To «τρένο» του Εθνικού σφύριξε και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 6.4.2021

Τεράστιο διπλό το οποίο τον βγάζει από τη ζώνη του υποβιβασμού πήρε ο Εθνικός, που έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες!

Η ομάδα της Άχνας επικράτησε με 2-1 του Ερμή στο στάδιο «Αμμόχωστος» έπειτα από ανατροπή, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Ρουσιάς με το 12ο του γκολ στο πρωτάθλημα (13ο στη σεζόν) άνοιξε το σκορ στο 16' με εκτέλεση πέναλτι, έπειτα από παρέμβαση του VAR (Νικολάου), καθώς ο Θεουλή υπέδειξε λανθασμένα φάουλ εκτός περιοχής για το χέρι του Ντεϊβίσον.

Η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους αρχικά ισοφάρισε στο 21' με δυνατό διαγώνιο σουτ του Ουαλί έπειτα από μπαλιά του Ζάκπα, ενώ η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 33' με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μάιντεβατς.

Mε την τέταρτη σερί του νίκη, ο Εθνικός, που έγινε... «τρένο», έφτασε τους 34 βαθμούς και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη, καθώς ξεπέρασε (+2) τη Νέα Σαλαμίνα κι ανέβηκε στην τρίτη θέση του γκρουπ, ισόβαθμος με τη Δόξα.

Η ομάδα της Αραδίππου, από την άλλη, έμεινε στους 29 και απέχει πλέον πέντε βαθμούς από τις θέσεις της σωτηρίας.

Σημειώνεται πως ο διαιτητής Θεουλή αντικαταστάθηκε στο 42' από τον (τέταρτο) Αναστασίου μετά από ενοχλήσεις που ένιωσε.

94' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Κυπριανού στη θέση του Ουαλί.

90' Κίτρινη κάρτα στον Γκόρουπετς.

84' Κίτρινη κάρτα στον Παπαγεωργίου.

81' Μένει με δέκα ο Ερμής λόγω αποβολής του Χολτ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

77' Σουτ του Γκάταριτς, αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ ο Μπογκαντίνοφ.

72' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Μιγκελίτο αντικαθιστά τον Μάιντεβατς.

68' Κεφαλιά του Γκάταριτς, έξω.

66' Κίτρινη κάρτα στον Ντεϊβίσον.

62' Αλλαγή για τον Ερμή, ο Φόλπρεχτ στη θέση του Σάντο.

58' Σουτ του Παπαγεωργίου, άστοχο.

55' Αλλαγή για τον Εθνικό, ο Παπαγεωργίου στη θέση του Ντόλεζαλ.

46' Αλλαγή για τον Ερμή, ο Φιρινίδης αντικαθιστά τον Καϊκέ.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Οκτώ λεπτά οι καθυστερήσεις.

44' Συμφωνεί με την απόφαση του ρεφ το VAR, συνεχίζεται το παιχνίδι.

43' Εξετάζεται περίπτωση πέναλτι για ανατροπή του Βάλπορτ από τον Περατικό που δεν υπεδείχθη από τον Αναστασίου.

42' Γίνεται τώρα η αλλαγή διαιτητή με τον Αναστασίου να αντικαθιστά τον Θεουλή.

40' Αλλαγή για τον Ερμή, ο Κοβάσεβιτς στη θέση του Καραγκούνη.

-Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο διαιτητής Θεουλή, ετοιμάζεται ο Γιάννης Αναστασίου (τέταρτος διαιτητής) για να τον αντικαταστήσει.

33' ΓΚΟΛ, 1-2 ο Εθνικός με εκτέλεση φάουλ του Μάιντεβατς!

30' Κίτρινη κάρτα στον Χολτ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Δημητρίου.

23' Ατομική προσπάθεια και σουτ του Ντόλεζαλ, κοντράρει.

21' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει ο Εθνικός με τον Ουαλί, που σκόραρε με δυνατό διαγώνιο σουτ μετά από μπαλιά του Ζάκπα.

19' Εκτός περιοχής σουτ του Κυριακίδη, πολύ άστοχο.

-Αυτό είναι το 12ο γκολ του Ρουσιά στο φετινό πρωτάθλημα και 13ο συνολικά στη σεζόν.

16' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Ερμής με εκτέλεση πέναλτι του Ρουσιά.

15' Πέναλτι τελικά, καθώς το VAR διόρθωσε το λάθος του ρεφ.

14' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Ερμή μετά από χέρι του Ντεϊβίσον σφυρίζει ο Θεουλή. Εντός περιοχής έγινε η παράβαση, αναμένεται η απόφαση του VAR.

-Χωρίς κάποια αξιόλογη ευκαιρία ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

9' Η πρώτη απειλή δεν μετατρέπεται σε τελική φάση, ο Καϊκέ μάζεψε στο επικίνδυνο γύρισμα του Ζάκπα.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση

ΕΡΜΗΣ: Καϊκέ (46' Φιρινίδης), Σάντο (62' Φόλπρεχτ), Ντίας, Χολτ, Δημητρίου, Μέιρα, Καραγκούνης (40' Κοβάσεβιτς), Κυριακίδης, Γκάταριτς, Βάλπορτ, Ρουσιάς.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Μπογκαντίνοφ, Χριστοφή, Ταράσοφς, Ντεϊβίσον, Γκόρουπετς, Περατικός, Χουντόμπιακ, Ντόλεζαλ (55' Παπαγεωργίου), Ζάκπα, Ουαλί (94' Κυπριανού), Μάιντεβατς (72' Μιγκελίτο).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δημητρίου (24'), Χολτ (30') / Ντεϊβίσον (66'), Παπαγεωργίου (84'), Γκόρουπετς (90')

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Χολτ (81', 2η κίτρινη) / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Αναστασίου Ιωάννης