Εφιάλτης στο Μπακού και αποκλεισμός για τον Άρη

Δημοσιεύθηκε 28.7.2022

Από το όνειρο στην «Αρένα», στον εφιάλτη του «Bakcell Arena» στο πέρασε ο Άρης το βράδυ της Πέμπτης που ηττήθηκε 3-0 από τη Νέφτσι και αποκλείστηκε από το Κόνφερενς Λιγκ.

Παρά το γεγονός πως οι πράσινοι έφυγαν για το Αζερμπαϊτζάν με το 2-0 στις αποσκευές, δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό της διοργάνωσης. Η ομάδα της Λεμεσού βρέθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Ευρώπη, όμως το ταξίδι ήταν σύντομο μετά το οδυνηρό 90λεπτο στο Μπακού.

Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο παιχνίδι που δεν ανέβασαν τον δείχτη του σκορ ακόμη πιο ψηλά από το 2-0 στο πρώτο ματς, φαίνεται πως στοίχησαν στον εκτός έδρας επαναληπτικό. Από την άλλη, η απόδοση του Άρη δεν ήταν όμοια με αυτή της προηγούμενης εβδομάδας ενώ η Νέφτσι ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στην εστία του Βανά Άλβες.

Ο αγώνας…

Στο πρώτο ημίχρονο, η Νέφτσι μπήκα σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με την εικόνα που παρουσίασε στην «Αρένα» μια εβδομάδα πριν. Η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν φάνηκε από το πρώτο λεπτό πως ήθελε να βάλει γκολ-ελπίδας, ενώ από την άλλη οι πράσινοι παρουσιάστηκαν νευρικοί στα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα δύο παίχτες τους να χρεωθούν με ισάριθμες κάρτες στα πρώτα έξι (!) λεπτά.

Ο Άρης κατάφερε να ισοζυγίσει, όμως η Νέφτσι ήταν επικίνδυνη, όμως απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ. Οι φιλοξενούμενοι στο 29’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ, όταν ο Μπένγκτσον έπιασε το πλασέ στην κίνηση και ο Μπρκιτς απέκρουσε δύσκολα. Η Νέφτσι όμως ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Στο 38’ ο Ντονιόχ... ζάλισε την άμυνα του Άρη σε αντεπίθεση και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Βανά Άλβες.

Στο δεύτερο μέρος, ο εφιάλτης για τον Άρη άρχισε στο 57ο λεπτό. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου 45λεπτου η ομάδα της Λεμεσού ήταν βελτιωμένη, είχε την κατοχή και προσπαθούσε οργανωμένα να δημιουργήσει προϋποθέσεις. Η Νέφτσι όμως της χάλασε τα σχέδια. Οι Αζέροι στο 57’ προηγήθηκαν μετά από καρφωτή κεφαλιά του ανενόχλητου Έντι, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Σαϊέφ με φαλτσαριστό σουτ διαμόρφωσε το 3-0. Ωστόσο, στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε φάουλ σε παίχτη του Άρη το οποίο δεν δόθηκε (σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης δεν υπάρχει VAR).

Από’ κει και πέρα, οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα και οι πράσινοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν μέχρι το φινάλε. Ο Άρης ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίχτες καθώς ο Μπράουν στο 82’ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη για χτύπημα στον αντίπαλο μετά που έφυγε η μπάλα.

Η εξέλιξη του αγώνα...

90'+6 Τέλος του αγώνα.

90'+4 Φάση διαρκείας για τον Άρη! Ο Άρης με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

82' Δεύτερη κίτρινη στον Μπράουν. Με 10 θα τελειώσει ο Άρης το παιχνίδι.

77' Διαχειρίζεται το υπέρ της αποτέλεσμα η Νέφτσι, ενώ ο Άρης προσπαθεί να βρει το γκολ-ελπίδας.

66' Εφιάλτης στο Μπακού για τον Άρη που ψάχνει πλέον ένα γκολ για να οδηγήσει το ματς στη παράταση.

62' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΤΣΙ! Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Σαϊέφ που με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 3-0. Στο ξεκίνημα της φάσης, υπήρχε φάουλ σε παίχτη του Άρη που δεν δόθηκε.

57' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΤΣΙ! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Έντι με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

54' Οργανωμένη επίθεση από τη Νέφτσι, κεφαλιά του Μαχμούντοβ, μόλις έξω η μπάλα.

52' Μπήκε πολύ βελτιωμένος στο δεύτερο μέρος ο Άρης και δημιουργεί προϋποθέσεις.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+2 Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΦΤΣΙ! Ο Ντονιόχ... ζάλισε την άμυνα του Άρη σε αντεπίθεση και με δυνατό πλασέ νίκησε τον Βανά Άλβες.

33' Κίτρινη στον Στάνκοβιτς.

29' Εκπληκτικό σουτ στην κίνηση από τον Μπένγκτσον, απέκρουσε ο Μπρκιτς δύσκολα.

25' Κίτρινη στον Σαλαχλί.

19' Καλό μακρινό σουτ του Σαϊέφ, δίπλα από την εστία του Βανά Άλβες.

17' Σουτ του Μαγιαμπέλα μετά από καλή αντεπίθεση, στην εξωτερική των διχτύων η μπάλα.

16' Πολύ καλός ο ρυθμός της αναμέτρησης, χωρίς όμως αξιόλογες ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

10' Λάθος από τους γηπεδούχους σε επικίνδυνο σημείο, ο Γκομίς πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε μόλις έξω.

6' Κίτρινη στον Μπρόρσον. Σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίχτες του Άρη.

2' Kίτρινη στον Σόκε.

1' Έναρξη του αγώνα.

Νέφτσι (Λαουρέντιου Ρέχεκαμπφ): Μπρκιτς, Μποτζ, Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλαχλί, Γιαμπέρ, Μαχμούντοβ, Έντι (81' Γιουσίφλι), Λαουάλ, Σαϊέφ, Ντονιόχ.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιάγκο, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Καζού, Μπράουν, Σόκε, Σλόγκαρ (46' Μπαμπίκα), Μπένγκτσον (67' Γιαμπλόνσκι), Μαγιαμπέλα, Γκομίς.

Σκόρερ: 38' Ντονιόχ, 57' Έντι, 62' Σαϊέφ / -

Κίτρινες: 25' Σαλαχλί, 32' Στάνκοβιτς, 90'+2 Γιουσίφλι / 2' Σόκε, 6' Μπρόρσον, 40' Μπράουν, 59' Ντελμίρο, 88' Σπιλέφσκι

Αποβολές: - / 82' Μπράουν (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Μπαστιάν Ντάνκερτ (Γερμανός)

Πέρασαν από φαράγγι και καταράκτες πριν το ρεπό!

Σπιλέφσκι: «Είμαι ικανοποιημένος...»