Οι κόποι τους είχαν αντίκρισμα - Οι ομάδες που θριάμβευσαν το 2023-24 σε όλα τα αθλήματα!

Δημοσιεύθηκε 2.6.2024

ΘΕΜΑ: Χριστόφορος Χριστοφή

Μπαίνοντας σε μία αγωνιστική σεζόν, οι ομάδες σε όλα τα αθλήματα, έχουν ως μεγάλο στόχο τη διάκριση, που αυτή μεταφράζεται κυρίως μέσα από κατακτήσεις τροπαίων. Αν και για κάποιες άλλες, διάκριση λογίζεται και η παραμονή τους.

Tην Πέμπτη που πέρασε, έπεσαν οι τίτλοι τέλους και στην καλαθόσφαιρα, ενώ την περασμένη Κυριακή (26/05) είχαμε και πρωταθλητή στη χειροσφαίριση. Τελείωσε, λοιπόν, η αγωνιστική σεζόν 2023-24 σε όλα τα αθλήματα και στο σημερινό μας θέμα θα «θυμίσουμε» τις ομάδες που χάρηκαν, με κάποιες να το πράττουν εις διπλούν.

4865766950543934 NIC 4225

Αλλαγή σκυτάλης στο ποδόσφαιρο

Μετά από πέντε χρόνια μακριά από τίτλους, ο ΑΠΟΕΛ έκοψε πρώτος το νήμα και πανηγύρισε το 29ο πρωτάθλημα στην πλούσια ιστορία του, αφού υπερίσχυε στην ισοβαθμία με την ΑΕΚ Λάρνακας. Πήρε έτσι τη σκυτάλη από τον Άρη, ενώ στο κύπελλο, η Πάφος FC κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στη σύντομη πορεία της (δέκα χρόνια), επικρατώντας στον τελικό της κατόχου τα προηγούμενα δύο χρόνια Ομόνοιας με 3-0.

Στη Γυναικεία Κατηγορία, δεν άλλαξε… κάτι. Οι Apollon Ladies πανηγύρισαν για 14η φορά στην ιστορία τους το τρόπαιο του πρωταθλήματος, ενώ για 13η φορά αναδείχθηκαν κυπελλούχες, επικρατώντας της Λευκοθέας (3-0), κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο άλλη μια επιτυχημένη χρονιά.

Νταμπλ Κεραυνός και ΑΕΛ

Ο Κεραυνός επέστρεψε ξανά στα τρόπαια αφού πέρσι έμεινε με άδεια χέρια, κατακτώντας τόσο το πρωτάθλημα όσο και το κύπελλο. H ομάδα του Στροβόλου, που έβαλε στην τροπαιοθήκη της το 9ο πρωτάθλημα, πήρε έτσι «εκδίκηση» από την ΑΕΚ, την οποία κέρδισε και στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος με 3-2, κάνοντας μπρέικ στο τελευταίο ματς, ενώ επικράτησε και στον τελικό του κυπέλλου.

Στο μπάσκετ γυναικών, η ΑΕΛ ήταν θριαμβεύτρια στη «μάχη» με την Αναγέννηση Γερμασόγειας, επικρατώντας και στα δύο μέτωπα. Για τις γαλαζοκίτρινες ήταν το 16ο πρωτάθλημα, ενώ γεύτηκαν τη χαρά της κατάκτησης και του κυπέλλου.

4865767156934000 NIC 0717

Όλα… δικά τους στην πετόσφαιρα

Ακτύπητη ήταν και πάλι η Ομόνοια στην πετόσφαιρα, αφού έκανε «δικά» της και τα δύο τρόπαια. Αρχικά το πρωτάθλημα που ήταν το 8ό της και ακολούθως το κύπελλο στον τελικό με τον Παφιακό, πανηγυρίζοντας την 10η κούπα σε αυτόν τον θεσμό.

Νταμπλούχα αναδείχθηκε και η Ολυμπιάδα Νεάπολης στην πετόσφαιρα Γυναικών. Έβαλε έτσι στην τροπαιοθήκη της, τόσο το 3ο πρωτάθλημα όσο και το κύπελλο.

Ανορθωσιάτικη κυριαρχία

4865743092016534 anohadball

Πρωταθλήτρια για τέταρτη συνεχόμενη φορά αναδείχθηκε η ομάδα χάντμπολ της Ανόρθωσης, κάνοντας παράλληλα για τέταρτη σερί φορά το νταμπλ. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε στους τελικούς με 5-3 του Παρνασσού, ομάδα την οποία νίκησε και στον τελικό του κυπέλλου.

Στην κατηγορία των Γυναικών, το πρωτάθλημα πήγε στα χέρια της CyView Λατσιά που πανηγύρισαν μετά από τρία χρόνια, κατακτώντας το 13ο πρωτάθλημα, ενώ το τρίτο συνεχόμενο κύπελλο και έβδομο στην ιστορία της κατέκτησε η Ένωση Νεολαίας Αθηένου με νίκη επί του Πανελληνίου.

4865743569847140 cvlatsia

Κάνει κουμάντο η ΑΕΛ στο φούτσαλ

Στο φούτσαλ, η ΑΕΛ πήρε για δεύτερη σερί σεζόν το πρωτάθλημα με άνετη επικράτηση επί της Ομόνοιας στους τελικούς (5-1 η σειρά), ενώ ευτύχησε να κάνει δικό της και το κύπελλο με μεγάλη νίκη επί της ΑΕΚ (6-1).