Γλίτωσε τη συντριβή αλλά όχι το «μηδενικό» η εθνική

Δημοσιεύθηκε 16.11.2023

Με άλλη μια ήττα ολοκλήρωσε η εθνική μας ομάδα τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Euro 2024, χάνοντας με 3-1 από την Ισπανία στο στάδιο «Alphamega» και τερματίζοντας χωρίς βαθμό σε όμιλο για πρώτη φορά μετά από 32 χρόνια (προκριματικά Euro 1992).

Στον ιστορικό πρώτο αγώνα της εθνικής μας που φιλοξενήθηκε στο νέο γήπεδο Λεμεσού (το οποίο ήταν κατάμεστο) και πρώτο στην πόλη μετά από 15 χρόνια, οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από τους πανίσχυρους Ισπανούς (σημειώνεται πως έπαιξαν με αρκετές αλλαγές), όμως αν μη τι άλλο απέφυγαν μια νέα συντριβή, ενώ βρήκαμε δίχτυα για πρώτη φορά μετά από τέσσερις αγώνες χωρίς γκολ, με τον Πηλέα να μειώνει στο 75ο λεπτό με πλασέ έπειτα από έξοχη ασίστ του Χαραλάμπους.

Η τύχη του αγώνα κρίθηκε από νωρίς καθώς το σκορ έφτασε στο 3-0 πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Γιαμάλ (5΄), Ογιαρθάμπαλ (23΄) και Χοσέλου (28΄) πέτυχαν τα γκολ του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι «Φούριας Ρόχας» είχαν εννέα τελικές (τέσσερις στον στόχο), έναντι μίας της Κύπρου, από καλό εκτός περιοχής σουτ του Χάμπου (μπλόκαρε ο Ράγια), το οποίο ξεσήκωσε για λίγο τον κόσμο. Στην επανάληψη οι Ισπανοί έριξαν ρυθμό, είχαν λιγότερες τελικές και χωρίς σπουδαίες φάσεις, με την Κύπρο να καταφέρνει να κρατήσει το σκορ σε αξιοπρεπή επίπεδα και, σε συνάρτηση με το γκολ που πέτυχε, να βάζει τέλος στις διαδοχικές... συντριβές.

Χάρη στη νίκη της στη Λεμεσό, η Ισπανία πήγε μόνη πρώτη, καθώς ανέβηκε στους 18 βαθμούς και πήγε στο +2 από τη Σκωτία (επίσης είχε προκριθεί μαθηματικά), η οποία πήρε ισοπαλία 2-2 στη Γεωργία και πήγε στους 16 βαθμούς. Οι Γεωργιανοί ανέβηκαν στους οκτώ, στο -2 από την τρίτη Νορβηγία (είχε ρεπό), ενώ ο όμιλος θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (19/11) με τους αγώνες Σκωτία-Νορβηγία και Ισπανία-Γεωργία. Η εθνική μας, η μοναδική ομάδα του ομίλου που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της, θα δώσει φιλικό με τη Λιθουανία (19/11, 18:00, «Alphamega»).

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Κίτρινη κάρτα στον Ντανίλο.

82' Κίτρινη κάρτα στον Ρικέλμε.

-Μετράει το γκολ.

76' Κίτρινη κάρτα στον Κούσουλο.

-Πάει στο VAR ο διαιτητής για να εξετάσει πιθανό φάουλ του Χάμπου Κυριάκου στον Γκάβι πριν τη φάση του γκολ.

75' ΓΚΟΛ, 3-1 μειώνει η Κύπρος με τον Πηλέα. Μετά από έξοχη ασίστ του Χαραλάμπους, ο άσος του Πανσερραϊκού έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ με τη μία νίκησε τον Ράγια.

74' Σουτ του Ρικέλμε, άστοχο.

73' Φ. Τόρες αντί Γιαμάλ η τελευταία αλλαγή των Ισπανών.

