Μια απ΄ τα ίδια με ΑΕΛ και ξανά στο -2 η Ανόρθωση!

Δημοσιεύθηκε 13.1.2024

Σπουδαίας σημασίας νίκη με την οποία επανέφερε τη διαφορά της από την κορυφή στους μόλις δύο βαθμούς πήρε η Ανόρθωση, η οποία κέρδισε για άλλη μια φορά την ΑΕΛ, αυτή τη φορά με 1-0 στο «Α. Παπαδόπουλος», για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη των κυανόλευκων επί των Λεμεσιανών και έκτη στα τελευταία επτά τους παιχνίδια στα οποία είναι αήττητοι!

Το χρυσό γκολ για την ομάδα της Αμμοχώστου, η οποία παρατάχθηκε για άλλη μια φορά με σημαντικές απουσίες, το σκόραρε ο Γκασαμά στο 53ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από κάθετη του Κίκο στον Κορέια και γύρισμα του Βραζιλιάνου, με τον Σενεγαλέζο να πετυχαίνει το έκτο του γκολ στη σεζόν και πέμπτο τον τελευταίο ενάμιση μήνα.

Mέτριο και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το πρώτο ημίχρονο το οποίο έκλεισε με «σκορ» 2-1 στις τελικές προσπάθειες, υπέρ της «Κυρίας» η οποία όμως δεν είχε φάση στον στόχο. Λίγες οι καλές ευκαιρίες και στο β’ μέρος, με τον Γκασαμά αφότου έχασε σπουδαία φάση στο 50’ να βρίσκει το γκολ τρία λεπτά αργότερα, ενώ η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στην επανάληψη στο 77’ με τον Φιλίποβιτς και πλησίασε στην ισοφάριση και με σουτ του Γερολέμου στο 89’.

Σημειώνεται πως στο 65ο λεπτό ο Σλοβένος ρεφ σφύριξε πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Κορέια όμως μετά από παρέμβαση του VAR (Σολωμού) και on-field review άλλαξε (ορθώς) την απόφασή του καθώς η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Βραζιλιάνου.

Η Ανόρθωση, η οποία επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι κορυφής, έφτασε με το 12ο της τρίποντο (πέμπτο στα τελευταία έξι ματς) στους 40 βαθμούς και μείωσε ξανά στο -2 από τους πρωτοπόρους, ενώ η ΑΕΛ, η οποία ούτως ή άλλως έχει χάσει το τρένο της εξάδας όμως έψαχνε μια νίκη γοήτρου και ψυχολογίας ενόψει κυπέλλου, δέχθηκε αντιθέτως τέταρτη σερί ήττα κι έμεινε με 19 βαθμούς στην ένατη θέση.

Ντεμπούτο ως αλλαγή για την «Κυρία» έκανε ο Μακούν (μπήκε στο 90+2’) ενώ βασικός για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του πριν από τρεις μήνες έπαιξε ο Γκερέρο.

Tέλος αγώνα

90+11' Κίτρινη στον Ολιβέιρα.

90+8' Κίτρινη στον Μαρς.

-Εννέα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+2' Κίτρινη στον Αρμπολέδα.

90+2' Αντωνίου αντί Γκερέρο, Μακούν αντί Φερέιρα.

90+1' Σωτηρίου και Τσούκα στις θέσεις των Μακρή και Φραντζή.

89' Σουτ του Γερολέμου, έπεσε στη γωνία του και μάζεψε ο Αρμπολέδα. Καλή φάση για την ΑΕΛ.

89' Πήγε για το σουτ ο Μπάστο μετά από εκτέλεση κόρνερ, κόντραρε.

-Προσπαθεί να ασκήσει πίεση η ΑΕΛ αλλά δεν απειλεί.

77' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Φιλίποβιτς, το πλασέ του με εξουδετερωμένο τον Αρμπολέδα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

74' Ιωάννου και Γουαρίς αντί Κίκο και Γκασαμά.

69' Μπεραχίνο στη θέση του Μεντόγεβιτς.

68' Ακυρώνεται το πέναλτι, σωστά, καθώς η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Κορέια.

67' Πάει στο on-field review ο ρεφ μετά από παρέμβαση του VAR.

65' Πέναλτι για την ΑΕΛ για χέρι του Κορέια.

62' Ζητάει πέναλτι η ΑΕΛ για ανατροπή του Μπάστο, τίποτα λέει ο ρεφ.

53' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Γκασαμά! Κάθετη του Κίκο στον Κορέια, γύρισμα του Βραζιλιάνου και πλασέ του Σενεγαλέζου από κοντά.

50' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κοντινό σουτ του Γκασαμά μετά από πάσα του Καστέλ, έσωσε με τα πόδια ο Ολιβέιρα.

Στο 2-1 οι τελικές, καμία στον στόχο για την Ανόρθωση.

Τέλος ημιχρόνου

-Tρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν μπλοκάρει την Ανόρθωση η οποία για δεύτερο σερί παιχνίδι δεν μπορεί να γίνει δημιουργική.

32' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με σουτ του Μακρή μέσα από την περιοχή, λίγο έξω. Υποδείχθηκε οφσάιντ, όμως μάλλον θα μετρούσε αν έμπαινε.

29' Πρώτη καλή φάση για την Ανόρθωση με δυνατό σουτ του Φερέιρα από το ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

27' Κίτρινη κάρτα στον Φερέιρα.

-Η Ανόρθωση έχει την κατοχή, γυροφέρνει συνεχώς την περιοχή των Λεμεσιανών, όμως δεν έχει καταφέρει ακόμη να απειλήσει σοβαρά την εστία του Ολιβέιρα.

18' Κίτρινη κάρτα στον Παπαφώτη.

16' Σουτ του Γκερέρο λίγο έξω από την περιοχή, έβαλε σωτήρια την κόντρα ο Μεντόγεβιτς.

10' Σουτ του Μεντόζα, απέκρουσε ο Αρμπολέδα. Για την ΑΕΛ η πρώτη φάση στο ντέρμπι.

5' Kίτρινη κάρτα στον Κίκο.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Αρμπολέδα, Ουαγκέ, Κορέα, Μαρμούκ, Κορέια, Κίκο (74' Ιωάννου), Χρυσοστόμου, Γκερέρο (90+2' Αντωνίου), Φερέιρα (90+2' Μακούν), Γκασαμά (74' Γουαρίς), Καστέλ.

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φραντζής (90+1' Τσούκα), Μπάστο, Φιλίποβιτς, Μαρς, Μεντόγεβιτς (69' Μπεραχίνο), Παπαφώτης, Μεντόζα (55' Γερολέμου), Μόρσεϊ (55' Μορέιρα), Σέρνιτς, Μακρής (90+1' Σωτηρίου).

ΣΚΟΡΕΡ: 53΄ Γκασαμά / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5' Κίκο, 27' Φερέιρα, 90+2' Αρμπολέδα / 18' Παπαφώτης (3η), 90+8' Μαρς, 90+11' Ολιβέιρα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Obrenovic Rade

Α' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας