Καταραμένο «Alphamega» για τον ΑΠΟΕΛ, τον έριξε από την κορυφή η ΑΕΛ!

Δημοσιεύθηκε 11.2.2024

Ούτε στην έβδομη απόπειρά του κατάφερε ο ΑΠΟΕΛ να πάρει το πρώτο του διπλό στο στάδιο «Alphamega», μένοντας αυτή τη φορά στο 1-1 με την ΑΕΛ για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με αποτέλεσμα να… πέσει από την κορυφή για πρώτη φορά από τον Νοέμβριο!

Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας, οι οποίοι είχαν στον πάγκο τον Ρικάρντο Σα Πίντο για πρώτη φορά μετά την τετράμηνη τιμωρία του, προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με γκολ του Τσεμπάκ (πέμπτο του στη σεζόν, παρότι ακραίος μπακ), ενώ ένας άλλος αμυντικός έφερε το ματς στα ίσα για την ομάδα της Λεμεσού, με τον Φιλίποβιτς να ισοφαρίζει με κεφαλιά στο 54’.

Ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει για δεύτερη φορά τον πολύ καλό Ανέστη, έμεινε χωρίς νίκη για δεύτερο σερί παιχνίδι (προηγήθηκε η ισοπαλία με την ΑΕΚ), πήγε στους 53 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον Άρη, ο οποίος όμως είναι πρώτος λόγω της νίκης του στο μεταξύ τους παιχνίδι, με αποτέλεσμα οι γαλαζοκίτρινοι να πηγαίνουν ως δεύτεροι στο ντέρμπι κορυφής της Πέμπτης (15/2, 20:00) στο ΓΣΠ.

Από την άλλη, η ανεβασμένη ΑΕΛ, η οποία προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες για πρώτη φορά στη σεζόν, πήρε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα που της δίνει ψυχολογία κι αυτοπεποίθηση ενόψει κυπέλλου, φτάνοντας τους 30 βαθμούς, ενώ παραμένει αήττητη με τον Αλέξη Γαρπόζη στον πάγκο.

* Σε επτά αγώνες στο νέο γήπεδο Λεμεσού ο ΑΠΟΕΛ μετράει ήττα και ισοπαλία με την ΑΕΛ, ήττα και ισοπαλία με τον Απόλλωνα, ήττα και δύο ισοπαλίες με τον Άρη.

* Μετά το γκολ του ΑΠΟΕΛ ακολούθησε πεντάλεπτη διακοπή καθώς οπαδοί της ΑΕΛ έριξαν αντικείμενα στους αντιπάλους οι οποίοι πανηγύριζαν μπροστά στο πέταλο με αποτέλεσμα να βρεθούν για λίγο στο έδαφος οι Κβιλιτάια και Πέτροβιτς.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο επιθετικός στο ξεκίνημα και γυρόφερνε την περιοχή της ΑΕΛ, όμως ήταν οι Λεμεσιανοί που είχαν τις πρώτες φάσεις, με τα σουτ των Κα (16΄) και Παπαφώτη (22΄). Στην πρώτη τους απειλή, εντούτοις, οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας άνοιξαν το σκορ, όταν ο Τσεμπάκ, μετά από κεφαλιά του Πολυκάρπου στο δοκάρι, πήρε το… ριμπάουντ και σούταρε στα δίχτυα. Ακολούθως η ΑΕΛ έδειξε διάθεση να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, μέχρι το σουτ του Τζάλμα στο 45+7΄ που ήταν η πρώτη της ευκαιρία στο ντέρμπι (προηγήθηκαν δύο προσπάθειες από Κβιλιτάια και Μαρκίνιος που δεν ανησύχησαν τον Ανέστη).

Ο ΑΠΟΕΛ είχε τις πρώτες τελικές στο β΄ μέρος με τον Κβιλιτάια όμως η ΑΕΛ έφερε στα ίσα το ντέρμπι στο 54ο λεπτό, με κεφαλιά του Φιλίποβιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στη συνέχεια οι πρωτευουσιάνοι απείλησαν τέσσερις φορές (σε 7΄) με κεφαλιές, με κορυφαία φάση αυτή του Ντάλσιο στο 64’, ενώ οι Λεμεσιανοί απείλησαν με δυνατό σουτ του Παπαφώτη στο 66’ που αποκρούστηκε από τον Μπέλετς. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερος αλλά δεν μπορούσε να νικήσει τον εξαιρετικό Ανέστη, ενώ στο 83’ ακυρώθηκε γκολ του Κβιλιτάια με υπόδειξη οφσάιντ.

90+3΄ Δυνατό σουτ του Μεχρί, ψηλά έξω.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις.

86' Κεφαλιά του Γουίλσον, μαζεύει ο Ανέστης.

85' Μπεραχίνο αντί Κα, Μαρς αντί Παπαφώτη.

83' Ακυρώνεται γκολ του Κβιλιτάια με υπόδειξη οφσάιντ. Είχε προηγηθεί τρομερή απόκρουση του Ανέστη σε κεφαλιά του Μεχρί.

81' Σουτ του Κβιλιτάια, σε ετοιμότητα ξανά ο Ανέστης.