69' Ανέβασε παίχτες μπροστά η εθνική μας αλλά το γύρισμα του Πηλέα δεν ήταν καλό, μάζεψε ο Ράγια.

65' Τελευταία αλλαγή για την Κύπρο, Κούσουλος αντί Καρώ.

65' Αλλαγή για την Ισπανία, ο Καρβαχάλ στη θέση του Νάβας.

61' Αλλαγή για την Κύπρο, Κακουλλής αντί Πίττα.

61' Κεφαλιά του Χοσέλου, μαζεύει ο Μολ.

59' Κίτρινη κάρτα στον Καρώ.

58' Σουτ του Θουμπιμέντι, λίγο έξω.

46' Δύο αλλαγές για την Ισπανία, Α. Γκαρθία στη θέση του Μερίνο και Ντ. Γκαρθία αντί Λε Νορμάν.

46' Τρεις αλλαγές για την Κύπρο, Πηλέας, Ντανίλο και Χαραλάμπους αντί Κορέια, Κυπριανού και Κυριάκου.

41' Μακρινό, δυνατό σουτ του Κάστανου, πέφτει και μαζεύει ο Ράγια. Πρώτη τελική για την εθνική μας.

40' Αναγκαστική αλλαγή για την Ισπανία, Ρικέλμε αντί Ογιαρθάμπαλ.

38' Ευκαιρία για την Ισπανία με τον Ογιαρθάμπαλ, έσωσε ο Μολ στην προβολή του.

-Δεν μπορεί να κρατήσει μπάλα η Κύπρος.

28' ΓΚΟΛ, 3-0 η Ισπανία με Χοσέλου. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, σκόραρε εύκολα με κοντινό πλασέ στο δεύτερο δοκάρι.

26' Σουτ του Θουμπιμέντι στο δοκάρι.

23' ΓΚΟΛ, 2-0 η Ισπανία. Μέτρησε μέσω VAR το γκολ του παίχτη της Σοσιεδάδ καθώς ήταν καλυμμένος.

22' Ακυρώνεται με υπόδειξη οφσάιντ γκολ του Ογιαρθάμπαλ με πλασέ από πλάγια θέση.

17' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

-Οι Ισπανοί αφήνουν χώρους πίσω και σε δύο περιπτώσεις οι διεθνείς μας κατάφεραν να βγουν μπροστά, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

7' Σουτ του Μερίνο, κόντραρε, πάνω από τα δοκάρια και κόρνερ.

5' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ισπανία με τον Γιαμάλ. Μετά από ασίστ του Μερίνο έκανε προσποίηση στον Λαΐφη και πλάσαρε στα δίχτυα.

ΚΥΠΡΟΣ: Μολ, Ανδρέου, Καρώ (65΄ Κούσουλος), Γκόγκιτς, Λαΐφης, Ν. Ιωάννου, Κυπριανού (46΄ Ντανίλο), Χάμπος (46΄ Χαραλάμπους), Κάστανος, Κορέια (46΄ Πηλέας), Πίττας (61΄ Κακουλλής)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ράγια, Νάβας (65΄ Καρβαχάλ), Λε Νορμάν (46΄ Ντ. Γκαρθία), Πάου Τόρες, Γκριμάλντο, Γκάβι, Μερίνο (46΄ Α. Γκαρθία), Θουμπιμέντι, Γιαμάλ (73΄ Φ. Τόρες), Ογιαρθάμπαλ (40΄ Ρικέλμε), Χοσελού

ΣΚΟΡΕΡ: 75΄ Πηλέας / 5' Γιαμάλ, 23' Ογιαρθάμπαλ, 28' Χοσέλου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17΄ Κορέια, 59΄ Καρώ, 76' Κούσουλος, 87' Ντανίλο / 82' Ρικέλμε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μικόλα Μπάλακιν (Ουκρανία)

VAR: Κατερίνα Μονζούλ (Ουκρανία)