Όσκαρ ατυχίας αλλά... από τα πέναλτι ξανά στους ομίλους η Ομόνοια!

ΕΥΤΥΧΙΟΣ ΓΙΑΞΗΣ Δημοσιεύθηκε 10.8.2021

Τι κι αν στάθηκε τρομερά άτυχη κι έχανε τον έναν παίκτη μετά τον άλλον, η Ομόνοια εξασφάλισε -όπως και πέρσι- μέσα από τη διαδικασία των πέναλτι την είσοδό της σε ευρωπαϊκό όμιλο, επικρατώντας της Φλόρα στο Ταλίν με 5-4 μετά την ήττα με 2-1 σε κανονική διάρκεια και παράταση!

Πήγε στο Ταλίν χωρίς τους Κούσουλο, Χούμποτσαν, Λέτσιακς (και με ανέτοιμους για το αρχικό σχήμα τους Ατιέμγουεν, Ντούρις). Έχασε στην προθέρμανση τον Τσέποβιτς, στην αρχή του β΄ ημιχρόνου τον Μποτεάκ και αργότερα τον Κίκο και, αποτέλεσμα των συνολικά έξι προβλήματων, ήταν να έχει στο γήπεδο -σε τόσο κρίσιμο αγώνα- άπειρους παίκτες όπως οι Παναγιώτου (βασικός), Ζευκής και Ασημένος (παράταση).

Κι όμως, η Ομόνοια, παρά το... όσκαρ ατυχίας, κατάφερε, έστω και με πολλή δυσκολία σε έναν αγώνα-θρίλερ, να πάρει την πολυπόθητη πρόκριση για τα πλέι οφ του Europa League, η οποία παράλληλα της εξασφαλίζει (για δεύτερη διαδοχική χρονιά) θέση σε ευρωπαϊκό όμιλο, τουλάχιστον του Conference League!

Η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ ήταν ανώτερη στο πρώτο μέρος και έστω και προς το τέλος του (43') κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με γκολ του Κακουλλή, που πήρε θέση στην ενδεκάδα την τελευταία στιγμή λόγω του απρόοπτου με τον Τσέποβιτς. Εντούτοις, με το ξεκίνημα της επανάληψης (48') ο Σάπινεν έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Οι γηπεδούχοι πήραν πλέον τα πάνω τους κι έχοντας το μομέντουμ, αλλά και την ανάγκη για δεύτερο γκολ, ήταν αυτοί που πίεζαν ψάχνοντας το 2-1. Και ναι μεν όλα έδειχναν πως η Ομόνοια θα κρατούσε το σκορ που της έδινε την πρόκριση, όμως στο 88' ο Σάπινεν σκόραρε για δεύτερη φορά κι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές ευκαιρίες για το γκολ πρόκρισης, όμως δεν το πέτυχε καμία και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου η Ομόνοια επικράτησε με 5-4.

Στη διαδικασία των πέναλτι οι δύο ομάδες ευστόχησαν στις πρώτες τρεις εκτελέσεις τους, η Ομόνοια έκανε το 4-3 και μετά το άστοχο του Λούκα, είχε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση με τον Λανγκ, ο οποίος όμως αστόχησε επίσης. Η Φλόρα ισοφάρισε (4-4), ο Γιούστε έκανε το 5-4 και ακολούθως ο Φαμπιάνο απέκρουσε την εκτέλεση του Ρέινκορτ, δίνοντας, όπως και πέρσι, το εισιτήριο ομίλων στο τριφύλλι!

Πλέον, η Ομόνοια θα αγωνιστεί στα πλέι οφ του Europa League με αντίπαλο την Αντβέρπ (19 και 26 Αυγούστου) διεκδικώντας θέση στους ομίλους της δεύτερης τη τάξει διοργάνωσης, έχοντας «μαξιλαράκι», σε περίπτωση αποκλεισμού, τους ομίλους του Conference League.

Αποκρούει την εκτέλεση του Ρέινκορτ ο Φαμπιάνο και δίνει την πρόκριση στην Ομόνοια!

5-4 η Ομόνοια με τον Γιούστε! Ήρθε η ώρα του Φαμπιάνο;

4-4 ισοφαρίζει η Φλόρα με τον Αλίκου.