81' Σατσιάς αντί Τσεμπάκ.

79' Επικίνδυνο γύρισμα του Μορέιρα, δεν πρόλαβε ο Τσούκα στο δεύτερο δοκάρι με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

77' Σουτ του Γουίλσον έξω από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ανέστης.

75' Δώνης, Μεχρί και Γουίλσον αντί Βιγιαφάνες, Μαρκίνιος και Εντονγκαλά.

72' Επικίνδυνο γύρισμα του Μεντόγεβιτς, έπεσε και μάζεψε ο Μπέλετς.

71΄ Αλλαγή για την ΑΕΛ, Σέρνιτς αντί Μακρή.

69' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, ο Σαρφό στη θέση του Πολυκάρπου.

-Συνεχόμενα κόρνερ από την ΑΕΛ, δεν έτυχαν εκμετάλλευσης. Ζητά κι άλλο γκολ ο κόσμος της.

66' Δυνατό σουτ του Παπαφώτη, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπέλετς! Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛ.

-Σε επτά λεπτά ο ΑΠΟΕΛ απείλησε τέσσερις φορές με κεφαλιές.

64' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον αφύλακτο Ντάλσιο να πιάνει την κεφαλιά και να αστοχεί.

63' Κεφαλιά του Βιγιαφάνες, χωρίς πρόβλημα ο Ανέστη.

60' Νέα κεφαλιά του Πέτροβιτς, πέφτει και μαζεύει ο Ανέστη. Καλή φάση για τον ΑΠΟΕΛ.

59' Κίτρινη κάρτα στον Τσούκα.

57' Κεφαλιά του Πέτροβιτς, έξω.

54' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η ΑΕΛ με τον Φιλίποβιτς! Με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

53' Επικίνδυνη μπαλιά του Μεντόγεβιτς για τον Μίντσεφ, ο Σούσιτς τού πήρε την μπουκιά απ' το στόμα διώχνοντας σωτήρια σε κόρνερ.

50΄Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΛ, Μορέιρα αντί Γερολέμου.

50' Σουτ του Κβιλιτάια μετά από ωραία ενέργεια, πολύ ψηλά.

48' Απειλεί ο Κβιλιτάια με σουτ που πέρασε μόλις έξω αλλά εντέλει υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

45+7΄ Σουτ του Τζάλμα έπειτα από ατομική ενέργεια, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπέλετς.

45+2' Σουτ του Μαρκίνιος από το ύψος της περιοχής, πολύ άστοχο.

-Επτά λεπτά οι καθυστερήσεις για το πρώτο ημίχρονο.

45' Κεφαλιά του Κβιλιτάια, μάζεψε ο Ανέστη.

-Η ΑΕΛ κυκλοφορεί την μπάλα και προσπαθεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του ΑΠΟΕΛ, ανεπιτυχώς προς το παρόν.

33' Επαναρχίζει το ματς.

32' Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς.

31' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Λούκας.

-Σηκώθηκε ο Κβιλιτάια και είναι καλά.

-Σηκώθηκε ο Πέτροβιτς, παραμένει στο έδαφος ο Κβιλιτάια, διακοπή στο ματς.

-Δύο παίχτες του ΑΠΟΕΛ δέχθηκαν αντικείμενα από την εξέδρα της ΑΕΛ κατά τη διάρκεια των πανηγυρισμών τους μπροστά στο πέταλο και βρίσκονται στο έδαφος.

27' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με τον Τσεμπάκ! Με κοντινό σουτ μετά που η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι σε κεφαλιά του Πολυκάρπου.

22' Σουτ του Παπαφώτη λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε και μάζεψε χωρίς πρόβλημα ο Μπέλετς.

16' Για την ΑΕΛ η πρώτη καλή φάση στο ματς με ατομική προσπάθεια του Κα και σουτ που πέρασε έξω.

-Έκλεισαν τους Λεμεσιανούς στην περιοχή τους οι φιλοξενούμενοι και δημιουργούν προϋποθέσεις για γκολ αλλά όχι ακόμη κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

-Ο ΑΠΟΕΛ κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πρώτα λεπτά όμως δεν έχουμε δει ακόμη κάποια φάση για γκολ.

ΑΕΛ: Ανέστης, Τσούκα, Φιλίποβιτς, Ντε Λούκας, Τζάλμα, Μεντόγεβιτς, Γερολέμου (50΄ Μορέιρα), Παπαφώτης (85΄ Μαρς), Κα (85΄ Μπεραχίνο), Μακρής (71΄ Σέρνιτς), Μίντσεφ.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ (81΄ Σατσιάς), Πέτροβιτς, Σούσιτς, Βιτάλ, Πολυκάρπου (69΄ Σαρφό), Ντάλσιο, Βιγιαφάνες (75΄ Δώνης), Μαρκίνιος (75΄ Μεχρί), Εντονγκαλά (75΄ Γουίλσον), Κβιλιτάια.

ΣΚΟΡΕΡ: 54΄ Φιλίποβιτς / 27΄ Τσεμπάκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 31΄ Ντε Λούκας, 59΄ Τσούκα / 32΄ Πέτροβιτς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ghersini Davide

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κωμοδρόμος Ηράκλης

4ος Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης