Κατ΄ ευφημισμό ντέρμπι, την έκανε σκόνη και θρίψαλα!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 22.12.2020

Με τον Λέτσιακς να κάνει τη δεξιά πλευρά της Ανόρθωσης να μοιάζει με ελβετικό τυρί, την άμυνα της Ομόνοιας να μην αφήνει να περάσει τίποτα, τον Ασαντέ να «πυροβολεί» τον Κούσουλο να κάνει άλλη μια αρχηγική εμφάνιση, το ντέρμπι στο ΓΣΠ μόνο τέτοιο δεν ήταν.

Οι πράσινοι επικράτησαν με 3-0 της «Κυρίας» στο κατ' ευφημισμό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και πιστοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση, παίρνοντας τέταρτο διαδοχικό τρίποντο και πλησιάζοντας τις πρώτες θέσεις.

Ο Ασαντέ άνοιξε (5') και έκλεισε (48') το σκορ, ο Παπουλής ενδιάμεσα (27') είχε βάλει το δεύτερο, με όλα τα γκολ του τριφυλλιού να ξεκινούν από γυρίσματα του απίθανου Λέτσιακς, που ήταν ασυγκράτητος κι έκανε ό,τι ήθελε στην πλευρά του!

Εξαιρετική εμφάνιση από το τριφύλλι, που στο δεύτερο ημίχρονο... έριξε ρυθμό κι έκανε διαχείριση, απέναντι σε μια Ανόρθωση που απογοήτευσε για άλλη μια φορά με την εμφάνισή της και δεν άξιζε να πάρει το παραμικρό από το παιχνίδι.

Χάρη στο τέταρτο σερί της τρίποντο η Ομόνοια έφτασε τους 29 βαθμούς κι ανέβηκε στην τρίτη θέση, στο -1 από την Ανόρθωση που έχει αγώνα περισσότερο και στο -3 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα που έχει αγώνα λιγότερο.

Από την άλλη η «Κυρία»  έμεινε χωρίς νίκη για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, παρέμεινε στους 30 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή (με δύο αγώνες περισσότερους) και έχει πλέον σταθεροποιηθεί σε κακές (το πολύ μέτριες) εμφανίσεις, δειχνοντας πως με τα υφιστάμενα δεδομένα δύσκολα θα μπορέσει να διεκδικήσει τον τίτλο.

-Τέλος αγώνα στο 90' χωρίς καθυστερήσεις, σπουδαία νίκη για την Ομόνοια!

88' Πρώτη απόκρουση του Παναγή, σε προσπάθεια του Καλτσά μετά από λάθος του Λέτσιακς.

85' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Κακουλλής στη θέση του Τιάγκο.

81' Σουτ του Μποτεάκ, πάνω από τα δοκάρια.

76' Ακόμη ένα πολύ άστοχο σουτ, επίσης από τον Χουσμπάουερ.

-Κρατάει την μπάλα στα τελευταία λεπτά η «Κυρία» αλλά... τίποτα ιδιαίτερο.

69' Δεύτερη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Μετά από ωραία ενέργεια και γύρισμα του Καλτσά, ο Μίχα έδωσε στον Χουσμπάουερπ που έπιασε ένα πολύ άστοχο σουτ.

68' Κίτρινη κάρτα στον Κ. Αρτυματά.

65' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Μποτεάκ στη θέση του (δις) σκόρερ Ασαντέ.

63' Πρώτη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ελουντού μετά από σέντρα του Καλτσά να μην πιάνει καλά την κεφαλιά, πολύ άστοχη.

60' Κίτρινη κάρτα στον Χουσμπάουερ.

59' Πήγε να σκοράρει με απευθείας κόρνερ ο Γκόμεθ, απέκρουσε ο Λόρια.

-Ο Λέτσιακς συνεχίζει να κάνει... πάρτι στη δεξιά πλευρά της άμυνας της Ανόρθωσης και είναι διαρκής απειλή.

58' Σουτ του Τιάγκο, πάνω από τα δοκάρια.

48' ΓΚΟΛ, 3-0 η Ομόνοια με τον Ασαντέ να σκοράρει ξανά! Τρομερό σκάψιμο του Γκόμεθ για τον Λέτσιακς που έκανε το γύρισμα και γι' αυτό το γκολ, μετά από λάθη στην άμυνα της Ανόρθωσης ο Γκανέζος πέτυχε το δεύτερο του τέρμα. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

46' Διπλή αλλαγή για την Ανόρθωση, Χουσμπάουερ και Ελουντού στις θέσεις των Μαργκάσα και Χριστοφή.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Ετοιμάζει Ελουντού και Χουσμπάουερ ο Κετσπάγια.

-Καλύτερη η Ομόνοια στο πρώτο μέρος, δίκαια πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Τέλος ημιχρόνου

45+1' Κίτρινη κάρτα στον Ασαντέ.

44' Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι για φάουλ στον Λοΐζου. Έντονες φωνές από τον πάγκο της Ομόνοιας για πάτημα στον νεαρό, αλλά το χρώμα της κάρτας ήταν ορθό.

40' Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια, ο Λοΐζου στη θέση του Παπουλή.

-Πρόβλημα αντιμετωπίζει ο Παπουλής, δεν μπορεί να συνεχίσει.

-Ετοιμάζει Ελουντού ο Κετσπάγια που είναι τρομερά απογοητευμένος από την ομάδα του.

27' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ομόνοια με τον Παπουλή! Ξανά μετά από γύρισμα του Λέτσιακς από τ' αριστερά, ο Παπουλής μπαίνοντας στην περιοχή πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

22' Η Ανόρθωση σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη του βοηθού για οφσάιντ. Αναμένεται επιβεβαίωση από το VAR αλλά το ριπλέι δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης της απόφασης.

21' Γύρισμα του Ασαντέ, στην αγκαλιά του Λόρια.

-Δεν δείχνει προς το παρόν να μπορεί να βγάλει αντίδραση η Ανόρθωση, ελέγχει τον αγώνα η Ομόνοια.

14' Κάθετη του Τιάγκο στον Ασαντέ, πρόλαβε τον ταχύτατο Γκανέζο ο Λόρια.

10' Σωτήριο κόψιμο του Κ. Αρτυματά στον Λέτσιακς που ετοιμαζόταν να σουτάρει από κοντά.

7' Σουτ του Χριστοφή μετά από πάσα του Κβιλιτάια, άστοχο.

-Ιδανικό ξεκίνημα για το τριφύλλι που στην πρώτη του φάση στον αγώνα άνοιξε το σκορ και παίρνει και το... ψυχολογικό προβάδισμα.

5' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ομόνοια με τον Ασαντέ! Ο Λέτσιακς έβγαλε το επικίνδυνο γύρισμα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε στον Κ. Αρτυματά κι έφτασε στον Ασάντε στο δεύτερο δοκάρι που πλάσαρε με τη μία στα δίχτυα του Λόρια! ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ

1' Κεφαλιά του Κ. Αρτυματά, δεν απείλησε τον Παναγή και πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Καταγράφεται ως η πρώτη τελική του ντέρμπι.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Σέχου, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Τιάγκο (85' Κακουλλής), Παπουλής (40' Λοΐζου), Ασαντέ (65' Μποτεάκ)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Κ. Αρτυματάς, Κορέια, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (46' Χουσμπάουερ), Μίχα, Καλτσάς, Χριστοφή (46' Ελουντού), Κβιλιτάια

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ασαντέ (45+1') / Νταουσβίλι (44'), Χουσμπάουερ (60'), Κ. Αρτυματάς (68', 3η)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
VAR:  Χριστοφή Τιμόθεος