Έφυγε αλώβητη από το Μόναχο με όπλο της το τρίποντο η Μπαρτσελόνα

Δημοσιεύθηκε 18.10.2022
Μπορεί να δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο στην έδρα της Μπάγερν Μονάχου, ωστόσο στη συνέχεια η Μπαρτσελόνα «πάτησε το γκάζι», πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη της (73-84) στη φετινή Ευρωλίγκα!

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μπαρτσελόνα, η οποία μία εβδομάδα μετά τη δύσκολη επικράτησή της στο Clasico, έφυγε θριαμβεύτρια (73-84) από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου. Από την άλλη, οι Βαυαροί ψάχνουν ακόμα το πρώτο θετικό τους αποτέλεσμα στη φετινή διοργάνωση, μετά τις ήττες από Φενέρμπαχτσε και Βίρτους Μπολόνια.

Η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους «πάτησε το γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης και τελικά πήρε τη νίκη με 84-73, έχοντας για κορυφαίους τους Βέσελι, Λαπροβίτολα και Αμπρίνες, οι οποίοι σκόραραν από 14 πόντους. τρομερή επίδοση στα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους, ολοκλήρωσνα το ματς με 13/26 έξω από τα 6.75! Από την άλλη, για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Όγκουστιν Ρούμπιτ, ο οποίος πέτυχε 19 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Το ματς:

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα στην πρώτη περίοδο του αγώνα, με τους Γουάιλερ-Μπαμπ και Ρούμπιτ να απαντούν στο 4-0 των «μπλαουγκράνα». Λαπροβίτολα και Τόμπι έβαλαν μπροστά την Μπαρτσελόνα με 11-7 στο 6’, πριν ο Ρούμπιτ πάρει φάουλ στο τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 13-13 με τρεις εύστοχες βολές. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες, 18-18.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με σερί 11-4, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (22-29) στο 15’, χάρη σε δύο τρίποντα του Αμπρίνες, ενώ ο Ισπανός έκανε το 4/4 έξω από τη γραμμή των 6.75 στο 18’, διαμορφώνοντας το 26-33. Ωστόσο, η Μπαγερν απάντησε πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, μειώνοντας στον πόντο 34-35, πειν ο Λαπροβίτολα σκοράρει με τη λήξη για το 34-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να ευστοχούν σε συνεχόμενα τρίποντα, δημιουργώντας για πρώτη φορά στο ματς διψήφια υπέρ της διαφορά (36-48 στο 22’), πριν ο Λούτσιτς μειώσει σε 41-48 για την Μπάγερν, με 5 συνεχόμενους προσωπικούς του πόντους. Όμως, η Μπαρτσελόνα είχε… δέσει την άμυνά της και διατήρησε το μεγάλο υπέρ της προβάδισμα, για το 53-65 του τρίτου δεκαλέπτου, στο οποίο επικράτησε με επί μέρους σκορ 28-19.