Ολυμπιακός - ΑΠΟΕΛ: Ματσάρα που τα είχε όλα, εκτός από νικητή!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 12.12.2021

Ματσάρα που τα είχε όλα!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε (1-1) το παιχνίδι μεταξύ του Ολυμπιακού και του ΑΠΟΕΛ για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν τα δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών (!). Το παιχνίδι τα είχε όλα! Νεύρα, ένταση, πολλά μαρκαρίσματα, αποβολή του Τσεμπάκ, παρουσία του VAR, όχι όμως νικητή!

Με αυτόν τον βαθμό, οι δύο ομάδες έχουν 16 βαθμούς και έχασαν μοναδική ευκαιρία για να προσπεράσουν η μια την άλλη. Ο ΑΠΟΕΛ πάτησε εξάδα, ενώ ο Ολυμπιακός έπεσε στην 7η θέση.

Το ματς…

Από το πρώτο λεπτό το παιχνίδι μύριζε… μπαρούτι. Πολλά φάουλ, πολύ καλός ρυθμός, ένταση και φάσεις σημειώθηκαν σε όλο το 90λεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο γρήγορα ο ΑΠΟΕΛ ισοζύγισε και στο 18’ διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Σαμπίνια έπεσε για να διώξει, όμως μετά από έλεγχο του VAR διαπιστώθηκε πως η μπάλα χτύπησε στο στήθος του και όχι στο χέρι γι’ αυτό και ο διαιτητής, Νεοκλέους, άλλαξε την απόφαση του. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γαλαζοκίτρινοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού και έψαχναν το γκολ.

Όπως τέλειωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε το δεύτερο. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καταιγιστικός με τους Νατέλ και Σόουζα, μάλιστα ο δεύτερος δεν νίκησε τον Μολ σε τετ-α-τετ, ενώ στα μέσα του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματα του και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Σάλι να βγει χαμένος σε τετ-α-τετ με τον Σκουφέτ.

Για τους γαλαζοκίτρινους τα δεδομένα δυσκόλεψαν πολύ στο 79’ όταν ο Τσεμπάκ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη για επικίνδυνο παίξιμο και χτύπημα στο κεφάλι σε αντίπαλο, με τον Ολυμπιακό να εκμεταλλεύεται την αριθμητική του υπεροχή. Στο 82΄ο Μάντζης βρέθηκε απέναντι από τον Σκουφέτ όμως δεν κατάφερε να τον νικήσει, ενώ έξι λεπτά αργότερα το… πέτυχε. Ο Ευτυχίδης του σέρβιρε έτοιμο γκολ και ο Ελλαδίτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΑΠΟΕΛ όμως δεν είπε την τελευταία του λέξη. Στο 90 ο Σόουζα βρέθηκε στην περιοχή, έκανε την προβολή και ο Καρώ εντελώς ανενόχλητος έφερε το ματς στα ίσα. Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν… ακατάλληλο για καρδιακούς, οι δύο ομάδες πίεζαν, όμως το σκορ δεν άλλαξε!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

90'+5 Τέλος του αγώνα.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΕΛ! Προβολή από τον ανενόχλητο Σόουζα και ο Καρώ σπρώχνει απλά την μπάλα στα δίχτυα!

88' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ! Ο Ευτυχίδης σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μάντζη με τον Ελλαδίτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

82' Υποδειγματική αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Μάντζης φάτσα με τον Σκουφέτ δεν κατάφερε να τον κερδίσει!

79' Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσεμπάκ. Με 10 ποδοσφαιριστές ο ΑΠΟΕΛ. Ο ποδοσφαιριστής των γαλαζοκιτρίνων προσπάθησε για το ανάποδο και βρήκε τον αντίπαλο στο κεφάλι με τον διαιτητή να κρίνει πως έπαιξε επικίνδυνα.

73' Σουτ του Οκριασβίλι, απέκρουσε εντυπωσιακά ξανά ο Μολ.

67' Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν υπάρχει κάτι σύμφωνα με τον έλεγχο του VAR.

66' Ζητούν χέρι στον ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Νατέλ.

61' Τετ-α-τετ ο Σάλι αυτή τη φορά, απέκρουσε με το πόδι ο Σκουφέτ!

56' Τετ-α-τετ ο Σόουζα, απέκρουσε με το πόδι ο Μολ!

48' Καλή στιγμή για τον ΑΠΟΕΛ μετά από σουτ του Νατέλ, που απέκρουσε ο Μολ.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45'+2 Ψαλιδάκι από τον Τσεμπάκ, νέα απόκρουση από τον Μολ.

45'+1 Εξαιρετικό σουτ του Ντε Βινσέντι, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μολ.

45' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

42' Άστοχο σουτ από τον Νατέλ.

29' Καλύτερος ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος έχει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι, περιορίζεται στα αμυντικά του καθήκοντα ο Ολυμπιακός.

29' Άστοχο σουτ από τον Οκριασβίλι.

26' Συρτό δυνατό σουτ από τον Νατέλ, στο δοκάρι η μπάλα!

19' Δεν υπάρχει πέναλτι γοα τον ΑΠΟΕΛ, στον ώμο χτύπησε η μπάλα και ο διαιτητής άλλαξε την απόφαση του.

18' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ για χέρι του Σαμπίνια. Κάλεσε το διαιτητή το VAR και αναμένουμε.

17' Σουτ από τον Κα, μόλις έξω η μπάλα. Πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό.

14' Κίτρινη στον Εντονγκαλά για διαμαρτυρίες.

7' Δεν συνεννοήθηκαν Κα και Σάλι με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει μόλις έξω. Καλή προϋπόθεση γαι τον Ολυμπιακό.

1' Έναρξη του αγώνα.

Ολυμπιακός (Γιώργος Πετράκης): Μολ, Κυριάκου (86' Νάνι), Σαμπίνια, Μποβέδα, Μανρίκε, Σάλι (69' Μάντζης), Μουκτάρης, Κονφέ, Κα (69' Πεχλιβάνης), Σαρφό (90'+2 Γκουστάβο), Γουίλσον (86' Ευτυχίδης).

ΑΠΟΕΛ (Σωφρόνης Αυγουστή): Σκουφέτ, Τσεμπάκ, Σαμπάλα, Καρώ, Σάβιτς, Σατσιάς (70' Νταουσβίλι), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (70' Ντανίλο / 85' Θεοδώρου), Οκριασβίλι, Εντονγκαλά (70' Μάγκλιτσα), Νατέλ.

Σκόρερ: 88' Μάντζης / 90' Καρώ

Κίτρινες: 62' Κονφέ, 82' Kυριάκου / 14' Εντονγκαλά, 15' Τσεμπάκ, 76' Oκριασβίλι

Αποβολές: - / 79' Τσεμπάκ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας

Α' Βοηθός: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός: Ανδρέου Π. Ανδρέας