Από την άσπρη βούλα στα προημιτελικά η Ανόρθωση

Δημοσιεύθηκε 19.1.2023

Αφότου έκανε πρώτα… καρδιακούς τους φιλάθλους της, η Ανόρθωση κατάφερε να πάρει το τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση του κυπέλλου. Μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, η «Κυρία» επικράτησε της Ένωσης με 4-3 στα πέναλτι, στον νοκ-άουτ αγώνα που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κι έκλεισε θέση στην οκτάδα.

Οι κυανόλευκοι συνεχίζουν έτσι να έχουν ελπίδες για διάκριση στη σεζόν αλλά και για ευρωπαϊκό εισιτήριο, το οποίο μέσω του πρωταθλήματος δεν μπορούν να διεκδικήσουν απ’ τη στιγμή που δεν προλαβαίνουν την εξάδα.

Για την Ανόρθωση, η οποία προηγήθηκε με 3-1, σκόραραν αρχικά οι Σάμπο, Εμπραλίτζε, Πάντσεον, ο Κορτές δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγιώτου και ο Χριστοφή στην τελευταία εκτέλεση χάρισε τη νίκη-πρόκριση. Για την Ένωση σκόραραν Σίλβα, Κατσιάρης και Ντιαβαρά, ενώ ο Βουτσένοβιτς είδε τον Λόρια να αποκρούει και ο Λουσέρο την έστειλε στο δοκάρι.

O αγώνας

Στο πρώτο ημίχρονο, η Ανόρθωση είχε την κατοχή και τις περισσότερες τελικές προσπάθειες (6-1), όμως η καλή ανασταλτική λειτουργία της Ένωσης δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να απειλήσουν σοβαρά. Αντιθέτως, οι βυσσινί είχαν τη σπουδαιότερη φάση του πρώτου μέρους, καθώς «άγγιξαν» το γκολ στο 12’ με φαλτσαριστό σουτ του Μέιρα στο δοκάρι. Η σημαντικότερη ευκαιρία της «Κυρίας» καταγράφηκε στο 14’ με σουτ του Χριστοφή.

Οι κυανόλευκοι μπήκαν στην επανάληψη με στόχο να πιέσουν για το γκολ κι εν συγκρίσει με το πρώτο μέρος έφταναν πιο εύκολα σε θέση βολής. Τα πρώτα σουτ από Σάμπο-Χριστοφή δεν βρήκαν στόχο όμως στο 59’ ο Αμπαρτζουμιάν έχασε μεγάλη ευκαιρία με δυνατή κεφαλιά που αποκρούστηκε από τον Παναγιώτου, ενώ στο 65’ αυτή του Χριστοφή, αφότου κόντραρε, πέρασε μόλις έξω. Στη συνέχεια η Ανόρθωση δυσκολευόταν να φτιάξει νέες φάσεις, απείλησε μόνο με Αμπαρτζουμιάν στο 85’ κι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα ημίωρο η «Κυρία» απείλησε μόνο με Αντονίν στο 93’, η Ένωση με Κατσιάρη (107’) και Κωνσταντίνου (112’) και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι με τους κυανόλευκους να επικρατούν και να παίρνουν το εισιτήριο.

4-3 η Ανόρθωση με Χριστοφή και η «Κυρία» στα προημιτελικά!

3-3 ισοφαρίζει η Ένωση με Ντιαβαρά.

Αποκρούει ο Παναγιώτου την εκτέλεση του Κορτές, μένει το 3-2.

3-2 μειώνει η Ένωση με Κατσιάρη.

3-1 η Ανόρθωση με Πάντσεον.

Δοκάρι ο Λουσέρο, μένει το 2-1 για την Ανόρθωση.

2-1 η Ανόρθωση με Εμπραλίτζε. Την έπιασε ο Παναγιώτου αλλά η μπάλα κύλησε μέσα!

Αποκρούει ο Λόρια στον Βουτσένοβιτς, μένει το 1-1.

1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με Σάμπο.

1-0 η Ένωση με Σίλβα.

Τέλος και η παράταση, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

114' Κίτρινη στον Σάμπο.

112' Δεύτερη καλή φάση για τους βυσσινί με εκτός περιοχής σουτ του Κωνσταντίνου και δύσκολη απόκρουση του Λόρια.

109' Κίτρινη κάρτα στον Ντα Σίλβα.

107' Απειλεί η Ένωση με κεφαλιά του Κατσιάρη, έξω.

