Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στο μοτίβο από το οποίο δεν έχει ξεφύγει τη φετινή σεζόν άργησε πολύ και ήταν ανήμπορη να μπει στο κλίμα της αναμέτρησης, πλησιάζοντας μεν ορισμένες στιγμές στα αντίπαλα καρέ, αλλά δεν ήταν τόσο απειλητική... Η Μπράιτον ήξερε ότι έπρεπε να εκμεταλλευτεί την κατάσταση στην οποία βρίσκεται η ομάδα του Γουάιλντερ, έχασε ευκαιρίες με τους Κόνολι και Μοπέ, πίεσε, δεν κατάφερε να βρει στόχο και μάλιστα, τρόμαξε όταν στο 34' ο ΜακΓκόλντρικ με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Σάντσες να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση στην αριστερή του γωνία. Στο 38' η αριθμητική ισορροπία ορθά ανετράπη με το πολύ άσχημο πάτημα του Λούντστραμ στον αστράγαλο του Φέλτμαν, με τον χαφ της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ να βλέπει την κόκκινη κάρτα έπειτα και από το βίντεο που θέλησε να τσεκάρει ο ρέφερι.
Οι «λεπίδες» κλείστηκαν στα καρέ τους στο δεύτερο ημίχρονο με πρόθεση απλά να τρέξουν προς την επίθεση αν κι εφόσον τους δινόταν η δυνατότητα. Η Μπράιτον με την κατοχή που είχε έστειλε μπάλες στο «κουτί» και προς την εστία της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, ωστόσο, στο 57' τρόμαξε όταν ο Μπερκ από αριστερά αφού κουβάλησε πρώτα τη μπάλα μέχρι την περιοχή, έστρωσε στον Στίβενς που σούταρε άουτ. Η έκπληξη ήρθε στο 63' από στρώσιμο του ΜακΓκόλντρικ στον Μπογκλ και δυνατό σουτ του τελευταίου που κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα για του 1-0 της Μπράιτον σε ένα απόλυτο σοκ για την Μπράιτον! Η άμυνα των φιλοξενούμενων στο Amex δεν κατάφερε ν' αντέξει μέχρι τέλους για να έρθει η πρώτη φετινή νίκη. Μάλιστα ο Μπερκ στο 84' έχασε τεράστια ευκαιρία για δεύτερο γκολ ηρεμίας και αντ' αυτού στο 87' μια ολιγωρία στην άμυνα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επέτρεψε στον Γουέλμπεκ από κοντά να σκοράρει για το τελικό 1-1. Μάλιστα, στο 95' ο Γιάχανμπακς είχε δοκάρι σε κεφαλιά στην προσπάθεια για την μεγάλη ανατροπή!
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Μπράιτον: Σάντσες, Γουάιτ (72' Ζεκίρι), Ντανκ, Γουέμπστερ, Φέλτμαν (46' Γιάχανμπακς), Μπισούμα, Λαλάνα, Μαρτς, Τροσάρ, Μοπέ (66' Γουέλμπεκ), Κόνολι
Σέφιλντ Γιουνάιτεντ: Ράμσντεϊλ, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ρόμπινσον, Στίβενς, Λούντστραμ, Αμπάντου, Φλεκ (33' Μπερκ), Μπρούστερ (54' Μπογκλ), ΜακΓκόλντρικ (70' Όσμπορν)
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας gipedo.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.