Διέλυσε το αήττητο της Ανόρθωσης και ανέβηκε μόνη 2η η ΑΕΚ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 5.3.2022

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στα πλέι οφ η ΑΕΚ φεύγοντας με το διπλό από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» κερδίζοντας την Ανόρθωση με 2-1.

Οι κιτρινοπράσινοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, καθώς στην πρώτη ευκαιρία στο 3' ο Φαράζ έκανε σέντρα και ο Άλτμαν με κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το 1-0. Στο 26' ο Τρισκόφσκι έκανε το 2-0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που δόθηκε για χέρι του Αραγιούρι, ενώ στο 65' ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1. Ενδιάμεσα, στο 34', η Ανόρθωση είχε μειώσει σε 2-1 με τον Αρτυματά.

Έτσι, ηΑΕΚ έσπασε το αήττητο της Ανόρθωσης που κρατούσε από τον Δεκέμβριο καθώς η τελευταία φορά που έχασε η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν στις 4/12 από την ΠΑΕΕΚ και πάλι στην έδρα της. Εκ τότε σε 13 παιχνίδια (11 πρωταθλήματος, 2 κυπέλλου) δεν είχε γευτεί την πικρή γεύση της ήττας.

Με τη νίκη αυτή και σε συνάρτηση με την ισοπαλία του ΑΠΟΕΛ με τον Άρη νωρίτερα, η ΑΕΚ ανέβηκε μόνη στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 42 βαθμούς, τέσσερις πίσω από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα που παίζει τη Δευτέρα κόντρα στην Πάφο. Η Ανόρθωση είναι στην τέταρτη θέση με 38 βαθμούς, έχοντας πιο πάνω τον ΑΠΟΕΛ με 40 και πιο πίσω της τον Άρη με 37 και την Πάφο με 34.

Τέλος του παιχνιδιού

72' - Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ, ο Λεάλ νικητής στο τετ α τετ με τον Νοβότνι

65' - ΓΚΟΛ. 1-3. Ακοράν το πρώτο σουτ απέκρουσε ο Λόρια και στην επαναφορά ο Τρισκόφσκι από κοντά έκανε με πλασέ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του

63' - Συρτό σουτ από τον Εσπινόσα, έπεσε και μάζεψε ο Λόρια

61' - Νέο σουτ από τον Ακοράν, ελάχιστα έξω η μπάλα

57' - Σουτ του Ακοράν, έξω από την περιοχή, πετάχτηκε στη γωνιά και έδιωξε σε κόρνερ ο Λόρια

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου

45+1' - Από καλή θέση ο Άλτμαν κάνει το σουτ, απελπιστικά έξω η μπάλα

34' - ΓΚΟΛ. 1-2. Με ένα φοβερό γκολ του Αρτυματά η Ανόρθωση μειώνει

30' - Άστοχη η προσπάεια του Χριστοδουλόπουλου

28' - Φάουλ από τον Χριστοδουλόπουλο, πέφτει και διώχνει ο Λεάλ

28' - Από κοντά ο Καλτσάς, κάπου βρίσκει και πάει κόρνερ η μπάλα

26' - ΓΚΟΛ. 0-2. O Τρισκόφσκι είναι εύστοχος και δίνει αέρα δύο γκολ για τους φιλοξενούμενους

25' - Μετά από σέντρα στην περιοχή και κεφαλιά του Ντάρμπισαϊαρ η μπάλα χτυπάει στο χέρι του Αραγιούρι και δίνεται πέναλτι

23'- Kεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, ελάχιστα έξω η μπάλα

21' - Λάθος από τον Αραγιούρι με τον Ντάρμπισαϊαρ να βγαίνει τετ α τετ με τον Λόρια, όμως καθυστέρησε και ο Αραγιούρι επέστρεψε για να διώξει σε κόρνερ

13'- Σουτ του Ντάρμπισαϊαρστα χέρια του Λόρια η μπάλα

3' - ΓΚΟΛ. 0-1. Σέντρα από τον Φαράζ, κεφαλιά από τον Άλτμαν και η ΑΕΚ στην πρώτη φάση του παιχνιδιού παίρνει κεφάλι στο σκορ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Αντωνιάδης (71' Κορέα), Αραγιούρι, Κορέια, Αρτυματάς (71' Ιωάννου), Χουσμπάουερ, Χριστοδουλόπουλος (70' Ρουσιάς), Καλτσάς (82' Πόποβιτς), Χριστοφή (60' Χρυσοστόμου), Νοβότνι

ΑΕΚ: Λεάλ, Τόμοβιτς, Μιλίσεβιτς, Εγγλέζου, Εσπινόσα, Λέδες, Φαράζ (73' Ναούμ), Ροσάλες, Άλτμαν (56' Aκοράν), Ντάρμπισαϊαρ (73' Μάμας), Τρισκόφσκι (87' Oλατούτζιν)

ΣΚΟΡΕΡ: 34' Αρτυματάς, 45' Αραγιούρι / 3' Άλτμαν, 26', 65' Τρισκόφσκι, 90+1' Λεάλ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45+2' Noβότνι / 22' Εσπινόσα, 81' Μάμας

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Diaz De Mera Escuderos Isidro

AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος

Παρατηρητής: Τράττου Λεόντιος