Έξω και η εκτέλεση του Λανγκ!!!

Έξω η εκτέλεση του Λούκα, ευκαιρία πρόκρισης για Ομόνοια!

Εκτελεί πρώτη η Ομόνοια.

Τέλος και της παράτασης, η πρόκριση θα κριθεί στα πέναλτι!

121' Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κουσκ.

-Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις.

118' Νέα απίθανη ευκαιρία για τον Παπουλή που μετά από ωραία ενέργεια και από ιδανική θέση έκανε αδύναμο πλασέ, μάζεψε ο Ιγκόνεν.

116' Φοβερή ευκαιρία και για τη Φλόρα, σουτ του Ζένιοφ κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

115' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με τον Παπουλή, μόλις έξω το σουτ του!

115' Κεφαλιά του Πουργκ, έξω.

114' Κίτρινη κάρτα στον Ζευκή.

112' Αλλαγή για τη Φλόρα, ο Σάιν στη θέση του Βασίλιεφ.

109' Τρομερή άμυνα του Λανγκ στον Ρέινκορτ που ετοιμαζόταν να σκοράρει.

108' Αλλαγή για τη Φλόρα, ο Ρέινκορτ στη θέση του σκόρερ Σάπινεν.

Δεύτερο ημίχρονο της παράτασης

Αλλαγή για την Ομόνοια, Ατιεμγουέν και Ασημένος αντικαθιστούν Σέχου και Μιξ.

Tέλος πρώτου ημιχρόνου στην παράταση

103' Φαλτσαριστό σουτ του Παπουλή εκτός περιοχής, μάζεψε ο Ιγκόνεν.

101' Απίθανη ευκαιρία για τη Φλόρα, βγήκε τετ-α-τετ ο Σάπινεν αλλά ο Φαμπιάνο βγήκε κι έσωσε την εστία του!

100' Κίτρινη κάρτα στον Ογιάμα.

93' Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια με κεφαλιά του Παπουλή, μόλις έξω!

92' Κίτρινη κάρτα στον Σόμετς.

91' Καλή ενέργεια και σουτ από τον Τζιωνή, έξω.

Ξεκίνησε η παράταση

Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Ζευκής στη θέση του Κακουλλή.

Τέλος, ο αγώνας πάει στην παράταση

94' Μακρινό σουτ του Βασίλιεφ, μαζεύει ο Φαμπιάνο.

-Πιέζει η Φλόρα ψάχνοντας το τρίτο γκολ που θα της δώσει την πρόκριση.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Πάει στην παράταση ο αγώνας αν μείνει αυτό το σκορ.

88' ΓΚΟΛ, 2-1 η Φλόρα με τον Σάπινεν. Κάκιστη εξέλιξη για την Ομόνοια λίγο πριν το τέλος.

86' Κίτρινη κάρτα στον Φαμπιάνο.

85' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Ψάλτης στη θέση του Λοΐζου.

85' Κίτρινη κάρτα στον Αλίκου.

83' Αλλαγή για τη Φλόρα, ο Λούκα στη θέση του Καλάστε.

-Δραματικό το φινάλε στον αγώνα. Η Ομόνοια προσπαθεί να κρατήσει το 1-1 που τη στέλνει στους ομίλους.

81' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα, το σουτ του Αλίκου κόντραρε και βγήκε κόρνερ!

81' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Γιούστε στη θέση του τραυματία Κίκο.

81' Κίτρινη κάρτα στον Κίκο.

78' Κίτρινη κάρτα σε Καλάστε και Λοΐζου.

77' Διπλή αλλαγή για τη Φλόρα, ο Αλίκου στη θέση του Μίλερ και ο Σόμετς αντί του Πουμ.

75' Σπουδαία φάση για την Ομόνοια με τον Παπουλή, ο Ιγκόνεν απέκρουσε το σουτ του!

73' Κίτρινη κάρτα στον Κουσκ.

69' Κίτρινη κάρτα στον Βασίλιεφ.

68' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα με τον Ζένιοφ, έξω το σουτ του.

68' Βρέθηκε στο έδαφος στην περιοχή ο Λοΐζου, έντονες διαμαρτυρίες από την Ομόνοια, δεν δίνει πέναλτι ο ρεφ.