Δεύτερο ημίχρονο παράτασης

-Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

104' Αλλαγή για την Ένωση, Κοτσώνης αντί Πολυκάρπου.

96' Αλλαγές για την Ανόρθωση, Πάντσεον αντί Τεχέρα και Αντωνίου αντί Αμπαρτζουμιάν.

95' Στο έδαφος με πρόβλημα Αμπαρτζουμιάν και Τεχέρα.

93' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Αντονίν, μόλις έξω.

92' Κίτρινη κάρτα στον Κορέια.

-Έναρξη παράτασης

Τέλος, ο αγώνας οδηγείται στην παράταση

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Αλλαγή για την Ένωση, ο Ντιαβαρά στη θέση του Μέιρα.

85' Ευκαιρία μετά από ώρα για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, μαζεύει ο Παναγιώτου.

84' Παραλίγο αυτογκόλ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα και κεφαλιά του Κατσιάρη, κόρνερ.

84' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Παρούτης αντί Αντωνιάδη.

83' Kίτρινη κάρτα στον Τεχέρα.

75' Αλλαγές για την Ένωση, Λουσέρο και Βουτσένοβιτς στις θέσεις των Λόπεθ και Ρουσιά.

68' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Αντονίν κάνει ντεμπούτο παίρνοντας τη θέση του Ιωάννου.

66' Βολέ του Εμπραλίτζε έξω από την περιοχή, πάνω από τα δοκάρια.

65' Δεύτερη μεγάλη φάση για την «Κυρία» στην επανάληψη με κεφαλιά του Χριστοφή, κόντραρε, έξω.

62' Αλλαγές για την Ένωση, Κωνσταντίνου αντί Λαμί και Κατσιάρης αντί Βούκσεβιτς.

59' Καλή ευκαιρία για την Ανόρθωση με στριφτή δυνατή κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, σε ετοιμότητα ο Παναγιώτου που μάζεψε.

52' Κίτρινη κάρτα στον Μέιρα.

49' Αδύναμο πλασέ του Χριστοφή, δεν βρίσκει στόχο.

48' Σουτ του Σάμπο, λίγο έξω.

Δεύτερο ημίχρονο

45+3' Κίτρινη κάρτα στον Ρουσιά.

42' Κίτρινη κάρτα στον Αμπαρτζουμιάν.

39' Εκτός περιοχής σουτ του Ιωάννου, άστοχο.

37' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Εμπραλίτζε στη θέση του Γουαρίς.

35' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Γουαρίς, θα αντικατασταθεί.

30' Σουτ του Ιωάννου, αποκρούει ο Παναγιώτου, κόρνερ.

24' Φωνές από την Ανόρθωση για πέναλτι, για χέρι του Ντα Σίλβα μετά από γύρισμα του Κορέια.

14' Kαλή φάση για την Ανόρθωση με σουτ του Χριστοφή, έδιωξε σε κόρνερ ο Παναγιώτου.

12' Μεγάλη ευκαιρία για την Ένωση με εκτός περιοχής φαλτσαριστό σουτ του Μέιρα, στο αριστερό δοκάρι του Λόρια!

11' Σουτ του Κορέια, πάνω από τα δοκάρια.

11' Δυνατή εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου, διώχνει με γροθιές ο Παναγιώτου.

6' Σουτ του Βούκσεβιτς εκτός περιοχής, πολύ άστοχο.

4' Πρώτη φάση με τον Γουαρίς, μετά από εξαιρετική ενέργεια έκανε το διαγώνιο πλασέ, πάνω στον Παναγιώτου.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν (96' Αντωνίου), Κορέα, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης (84' Παρούτης), Κορέια, Σάμπο, Τεχέρα (96' Πάντσεον), Ιωάννου (68' Αντονίν), Χριστοφή, Γουαρίς (37' Εμπραλίτζε).

ΕΝΩΣΗ: Παναγιώτου, Ντα Σίλβα, Ντρέκσα, Πολυκάρπου, Κορσία, Γεβρέμοβιτς, Βούκσεβιτς (62' Κατσιάρης), Λόπεθ (75' Λουσέρο), Μέιρα (88' Ντιαβαρά), Λαμί (62' Κωνσταντίνου), Ρουσιάς (75' Βουτσένοβιτς).

ΣΚΟΡΕΡ: - / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42' Αμπαρτζουμιάν, 83' Τεχέρα, 92' Κορέια, 114' Σάμπο / 45+3' Ρουσιάς, 52' Μέιρα, 109' Ντα Σίλβα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανασίου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

4ος Διαιτητής: Σολωμού Δημήτρης