Νικητές οι πράσινοι στο κυπριακό φιλικό στη Πολωνία

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 30.7.2022

Η Ομόνοια κέρδισε με 2-0 την Ανόρθωση σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στην Πολωνία.

Οι δύο ομάδες που αμφότερες προετοιμάζονται στη χώρα της Κεντρικής Ευρώπης, κοντραρίστηκαν στο «Mejiski Stadion» του Bialobrzegi, με τους Ντάρκο Μίλανιτς και Νιλ Λένον να δοκιμάζουν αρκετά πρόσωπα και συνδυασμούς βγάζοντας τα δικά τους συμπεράσματα.

Σε έναν αγώνα με λίγες ευκαιρίες οι πράσινοι κατάφεραν όντας πιο ουσιαστικοί να σκοράρουν εις διπλούν. Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κράτησε περισσότερο μπάλα, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει μπροστά από την εστία του Φαμπιάνο με αξιώσεις. Το πρώτο γκολ ήρθε από τον Μίλετιτς στο 23ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπρούνο Φελίπε η μπάλα στρώθηκε στο Σέρβο αμυντικό που έκανε το τελείωμα και μετά από κόντρα στον Αντωνίου κατέληξε στα δίχτυα του Λόρια.

Στην συνέχεια είχαν και οι δύο ομάδες κάποιες καλές ευκαιρίες με τους τερματοφύλακες να δηλώνουν παρών. Το δέυτερο γκολ ήρθε στο 60ο λεπτό όταν ο Μπασιρού με δυνατό σουτ στην κίνηση διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Αυτό ήταν το δεύτερο φιλικό της Ανόρθωσης επί πολωνικού εδάφους με την «Κυρία» να μετρά ισάριθμες ήττες ενώ έχει ακόμα έναν αγώνα προγραμματισμένο την Τετάρτη απέναντι στη Ραντόμιακ.

Από πλευράς Ομόνοιας αυτό ήταν το τέταρτο (τρίτο και τελευταίο στην Πολωνία) φιλικό των πρασίνων οι οποίοι έκαναν το τρία στα τρία στη χώρα της κεντρικής Ευρώπης αφού κέρδισαν όλους τους αγώνες τους. Οι κυπελλούχοι επιστρέφουν αύριο στη βάση τους ενώ το επόμενο φιλικό τεστ είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή 5 Αυγούστου απέναντι στην ΑΕΚ Αθηνών.

Η εξέλιξη του φιλικού

Τέλος του αγώνα

87' Σουτ του Βερχόβετς, άουτ.

81' Έδιωξε δύσκολα ο Ουζόχο σουτ του Παρούτη που κόντραρε.

72' Μέσα ο Ασημένος, έξω ο Μιξ για την Ομόνοια

71' Μέσα οι Χαραλάμπους, Παναγιώτου και Σάββα, εκτός οι Μπασιρού, Μίλετιτς, Λοϊζου

70' Μέσα οι Βερχόβετς και Πόποβιτς, εκτός οι Παντσεόν και Φερέιρα

67' Γύρισμα του Παρούτη και σουτ του Εμπραλίτζε, έδιωξε ο Λέτσιακς.

63' Αλλαγές για την Ανόρθωση. Μέσα Χατζημιτσής, Αντωνιάδης και Παρούτης, εκτός οι Λάζαρος, Αντωνίου, Κορέια

62' Αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα Παπουλής, Μάταβζ, Ψάλτης εκτός Κακουλλής, Μάθιους, Mπάρκερ

61΄ Κίτρινη στον Πάντσεον μετά από φάουλ στον Μπάρκερ

60' ΓΚΟΛ Φοβερό γκολ με μονοκόμματο μακρινό σουτ του Μπασιρού

57΄ Μέσα ο Ουζόχο, εκτός ο Φαμπιάνο για την Ομόνοια

54' Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Μπρούνο Φελίπε ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην περιοχή, ο Λοϊζου έπιασε το σουτ και έδιωξε στη γραμμή ο Λόρια.

52' Μεγάλη ευκαιρία έχασε από κοντά ο Μπάρκερ, στη συνέχεια ο Αντωνίου παραχώρησε κόρνερ σε σουτ του Λέτσιακς.

49' Διαγώνιο σουτ από τον Νινγκά, μόλις δίπλα από το δοκάρι του Φαμπιάνο

48' Σουτ λίγο έξω από την περιοχή ο Χριστοδουλόπουλος, λίγο έξω.

46΄ Μέσα ο Μπαϊσίνιο, Εκτός ο Κορέα για την Ανόρθωση

Σέντρα στο 2ο ημίχρονο

Ημίχρονο

45' Παραλίγο αυτογκόλ μετά από διώξιμο του Λανγκ.

40΄ Σουτ από τον Λοϊζου, διώχνει ο Κίκο.

39' Νεύρα μεταξύ Μίλετιτς και Χαρογιάν και καθυστέρηση στην εκτέλεση

38' Σουτ εκτός περιοχής από τον Κακουλλή, διώχνει σε κόρνερ ο Λόρια.

35' Ο Παντσεόν βρήκε τον Εμπραλίτζε ο οποίος πέρασε τον Μίλετιτς όμως το πλασέ του κόντραρε και πέρασε κόρνερ

32' Αδύναμο σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο, στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

31' Αδύναμο σουτ από Φερέιρα εύκολα ο Φαμπιάνο

30΄ Μέσα ο Κίκο, εκτός ο Χρυσοστόμου για την Ανόρθωση

29' Πρώτη κίτρινη κάρτα στο φιλικό για τον Ανδρέα Χρυσοστόμου

28' Ωραία ενέργεια από τον Λοϊζου, ο ίδιος πλάσαρε με τη μπάλα να περνά λίγο έξω.

25' Σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής ο Νινγκά, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

23' ΓΚΟΛ για την Ομόνοια. Μετά από κόρνερ και ασυνεννοησία που έγινε στην περιοχή ο Μίλετιτς σκοράρει με σουτ.

21΄Σκοράρει ο Εμπραλίτζε όμως χρησιμοποίησε το χέρι και το γκολ ακυρώνεται

13' Σέντρα του Λέσιακς, άουτ η μπάλα

5' Σέντρα του Αντωνίου, παρέμβαση Φαμπιάνο και νέο κόρνερ για τους κυανόλευκους