66' Κίτρινη κάρτα στον Πουμ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Κακουλλή.

-Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους μετά την ισοφάριση και η Ομόνοια πρέπει να τους κόψει το μομέντουμ...

57' Καλό δυνατό σουτ του Ογιάμα, μόλις έξω!

56' Μεγάλη ευκαιρία για τη Φλόρα με σουτ του Κουσκ, έσωσε ο Φαμπιάνο!

53' Σουτ του Τζιωνή, απέκρουσε ο Ιγκόνεν.

52' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Παπουλής στη θέση του τραυματία Μποτεάκ.

-Δεν έφτανε το γκολ των Εσθονών, η Ομόνοια αντιμετωπίζει κι άλλο ένα πρόβλημα τραυματισμού καθώς δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μποτεάκ.

48' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Φλόρα με τον Σάπινεν.

Δεύτερο ημίχρονο

43' ΓΚΟΛ, 0-1 η Ομόνοια με τον Κακουλλή! Με τον Ιγκόνεν εκτός εστίας ο Τζιωνής επιχείρησε τη λόμπα, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Λοΐζου που κατέβασε κι έδωσε στον Κακουλλή, ο οποίος σούταρε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

39' Καλή φάση για την Ομόνοια! Εξαιρετικό γύρισμα του Τζιωνή με εξωτερικό φάλτσο, ο Λοΐζου δεν πρόλαβε με προβολή να σκοράρει και η μπάλα κατέληξε στον Μποτεάκ που δεν την κοντρόλαρε σωστά κι έχασε τις προϋποθέσεις.

38' Πρώτη καλή ευκαιρία για τη Φλόρα με μακρινό δυνατό σουτ του Μίλερ, έδιωξε σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

31' Σουτ του Βασίλιεφ, μπλοκάρει χωρίς να ανησυχήσει ο Φαμπίνιο. Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους.

23' Καλό εκτός περιοχής σουτ του Μποτεάκ (μετά από κλέψιμο), λίγο πάνω από τα δοκάρια. Είχε προηγηθεί επίθεση με πολύ καλές προϋποθέσεις η οποία σταμάτησε με φάουλ στον Κακουλλή που δεν υποδείχθηκε.

-Μέτριος προς καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τους Εσθονούς να κρατούν αρκετά την μπάλα, ειδικά σε σχέση με τον πρώτο αγώνα. Είναι άλλωστε αυτοί που χρειάζονται το γκολ. Πάντως δεν έχουν απειλήσει καθόλου προς το παρόν.

6' Σουτ του Μποτεάκ στην κλειστή γωνία, έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Ιγκόνεν.

3' Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια με γύρισμα του Σέχου, σουτ του Μποτεάκ με τη μία, μόλις έξω!

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση. Καλή επιτυχία στην Ομόνοια!

ΦΛΟΡΑ: Iγκόνεν, Λιλάντερ, Πουργκ, Κουσκ, Καλάστε (83' Λούκα), Ζένιοφ, Πουμ (77' Σόμετς), Βασίλιεφ (112' Σάιν), Μίλερ (77' Αλίκου), Ογιαμά, Σάπινεν

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Σέχου (106' Ατιεμγουέν), Λανγκ, Παναγιώτου, Κίκο (81' Γιούστε), Γκόμεθ, Μιξ (106' Ασημένος), Μποτεάκ (52' Παπουλής), Τζιωνής, Λοΐζου (85' Ψάλτης), Κακουλλής (91' Ζευκής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 66' Πουμ, 69' Βασίλιεφ, 73' Κουσκ, 78' Καλάστε, 85' Αλίκου, 92' Σόμετς, 100' Ογιάμα / 64' Κακουλλής, 78' Λοΐζου, 81' Κίκο, 86' Φαμπιάνο, 114' Ζευκής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 121' Κουσκ (2η κίτρινη) / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιβάν Κρούζλιακ (Σλοβακία)

Ομόνοια για Φιλήτα: «Με συγκλονισμό πληροφορηθήκαμε τον θάνατο του»

Ομόνοια: Της λείπει το… κεφάλι!