Θρυλική ανατροπή - τίτλου στη Λάρνακα!

Δημοσιεύθηκε 31.3.2024
Θρυλική ανατροπή -  τίτλου στη Λάρνακα!

Τεράστιο διπλό - μήνυμα τίτλου για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος κέρδισε με ανατροπή 2-1 την ΑΕΚ στην ΑΡΕΝΑ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική της β΄φάσης και της ξέφυγε στο +4! Η ομάδα του Ρικάρντο έδειξε χαρακτήρα στη Λάρνακα και με δύο γκολ στο 76΄και στο 82΄κατάφεραν να φύγουν από την ΑΡΕΝΑ μ΄ένα σπουδαίο διπλό. Έφτασε τους 66 βαθμούς η ομάδα της Λάρνακας, έμεινε στους 62 η ΑΕΚ.

Το ματς...

Το παιχνίδι πάντως δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας με τις δύο ομάδες να φτιάχνουν λιγοστές φάσεις ενώ ο ρυθμός δεν ήταν καλός στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει νωρίς προβάδισμα με το γκολ του Τόνγκια στο 9ο λεπτό. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί αλλά να μην καταφέρνει να φτάσει σε ξεκάθαρη τελική προσπάθεια. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ προσπάθησε να διαχειριστεί το υπέρ της προβάδισμα όμως στο 76ο λεπτό και μετά από μία στατική φάση, ο Τομανέ έπιασε μία πολύ δύσκολη κεφαλιά για να κάνει το 1-1. Στο 82ο λεπτό, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με κεφαλιά του Ντογκαλά μετά από σέντρα του Δώνη. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει, έχασε δύο ευκαιρίες με Σολ και Ρομπέρζ μέχρι το φινάλε όμως το 1-2 διατηρήθηκε για να πάρει ο ΑΠΟΕΛ ένα σπουδαίο τρίποντο.΄

Η εξέλιξη του αγώνα:

90+3΄Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Η προβολή του Ρομπέρζ έπειτα από σέντρα που έγινε από αριστερά πέρασε έξω.

90΄Πέντε λεπτά ο έξτρα χρόνος.

86΄Κεφαλιά του Σολ εντός περιοχής, μπλόκαρε ο Μπέλετς. Οι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή όμως ο διαιτητής είχε αντίθετη άποψη.

82΄ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ, 1-2 με κοντινή κεφαλιά του Ντογκαλά έπειτα από σέντρα του Δώνη! Το γύρισε ο ΑΠΟΕΛ

76΄ΓΚΟΛ ο ΑΠΟΕΛ! Ο Τομανέ είναι αυτός που με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ντογκαλά, ισοφαρίζει σε 1-1!

73΄Ο Τόνγκια έκανε ένα σουτ εντός περιοχής και από πλάγια θέση όμως ήταν απελπιστικά άστοχος.

72΄Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ! Ο Δώνης μ΄ένα σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Πίριτς να κάνει σπουδαία επέμβαση.

68΄Σουτ του Ντάλσιο εκτός περιοχής, πάνω από τα δοκάρια.

60΄Η ΑΕΚ έχει πάρει τη κατοχή σταδιακά σ΄ένα μέτριο πάντως από πλευράς θεάματος και ρυθμού ντέρμπι.

52΄Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να πιέσει, είναι λίγο έξω από την περιοχή της ΑΕΚ αλλά δεν βρήκε την καλή ευκαιρία που ψάχνει.

46΄Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με μία αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Δώνης αντικατέστησε τον Βιγιαφάνιες.

Ημίχρονο, 1-0 μπροστά στο σκορ η ΑΕΚ.

45΄Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος.

43΄Μακρινό σουτ του Πέτροβιτς, πάνω από τα δοκάρια.

35΄Ο ΑΠΟΕΛ έχει πάρει μέτρα στο γήπεδο. Φτάνει στην περιοχή της ΑΕΚ με σχετική ευκολία όμως δεν βρίσκει την ξεκάθαρη ευκαιρία για να απειλήσει.

17΄Σουτ στην κίνηση από τον Τόνγκια εντός περιοχής, η μπάλα έξω.

9΄ΓΚΟΛ η ΑΕΚ, φοβερό γκολ ο Τόνγκια και 1-0!

Ο ακραίος επιθετικός της ΑΕΚ, έπιασε ένα ξαφνικό δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπέλετς!

8' Η ΑΕΚ την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά.

1΄Σέντρα στο ματς!

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιουνκού (84΄Τρισκόφσκι) Λέδες, Τόνγκια, Φαράζ (69΄Γκάμα) Λόπες (69΄Σολ) Γκαρθία, Μιλίτσεβιτς, Πέρε Πονς (84΄Ναούμ) Ρομπέρζ, Ντίμερς (80΄Σάντος)

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Ζέφτε, Βιγιαφάνιες (46΄Δώνης) Τσεπάκ, Ντάλσιο, Τομανέ (85΄Σατσιάς) Μαρκίνιος (63΄Μεχρί) Κονσταντίνοφ (72΄Κβιλιτάια), Ντογκαλά (85΄Σούσιτς)

ΣΚΟΡΕΡ: 9΄Τόνγκια/76΄Τομανέ, 82΄Ντογκαλά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74΄Σολ/39΄Μαρκίνιος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Sundberg Jakob Alexander

Α' Βοηθός Διαιτητής: Rasmussen Dennis Rene Wollenberg

Β' Βοηθός Διαιτητής: Krogstrup Daniel Richardt

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος