Ξέσπασε με «πεντάρα» η ΑΕΚ, προσγείωσε ανώμαλα τον Εθνικό (pic)

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 4.10.2019
Τέλος στο σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων έβαλε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 του Εθνικού Άχνας στο «Αρένα»

Τέλος στο σερί των ανεπιτυχών αποτελεσμάτων έβαλε η ΑΕΚ, καθώς επιβλήθηκε με το εμφατικό 5-1 του Εθνικού Άχνας στο «Αρένα» στο εναρκτήριο παιχνίδι της πέμπτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μετά από τρία παιχνίδια χωρίς νίκη, η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε την κατάλληλη στιγμή, κι έτσι συνέχισε την περαιτέρω βαθμολογική της αναρρίχηση, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή.

H ομάδα της Άχνας, μολονότι προηγήθηκε στο τριακοστό λεπτό με τον Μιγκελίτο είδε τους Λαρνακείς με δύο τέρματα στο τέλος του ημιχρόνου να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή και να την υποχρεώνουν στην πρώτη της φετινή ήττα, προβληματίζοντας συνολικά με την εμφάνιση της στην επανάληψη.

H εξέλιξη του παιχνιδιού: Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειχναν να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο κι έτσι φυσιολογικά δεν υπήρξε κάποια φάση μπροστά από τις εστίες.

Με τη συμπλήρωση όμως του δωδέκατου λεπτού το σκηνικό άλλαξε άρδην όταν ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι με τον Κονέ μετά από ανατροπή από τον Μικέλ Γκονζάλεθ εντός περιοχής.

Αν και η απόφαση του διαιτητή Βασίλη Δημητρίου αμφισβητήθηκε έντονα από τους Λαρνακείς, εντούτοις μια προσεκτική ματιά στην επαναληπτική προβολή φαίνεται πως παίζει πρώτος τη μπάλα ο επιθετικός του Εθνικού και στη συνέχεια τον βρίσκει ο αμυντικός της ΑΕΚ.

Παρ΄όλα αυτά, ο Αφρικανός άσος δεν εκμεταλλεύτηκε όπως έπρεπε την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε, αφού από την άσπρη βούκα σημάδεψε την οριζόντια δοκό του Τόνιο!

Εν τέλει η ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη, η οποία μέχρι τότε δεν είχε απειληθεί σχεδόν καθόλου από τους Λαρνακείς, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τριακοστό λεπτό.

Μετά από σέντρα ακριβείας του Παπαγεωργίου ο Μιγκελίτο με ωραία κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο, ο οποίος φέρει ευθύνη σε αυτό το τέρμα, καθώς δεν υπολόγισε σωστά την πορεία της.

Και αφού η αχνιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την υπέρ της κατάσταση αυτό το πέτυχε στο φινάλε του ημιχρόνου η ΑΕΚ, κάνοντας την ολική ανατροπή.

Μετά από κόρνερ ο Τρουγιόλς (45') με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπογκαντίνοφ, η εστία του οποίου παραβιάστηκε στην πρώτη σοβαρή αεπιλή.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+2'), η άμυνα των Αχνιωτών πιάστηκε εκ νέου κοιμώμενη, κι έτσι ο Τρισκόφσκι κατάφερε να σκοράρει, διαμορφώνοντας το 2-1 υπέρ των Λαρνακέων πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στην ανάπαυλα.

Μάλιστα με την έναρξη της επανάληψης η ΑΕΚ «φλέρταρε» και με τρίτο τέρμα όμως ο Γιάννου κατάφερε να αστοχήσει απο πλεονεκτική θέση.

Η χαμένη ευκαιρία πείσμωσε τον επιθετικό των Λαρνακέων ο οποίος δύο λεπτά (3-1) αργότερα πήρε την εκδίκηση του, με τον Μπογκαντίνοφ να φέρει ευθύνη στην επίτευξη του τέρματος.

Το επιθετικό κρεσέντο των Λαρνακέων έμελλε να έχει και συνέχεια, καθώς στο 55ο λεπτό μετά από γύρισμα του Τρισκόφσκι από τα αριστερά, ο Φιόλιτς με δυνατό αριστερό σουτ παραβίασε για τέταρτη φορά την εστία της αχνιώτικης ομάδας.

Mε τη ψυχολογία στα ύψη το συγκρότημα του Ιμανόλ Ιδιάκεθ όχι μόνο δεν δυσκολεύτηκε να διαχειριστεί με άνεση το υπέρ του προβάδισμα αλλά φρόντισε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη διαφαινόμενη επιτυχία του με τον Πλάνα (79') να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Πρωτού όμως φτάσει η μπάλα στον σκόρερ, ο Κωνσταντίνου βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των Αχνιωτών, σε μια από τις τελευταίες αξιόλογες φάσεις του αποψινού παιχνιδιού.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Τόνιο, Γκονζάλεθ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Σπόλιαριτς, Σάστρε, Φιόλιτς (77′ Κωνσταντίνου), Γκαρσία (82′ Ιωάννου), Ραούλ (70′ Αναστασίου), Τρισκόφσκι, Γιάννου

Εθνικός Άχνας (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκαντίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρ, Φοινίρης (51′ Ηλία), Μιγκελίτο, Κουντόμπιακ, Μαρκόφσκι, Κοστόφσκι (83′ Α.Ηλία), Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κονέ (46′ Μαρκόσκι)

Κίτρινες: Γκαρσία/ Ευσταθίου

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου

Επεισόδιο 31: Δεν εξαργύρωνε με βαθμούς…

Έβδομη σερί νίκη για τον Άρη (Ανώτατη Κατηγορία Κ-14)

Παρέμεινε στην κορυφή η Ομόνοια (Ανώτατη Κ-15)

Νέοι Κ-19: Απόλλων - ΑΕΛ απευθείας από τη Cablenet (πρόγραμμα 16ης αγωνιστικής)