Φουλ για πρόκριση με τριάρα στη Γερμανία η Πόρτο

Δημοσιεύθηκε 13.10.2022

Η Πόρτο με μια επιβλητική εμφάνιση επικράτησε με το εμφατικό 3-0 στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν και προσπέρασε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον 2ο όμιλο του Champions League, παίρνοντας το πάνω χέρι για την πρόκριση στους «16».

Οι «δράκοι» είχαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και ο Γκαλένο άνοιξε το δρόμο προς τη νίκη με εκπληκτικό γκολ στο 6ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι στο παρθενικό παιχνίδι του Τσάμπι Αλόνσο στο Champions League με τη Λεβερκούζεν, ανέβασαν στροφές και κέρδισαν πέναλτι στο 16'. Ωστόσο ο εκπληκτικός Ντιόγκο Κόστα, εκτινάχθηκε στη γωνία του και στέρησε την ευκαιρία στον Ντεμιρμπάι να ισοφαρίσει.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ο Σικ σκόραρε για τις «ασπιρίνες» όμως ο Τσέχος έκανε χέρι και το γκολ δε μέτρησε, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Πόρτο κέρδισε νωρίς πέναλτι και ο Ταρεμί στο 56' έκανε το 0-2 για την ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο, «καθαρίζοντας» τη νίκη.

Στο 64' η ιστορία επαναλήφθηκε και ο Ιρανός με δεύτερη εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το τελικό 0-3 για την Πόρτο που... βύθισε τη Λεβερκούζεν στην τελευταία θέση του ομίλου.

Μπάγερ Λεβερκούζεν: Χραντέτσκι, Χινσαπί, τα, Μπάκερ, Κοσουνού, Χάντσον Οντόι, Αρανγίς, Ντεμιρμπάι, Σικ, Ντιαμπί, Αντλί

Πόρτο: Κόστα, Καρδόσο, Ουρίμπε, Ζαϊντού, Κάρμο, Ζοάο Μάριο, Οτάβιο, Εουστάκιο, Γκαλένο, Πεπέ, Ταρεμί

sport-fm.gr

Δικαιοσύνη στα πέναλτι, στα ημιτελικά μετά από επική ματσάρα η Αργεντινή! - ΒΙΝΤΕΟ