικά 37 πόντους στην τέταρτη περίοδο, έναντι 12 της ΑΕΛ και έτσι πήρε το ροζ φύλλο με 85-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 31-32, 48-52, 85-64