Όχι μόνο γουστάρεις… αλλά παρά γουστάρεις τον Ευρωπαίο Άρη

Δημοσιεύθηκε 21.7.2022

Μόνο και μόνο η συμμετοχή του για πρώτη φορά στην Ευρώπη ήταν ιστορική στιγμή, αλλά ο Άρης φρόντισε να την κάνει ακόμη μεγαλύτερη, κερδίζοντας στην «ΑΕΚ Αρένα» τη Νέφτσι με 2-0, στο πρώτο σκέλος των αναμετρήσεων για τον β’ προκριματικό γύρο του Conference League.

Έτσι, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απέκτησε πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν σε μία εβδομάδα (28/07, 20:00) για πρόκριση στον γ’ γύρο όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ραπίντ Βιέννης και Λέχια Γκντανσκ (σ.σ. στο πρώτο παιχνίδι ήρθαν 0-0).

Οι πράσινοι της Λεμεσού ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και μπορούσε να βρει δίχτυα από το πρώτο ημίχρονο. Συνολικά στο πρώτο μέρος είχε εφτά τελικές έναντι τριών (σ.σ. το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με 18 έναντι 5) με μεγαλύτερη τη φάση στο 22’ όταν το σουτ του Σόκε βρήκε στο αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Αυτό που άξιζε ο Άρης το πήρε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53’ με τον Καζού, που είχε χάσει και τεράστια ευκαιρία στο 47’. Ο ακραίος ποδοσφαιριστής του Άρη δέχθηκε τη μπάλα από τον Μαγιαμπέλα και με σουτ από πλάγια δεν άφησε περιθώρια στον τερματοφύλακα για να έρθει το 1-0.

Ο Άρης συνέχισε να είναι απαιτητικός, χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες, και στο 65΄ ήρθε και το δεύτερο γκολ, όταν μετά ο Καζού εκτέλεσε κόρνερ πατώντας τη μπάλα προς τον Σπόλιαριτς που με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Γκομίς που με κεφαλιά κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα για να γραφτεί το τελικό 2-0.

Από εκεί και πέρα, ο Άρης σταδιακά οπισθοχώρησε – επηρεασμένος κι από την κούραση – όμως κράτησε γερά στην αμυντική του λειτουργία και δεν απειλήθηκε καθόλου από τους φιλοξενουμένους, πέραν από ένα σουτ του Στάνκοβιτς στο 90+5' από μακριά που έκοψε εύκολα ο Βάνα Άλβες. Μάλιστα, στην τελευταία φάση (90+7') ο Γιαμπλόνσκι είχε ευκαιρία για να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά του σκορ, όμως το τελείωμά του όταν βρήκε μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα πήγε ψηλά έξω.

Τέλος του παιχνιδιού

90+7' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με τον Γιαμπλόνσκι να ξεφεύγει μόνος απέναντι από τον τερματοφύλακα αλλά το τελείωμά του πήγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

90+5' - Από μακριά ο Στάνκοβιτς, εύκολα μαζεύει ο Βάνα Άλβες

79' - Σουτ του Μπράουν έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

73' - Σουτ του Σπόλιαριτς, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

65' - ΓΚΟΛ. 2-0. Μετά από κόρνερ, ο Καζού πάτησε στον Σπόλιαριτς κι αυτός με σέντρα βρήκε το κεφάλι του Γκομίς που κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα

60'- Nέα ευκαιρία για τον Άρη, το σουτ του Γκομίς πήγε έξω

58' - Σουτ του Σπόλιαριτς, στα χέρια του τερματοφύλακα

53' - ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Σπόλιαριτς έδωσε στον Μαγιαμπέλα που πέρασε στον Καζού κι αυτός από πλάγια θέση με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

47' - Γύρισμα από τον Σπόλιαριτς, η προβολή του Καζού σε κενή εστία ήταν άστοχη

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

-Eφτά τελικές με μία στο στόχο ο Άρης στο πρώτο ημίχρονο, τρεις με δύο στο στόχο η Νέφτσι. Στο 58%-42% η κατοχή της μπάλας υπέρ της ομάδας της Λεμεσού

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

34' - Ο τερματοφύλακας της Νέφτσι έκοψε το σουτ του Γκομίς, και στη συνέχεια της φάσης ο Καζού έκανε νέο σουτ που ήταν άστοχο

33' - Σουτ από τον Λαουάλ, λίγο έξω η μπάλα

22΄ - ΔΟΚΑΡΙ. Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, με το σουτ του Σόκε να βρίσκει το αριστερό δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων

14΄- Μεγάλη επέμβαση από τον Βάνα Άλβες που έπεσε και έδιωξε τη μπάλα μπροστά από τον Ντονιόχ που ήταν έτοιμος να τη σπρώξει στα δίχτυα

7' - Σουτ έξω από την περιοχή από τον Σπόλιαριτς, έφυγε έξω η μπάλα

3' - Καλή κίνηση από τον Mαγιαμπέλα, που μπήκε έξυπνα στην περιοχή έκανε το σουτ που έδιωξε ο Μπρκιτς

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΡΗΣ: Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Καζού, Μπράουν (82' Μουσούντα), Σόκε, Σπόλιαριτς (82' Γιαμπλόνσκι), Μαγιαμπέλα (62' Πηλέας), Σλόγκαρ (73' Μπέγκτσον), Γκομίς (83' Σικόσκι)

ΝΕΦΤΣΙ: Μπρκιτς, Μποντζ (69' Ζουλγουγκάρλι), Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλαχλί, Τζάμπερ (75' Γιουσιφλί), Μαχμούντοβ, Έντι (69' Χατζίγιεφ), Σαϊέφ (87' Mπογκομόλσκι, Λαουάλ (76' Νούνιες), Ντονιόχ

ΣΚΟΡΕΡ: 53' Καζού, 65' Γκομίς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24' Μπρόρσον / 32' Σαϊέφ, 82' Ντονιόχ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιβάν Μπέμπεκ (Κροατία)

Πέρασαν από φαράγγι και καταράκτες πριν το ρεπό!

Σπιλέφσκι: «Είμαι ικανοποιημένος...»