Απίστευτη απόδραση για Ομόνοια, ισοπέδωσε τις ελπίδες του Απόλλωνα!

ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΦΗ Δημοσιεύθηκε 4.2.2024

Ο Απόλλωνας κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης στο «Alphamega Stadium» αλλά η Ομόνοια των πάμπολλων προβλημάτων έκανε απίστευτη απόδραση και πανηγύρισε σπουδαίο διπλό με 2-1.

Μία επικράτηση που ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Σιπριάνο ο οποίος πέρασε λίγα λεπτά νωρίτερα στην αναμέτρηση στη θέση του Λέτσιακς ο οποίος στο 6ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους πράσινους.

Στη συνέχεια όμως οι γαλάζιοι πίεσαν αρκετά, απώλεσαν πέναλτι με τον Βαλμπουενά που απέκρουσε ο Φαμπιάνο στο 28ο λεπτό και ευτύχησαν να σκοράρουν με τον Σαγκάλ στο 86΄. Βρήκαν ευκαιρίες να πετύχουν την ολική ανατροπή αλλά στο 90΄+5΄ ήρθε η χαριστική βολή από την Σιπριάνο ο οποίος με σουτ χάρισε στους τριφυλλοφόρους το πρώτο διπλό στο νέο γήπεδο της Λεμεσού μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία και με αυτή, ουσιαστικά ισοπέδωσε τις ελπίδες του Απόλλωνα για να προλάβει την εξάδα. Έμεινε στους 34 βαθμούς και θα πρέπει να γίνουν πράγματα και... θαύματα για να βρεθεί στο γκρουπ του τίτλου.

Για ακόμη μία φορά, είχε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει αλλά δεν το έπραξε και έτσι το πλήρωσε με μία ακόμη ήττα που αυτή τη φορά είναι καταδικαστική.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

- Τέλος αγώνα

90΄+5΄ - ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Ο Σιπριάνο με συρτό σουτ νίκησε τον Δημητρίου.

90΄+4΄ - Νέα κεφαλιά, από τον Μάρκες αυτή τη φορά που όμως πάει άουτ.

90΄+1΄ - Ο Μαλεκκίδης από πολύ καλή θέση κάνει κακή προβολή μετά από σέντρα του Βαλμπουενά.

86΄ - ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα: Ο Σαγκάλ με καρφωτή κεφαλιά νικάει τον Φαμπιάνο σε μία εξαιρετική σέντρα του Σάντος.

85΄ - Αδύναμη η κεφαλιά του Σαγκάλ έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά.

69΄ - Γύρισμα του Μπακένγκα από δεξιά, ο Πέρετς από πολύ καλή θέση πλασάρει έξω.

67΄ - Ο Λανγκ με το κεφάλι έδιωξε σε κόρνερ την προβολή του Νταρίκουα.

61΄ - Ο Χαραλάμπους μετά από συρτή μπαλιά του Λέτσιακς επιχείρησε το σουτ με το αριστερό αλλά ο Δημητρίου ήταν σωστά τοποθετημένος.

58΄ - Μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Φαμπιάνο το δυνατό πλασέ από τον Μάρκες.

56΄ - Μετά από εκτέλεση του Βαλμπουεάν, ο Νταρίκουα βρέθηκε σε καλή θέση αλλά το σουτ του πέρασε απελπιστικά έξω.

54΄ - Εκτέλεση φάουλ από τον Μπέζους, ο Δημητρίου μάζεψε χωρίς καμία δυσκολία.

- Ξεκίνησε το β΄ μέρος

- Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44' - Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μπεζούς, πάει εκτός η μπάλα

36'- Παράλληλα με την εστία πέρασε η μπάλα στο γύρισμα του Μαλεκκίδη

28' - ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Φαμπιάνο απέκρουσε την εκτέλεση του Βαλμπουενά

28' - Δίνεται πέναλτι για τον Απόλλωνα, αφού ο Φαμπιάνο κατά την έξοδό του έπεσε πάνω στον Μάρκες, με τον Λανγκ να βρίσκει προηγουμένως τη μπάλα

22' - Ο Μπακένγκα δοκιμάζει ξανά έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να πηγαίνει αυτή τη φορά εύκολα στα χέρια του Φαμπιάνο

15' - Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σουτ του Μπακένγκα, έξω από την περιοχή, πάει έξω η μπάλα

6'- ΓΚΟΛ για την Ομόνοια: Μετά από την εκτέλεση του κόρνερ από τον Μπεζούς, ο Λέτσιακς από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα.

5' - Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Μπεζούς έκανε τη σέντρα, με τον Λέτσιακς από κοντά να στέλνει τη μπάλα προς την εστία, όμως η μπάλα βρήκε στον Δημητρίου και πήγε σε κόρνερ

4' - Έξω από την περιοχή ο Μπεζούς έκανε το σουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Δημητρίου

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΠΟΛΛΩΝ: Δημητρίου, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (58΄ Πέρετς), Μαλεκκίδης, Χάμπος (84΄ Κρμέντσικ), Αρτεάν, Νταρίκουα, Κολ (71΄ Σάντος), Βαλμπουενά, Μάρκες, Μπακένγκα (71΄ Σαγκάλ).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Παναγιώτου, Μπέζους (71΄ Ανδρέου), Λέτσιακς (79΄ Σιπριάνο), Φράνσον, Κούσουλος, Χαραλάμπους (88΄ Κασάμα), Στεπίνσκι.

ΣΚΟΡΕΡ: 86΄ Σαγκάλ / 6' Λέτσιακς, 90΄+5΄ Σιπριάνο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77΄ Σάντος / 33' Λέτσιακς, 77΄ Μίλετιτς, 81΄ Παναγιώτου, 84΄ Κούσουλος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζιανλούκα Μανγκιανιέλο

VAR: Γιάκομπ Κέχλετ

AVAR: Βασιλείου Αδάμος

Παρατηρητής: Καραγιώργη Σοφία

Μπαραόνα και Ζμέρχαλ «καθάρισαν» για λογαριασμό του Απόλλωνα κόντρα στην Ομόνοια Αρ.