Το έφερε τούμπα και νίκησε την συμπολίτισσα ΑΕΛ

Δημοσιεύθηκε 28.8.2022

Η πρώτη «μάχη» της Λεμεσού για την φετινή σεζόν έληξε υπέρ του Άρη, με το σύνολο του Σπιλέφσκι να δείχνει ότι θα συνεχίσει από εκεί που έμεινε πέρσι, κερδίζοντας την ΑΕΛ με 2-1. Παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκόρ μόλις στα 20 δευτερόλεπτα, ο Άρης κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι και να κερδίσει την συμπολίτισσα ΑΕΛ. Η «ελαφρά ταξιαρχία» εκμεταλλεύτηκε το καλό της διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο και με τα γκολ των Μαγιαμπέλα και Μπαμπίκα κατάφερε να πάρει το τρίποντο της πρεμιέρας.

Από νωρίς πήρε το προβάδισμα η ΑΕΛ, αφού μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα έγραψε το 0-1 στο Τσίρειο Στάδιο. Το γκολ σημειώθηκε από λάθος του Γιανγκό, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δικής του ομάδας στην προσπάθεια του να απομακρύνει μετά από γύρισμα του Κάσα.

Οι πράσινοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα, με το σουτ του Μπένγκτσον έπειτα από ωραία ενέργεια του Μαγιαμπέλα να ξεχωρίζει στο πρώτο ημίχρονο. Η συνέχεια του πρώτου μέρους κύλησε σε ήρεμους ρυθμούς με τις δύο ομάδες, ανά διαστήματα, να σημειώνουν κάποιες προσπάθειες, χωρίς όμως να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικές. Έτσι η ανάπαυλα βρήκε τους Λέοντες να προπορεύονται με ένα γκολ και τους πράσινους να καλούνται να βρουν απάντηση στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Η ομάδα του Άρη έκανε το καθήκον της αφού με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η κεφαλιά του Μαγιαμπέλα βρήκε δίχτυα. Η «ελαφρά ταξιαρχία» βρήκε ανέτοιμη την άμυνα της ΑΕΛ, με τον Καζού να κάνει την σέντρα και να βρίσκει τον Μαγιαμπέλα ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τον Μπέκερ. Ο Άρης έδειχνε να έχει διάθεση για ανατροπή καθώς γινόταν επικίνδυνος με κάθε ευκαιρία, γεγονός που έπραξε, λίγο πριν την λήξη, με τον δημιουργό Καζού να γίνεται αυτή τη φορά σκόρερ. Ο Βραζιλιάνος με δυνατό σουτ κατάφερε παραβίασει την εστία του Μπέκερ και έφερε τούμπα το παιχνίδι.

90'+7' Τέλος του αγώνα. Νίκη για τον Άρη.

90' Κίτρινη κάρτα στον Καζού.

90' Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ντελμίρο αντί Καζού.

90' Εξι λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

87' ΓΚΟΛ για Άρη 2-1. Σκοράρει ο Μπαμπίκα με δυνατό σούτ.

84' Αλλαγή για ΑΕΛ. Μιλιτσεάνου στην θέση του Τσέποβιτς.

83' Εκτέλεση κόρνερ από τον Καζού.

81' Κίτρινη στον Σάντος.

79' Αλλαγή για τον Άρη. Σλόγκαρ αντί Μπένγκτσον.

78' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα Φραντζής, έξω ο Τζαλμά.

77' Κίτρινη κάρτα στον Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες.

74' Στο απόλυτο ισοζύγιο η κατοχή μπάλας.

71' Αλλαγή για την ΑΕΛ. Παντελή αντί Κοντινέλλα.

71' Φάουλ στον Μιραλάς από τον Γιαγκό.

64' Τρίτη αλλαγή Άρη. Εντός ο Γιαμπλόνσκι, εκτός ο Μπράουν.

60' Ο Μιραλάς εκτελεί. Η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

59' Κίτρινη κάρτα στον Μπράουν.

50' ΓΚΟΛ για τον Άρη 1-1 με τον Μαγιαμπέλα. Βγάζει σέντρα ο Καζού, βρίσκει Μαγιαμπέλα ο οποίος με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από τον Μπέκερ.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

Αλλαγή και για την ΑΕΛ. Μέσα ο Τσίμπολα, έξω ο Παπαφώτης.

Δύο αλλαγές στο ημίχρονο για τον Άρη. Μπαίνουν Τζαβέ και Μπαμπίκα στις θέσεις Σικόρσκι και Σπόλιαριτς.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστέρησης.

39' Κίτρινη κάρτα στον Μπένκσον.

31' Κίτρινη κάρτα στον team manager του Άρη για διαμαρτυρίες.

29' Ακόμη μία τελική για Άρη. Κεφαλιά Σικόρσκι, σταθερά μάζεψε ο Μπέκερ.

27' Συνέχεια στον αγώνα μετά από προσωρινή διακοπή για cooling break.

24' Κίτρινη στον Ζντραφκόφσκι για μαρκάρισμα στον Σζόκε.

21' Ευκαιρία για Άρη. Απόκρουση Μπέκερ σε σουτ του Μπένγκτσον έπειτα από ωραία ενέργεια του Μαγιαμπέλα.

9' Χάνεται μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ μετά από κεφαλιά του Μπάστο.

1' ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, με αυτογκόλ του Γιανγκό

1' Έναρξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βάνα, Καζού (90' Ντελμίρο), Μπένκσον (79' Σλόγκαρ), Σπόλιαριτς (45' Μπαμπίκα), Μπράουν (64' Γιαμπλόνσκι), Σικόρσκι (45' Τζαβέ), Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Μουσούντα. Μπρόσον, Σζόκε

ΑΕΛ: Μπέκερ, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (45' Τσίμπολα), Μιραλάς, Τσέποβιτς (84' Μιλιτσεάνου), Σάντος, Τζαλμά (77' Φραντζής), Κοντινέλλα (71' Παντελή).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39' Μπένκσον, 59' Μπράουν, 77' Σπιλέφσκι, 90' Καζού/24' Ζντραφκόφσκι, 81' Σάντος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θεουλή Χρυσοβαλάντης

Πέρασαν από φαράγγι και καταράκτες πριν το ρεπό!

Σπιλέφσκι: «Είμαι ικανοποιημένος...»