Πήρε αυτό που άξιζε, ανατροπή και... φλερτ με την εξάδα για Καρμιώτισσα

Δημοσιεύθηκε 26.11.2022

Δεν πτοήθηκε η Καρμιώτισσα και με ανατροπή πήρε πολύ σημαντική νίκη επί της Δόξας στο Τσίρειο με 2-1, σε παιχνίδι για τη 12η αγωνιστική.

Η ομάδα των Πολεμιδιών που έπαιξε για πρώτη φορά στη νέα της έδρα, σκαρφάλωσε στην 7η θέση με 15 βαθμούς ενώ άνοιξε παράλληλα και τις αποστάσεις από τις θέσεις του υποβιβασμού.

Δύο γκολ στην επανάληψη από τους Ντούμπια και Ελ Αλουχί, έφεραν τη μεγάλη ανατροπή για την Καρμιώτισσα που βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Σαντίκ. Η προσφυγική ομάδα δέχθηκε την έβδομη της ήττα σε οκτώ παιχνίδια και που την κρατά καθηλωμένη στη 12η θέση με οκτώ βαθμούς.

Από τα πρώτα λεπτά η Καρμιώτισσα έδειχνε να έχει καλύτερα πατήματα, όμως η ομάδα που βρήκε πρώτη το γκολ ήταν η Δόξα, μετά από ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ σε χέρι που υποδείχθηκε από το VAR και το επικύρωσε ο διαιτητής Φωτίου, σε παράβαση που υπέπεσε ο Σελούτσκα. Η Δόξα δεν αξιοποίησε το προβάδισμά της, κλείστηκε πίσω και το πλήρωσε στο β΄ μέρος όπου μέσα σε 13 λεπτά, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο. Αρχικά ο Ντούμπια μετά από εξαιρετική πάσα του Καλτσά σημείωσε με κεφαλιά το 1-1 ενώ στο 71΄ ο Ελ Αλουχί με εκπληκτικό φάουλ, έφερε τα κάτω πάνω, με την Καρμιώτισσα να κρατά το υπέρ της προβάδισμα και να πανηγυρίζει μία σημαντική επιτυχία.

ΣΚΟΡΕΡ: 58΄ Ντούμπια, 71΄ Ελ Αλουχί / 24΄ πέν. Σαντίκ

KAΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι, Σελούτσκα (72΄ Αβραάμ), Μαλόνε, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Ελ Αλουχί (89΄ Χατζηβασίλης), Οικονομίδης (46΄ Μπεν Σαλάμ), Καλτσάς (80΄ Κουλιμπαλί), Ντούμπια (89΄ Αγγελή), Ντούρις.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Κέρλα, Στυλιανού, Ίλιτς (51΄ Μπένι), Βαγιέχο, Κοβάσεβιτς, Αμπντουλάχι (73΄ Καργκμπό), Φασουλιώτης (23΄ Ασαμόα), Σόμπτσικ (73΄ Τιντζανί), Σαντίκ.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40΄ Οικονομίδης, 53΄ Ελ Αλουχί, 84΄ Μπεν Σαλάμ / 64΄ Ασαμόα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Φωτίου

VAR: Μενέλαος Αντωνίου