Για να έρθει η τεσσάρα βγήκε μπροστά

ΑΝΔΡΕΑΣ ΨΑΛΤΗΣ Δημοσιεύθηκε 18.12.2023

Σημαντικό μερίδιο της επιτυχίας της ΑΕΛ στο «Αμμόχωστος» κόντρα στην ΑΕΖ έχει ο Μίγκελ Ολιβέιρα. Ο 29χρονος γκολκίπερ της ομάδας της Λεμεσού έκανε σπουδαίο ματς κρατώντας ουσιαστικά όρθια την ΑΕΛ στο σημείο έντονης πίεσης του αντιπάλου.

Από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι το δεύτερο γκολ του Μακρή στο 64΄, ο Ολιβέιρα πραγματοποίησε σπουδαίες επεμβάσεις. Στο 47ο λεπτό, είπε «όχι» σε σουτ του Ντιγκινί. Δύο λεπτά αργότερα νίκησε και πάλι τον Γάλλο. Στο 51ο λεπτό ήταν η σειρά του Χατζηβασίλη να νικηθεί από τον Ολιβέιρα ενώ στο 62΄έβγαλε με το πόδι το σουτ του Σλόγκαρ.

Αυτές ήταν οι πιο σημαντικές επεμβάσεις του γκολκίπερ της ΑΕΛ οι οποίες φάνηκε να λειτουργούν ως καμπανάκι στους συμπαίκτες του. Στο 64ο λεπτό, ο Αντρέας Μακρής «τέλειωσε» το ματς κάνοντας το 1-3.