Ολοκλήρωσε με μεγάλο διπλό επί της Νέας Σαλαμίνας ο Απόλλων

Amir Δημοσιεύθηκε 29.2.2020
Σε ένα πολύ δυνατό αγώνα ο Απόλλωνας πήρε το διπλό στο στάδιο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» κερδίζοντας τη Νέα Σαλαμίνα με 2-1, στο φινάλε της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος.

Οι γαλάζιοι θα μπουν στη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος ως τέταρτοι με 38 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Αμμοχώστου θα παίξει στο β’ γκρουπ. Αυτή τη στιγμή οι ερυθρόλευκοι είναι στην 8η θέση με 25 βαθμούς, όμως με νίκη αύριο (01/03) του Ολυμπιακού επί της Ένωσης θα βρεθεί ένα σκαλοπάτι πιο κάτω.

Ο Απόλλωνας άνοιξε το σκορ από το πρώτο ημίχρονο με τον Παπουλή στο 15’, η Νέα Σαλαμίνα ισοφάρισε προσωρινά στο 63’ με πέναλτι του Κίνγκσλεϊ, όμως άμεσα η ομάδα της Λεμεσού στο 64΄ πήρε εκ νέου προβάδισμα με τον Ματέι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαρδινέρο.

8' - Σουτ του Παπουλή, έπεσε και μάζεψε ο Κίσσας.
14'- Kερδίζει πέναλτι ο Απόλλων σε μαρκάρισμα δύο αμυντικών πάνω στον Παπουλή.
15' ΓΚΟΛ. Ο Παπουλής εκτέλεσε, ο Κίσσας έκοψε και στην επαναφορά ο επιθετικός του Απόλλωνα άνοιξε το σκορ.

24' - Ωραία επιθετική προσπάθεια για τον Απόλλωνα, με τελικό αποδέκτη τον Νσούε τον οποίο πρόλαβαν οι αμυντικοί πριν κάνει το σουτ.
26'- Πρώτη καλή φάση για τη Νέα Σαλαμίνα με τον Δημητρίου να αποκρούει το πλασέ του Κίνγκσλεϊ
36' - Κεφαλιά από τον Σίμπσον, δεν κινδύνεψε ο Δημητρίου.
-Η Νέα Σαλαμίνα ανέβασε ρυθμούς στα τελευταία λεπτά και έχει περισσότερες απαιτήσεις στην επίθεση.
41' - Ο Παπουλής επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε έξω.
45'- Σουτ του Ελουντού, η μπάλα χτυπά σε σώματα αμυντικών και έπειτα απομακρύνεται ο κίνδυνος.
-Tέσσερις τελικές (τρεις στο στόχο) ο Απόλλωνας έναντι δύο (ισάριθμες στο στόχο) για τη Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο ημίχρονο.
49' - Καλή κίνηση από τον Μπένσοπ, έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω.
51' - ΑΚΥΡΩΣΗ ΓΚΟΛ. Ο Σίμπσον στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώνεται για οφσάιντ.
52' - Ο Σίμπσον έκανε την κεφαλιά, με τον Δημητρίου να κάνει την εντυπωσιακή απόκρουση.
-Ένταση υπάρχει στα τελευταία λεπτά λόγω του τέρματος που ακυρώθηκε στη Νέα Σαλαμίνα.
55' - Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Κίνγκσλεϊ από κοντά να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το σουτ του Σίμπσον.
62' - Ο Σελίμοβιτς κράτησε στην περιοχή τον Κίνγκσλεϊ και ο Λεόντιος Τράττος δείχνει την άσπρη βούλα.
63' - ΓΚΟΛ. Ο Κίνγκσλεϊ ευστοχεί από την άσπρη βούλα και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, 1-1.

64' - ΓΚΟΛ. Η χαρά για τους γηπεδούχους κράτησε ελάχιστα, καθώς στην επόμενη φάση ο Ματέι ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Χριστοφόρου και με δυνατό σουτ έκανε το 2-1 για τον Απόλλωνα.
67' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Κίνγκσλεϊ με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.
73' - Σέντρα του Μαριάνοβιτς, κεφαλιά από τον Μπαραβίκας με υπερένταση διώχνει σε κόρνερ ο Δημητρίου
88' - ΓΚΟΛ. Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, με το τελικό αποδέκτη τον Σαρδινέρο που σπρώχνει εύκολα την μπάλα στα δίχτυα - μετά από πάσα του Μπένσοπ και ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 3-1.
apollon2

H ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σκόρερ:  63' πεν. Κινγκσλεϊ / 15' Παπουλής, 64' Ματέι, 88' Σαρδινέρο

Κίτρινες: 33' Ροντρίγκεζ / 43'Mπένσοπ, 62' Σελίμοβιτς, 86' Δημητρίου

Συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπό, Ροντρίγκες, Μαριάνοβιτς, Μπαραβίκας, Κορέια, Νουρ (84' Μαουρίσιο), Ελουντού (58' Σιαθάς), Σίμπσον, Κίνγκσλεϊ.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Δημητρίου, Ενσούε, Σελίμοβιτς, Γιούστε, Βασιλείου (90' Αντωνιάδης), Σατσέτι, Ντένιτς, Ματέι (76' Περέιρα), Παπουλής (57' Πίττας), Σαρδινέρο, Μπένσοπ

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου.

Α’ Βοηθός: Μιχάλης Σωτηρίου.

Β’ Βοηθός: Ανδρέας Π. Ανδρέου.

4ος: Ιώαννης Αναστασίου.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.

]]>

Η γκολάρα του Ντανίλο, οι ιαχές του κόσμου και η ανακούφιση μέσα από την παρακάμερα του Απόλλωνα

Απόλλων: Αυτό που θα του δώσει ώθηση