Ο Απόλλωνας έσπασε το σερί, ανέβαλε το restart της Ανόρθωσης κι έπιασε κορυφή!

Δημοσιεύθηκε 10.10.2022

Το σερί ισοπαλιών στα μεταξύ τους ντέρμπι έσπασε με διπλό του Απόλλωνα επί της Ανόρθωσης! Οι Λεμεσιανοί επικράτησαν με 1-0 της «Κυρίας» στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» στο ντεμπούτο του Τσίσκο Μουνιόθ στον πάγκο των γηπεδούχων, ανέβαλαν το... restart τους κι ανέβηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας!

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε από τον Πίττα στο 65' με καρφωτή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κολ, με τον Κύπριο επιθετικό να χαρίζει στους πρωταθλητές το τέταρτο τους τρίποντο, ενώ ο ίδιος παίκτης βρήκε δίχτυα και στο 78' όμως το γκολ ακυρώθηκε με υπόδειξη οφσάιντ.

Μετά το σπουδαίο διπλό της η ομάδα του Νταβίντ Καταλά διατήρησε το αήττητό της, επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες, έφτασε τους 14 βαθμούς και ισοβαθμεί με την Πάφο στην πρώτη θέση, ενώ πλέον «βλέπει» τον αγώνα της Πέμπτης (13/10) με την Αλκμαάρ για το Conference League.

Η Ανόρθωση, η οποία στο ντεμπούτο του Μουνιόθ παρουσιάστηκε κάπως βελτιωμένη αλλά όχι τόσο ώστε να πάρει τη νίκη, παρέμεινε χωρίς τρίποντο για τρίτο σερί αγώνα αλλά και για τρίτο αγώνα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», όπου μετράει μόλις έναν βαθμό. Η «Κυρία» διατηρήθηκε στους επτά βαθμούς και ισοβαθμεί με Δόξα και Καρμιώτισσα στην όγδοη θέση.

Με τη νίκη του στο ντέρμπι ο Απόλλωνας έβαλε τέλος στο σερί έξι ισοπαλιών στους αγώνες μεταξύ των δύο ομάδων ενώ την ίδια ώρα επέκτεινε το αήττητο σερί του επί της Ανόρθωσης στους δέκα αγώνες.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Ανόρθωση έγινε σταδιακά πιο επιθετική, ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο κι αυτή η οποία έφτιαξε τις πρώτες φάσεις, όμως το σουτ του Γουαρίς στο 13' ήταν κακό ενώ αυτό του Πάντσεον στο 16' βρήκε σε ετοιμότητα τον Γιοβάνοβιτς. Μετά το 20λεπτο ο Απόλλωνας ξεκίνησε να βγαίνει μπροστά και στο 25' είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ντέρμπι, με τον Λόρια να σταματά στο τετ-α-τετ τον Χέντι έπειτα από έξοχη κάθετη του Βα, ενώ οι Λεμεσιανοί απείλησαν και στο 28' με άστοχο πλασέ του Πίττα έπειτα από γύρισμα του Γιόστεν. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα κόπασε και δεν υπήρξε καμία φάση μέχρι το 41', λεπτό κατά το οποίο ο Ουάρντα έχασε μεγάλη ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα με κεφαλιά πάνω στον Γιοβάνοβιτς.

Η Ανόρθωση με πιο δραστήριο παίκτη τον Γουαρίς είχε τις πρώτες φάσεις της επανάληψης, όμως την πρώτη μεγάλη ευκαιρία την είχε και πάλι ο Απόλλωνας, στο 65', με σουτ του Χέντι που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ. Με την εκτέλεσή του (από τον Κολ), ωστόσο, ήρθε και το πρώτο γκολ του αγώνα, καθώς ο Πίττας με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το 1-0 των Λεμεσιανών. Οι γηπεδούχοι δεν έβγαλαν καμία αντίδραση κι η ομάδα που βρέθηκε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ του αγώνα ήταν ο Απόλλωνας, με τον Ντιγκινί στο 72' να βρίσκει με μακρινό σουτ δοκάρι και με τον Πίττα στο 78' να βρίσκει ξανά δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται με υπόδειξη οφσάιντ. Στο τέλος η Ανόρθωση πίεσε, έψαξε την ισοφάριση, όμως δεν κατάφερε να φτιάξει ούτε μια αξιόλογη φάση μετά το γκολ που δέχθηκε κι οι Λεμεσιανοί έφυγαν από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» με μεγάλο διπλό.

93' Κεφαλιά του Λάζαρου μετά από εκτέλεση κόρνερ, έξω, ούτως ή άλλως υπάρχει σφύριγμα για επιθετικό φάουλ.

92' Κίτρινη κάρτα στον Χαμάς.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

89' Σουτ του Ιωάννου, πολύ άστοχο.

-Προσπαθεί να βάλει πίεση η Ανόρθωση, αλλά δεν απειλεί.

86' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Αρτυματάς και Σαχάρ αντικαθιστούν Βα και Πίττα.

-Η Ανόρθωση δεν δείχνει ικανή να μπορεί να αντιδράσει. 20 λεπτά μετά το γκολ που δέχθηκε, δεν έχει φτιάξει ευκαιρία.

84' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Σάμπο.

79' Επικυρώνεται η απόφαση από το VAR.

78' Ακυρώνεται γκολ του Πίττα με υπόδειξη οφσάιντ.

73' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Ράντονιτς αντί Ουάρντα.

72' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα με μακρινό σουτ του Ντιγκινί στο οριζόντιο δοκάρι.

68' Αλλαγές για τον Απόλλωνα, Χάμπος αντί Ρέθιο και Ντιγκινί αντί Χέντι.

67' Αλλαγές για την Ανόρθωση, Ιωάννου και Χριστοδουλόπουλος στις θέσεις των Πάντσεον και Νινγκά.

65' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κολ. Άγγιξε την μπάλα ο Λόρια αλλά δεν απέτρεψε την πορεία της προς τα δίχτυα.

65' Σπουδαία φάση για τον Απόλλωνα με σουτ του Χέντι από την καρδιά της περιοχής, κόντραρε, κόρνερ.

59' Αλλαγή για τον Απόλλωνα, Ζράντι αντί Γιόστεν.

58' Κίτρινη κάρτα στον Γιόστεν.

54' Σουτ του Γουαρίς, άστοχο.

51' Επικίνδυνη μπαλιά του Γουαρίς για τον Νινγκά, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Κολ.

-Eλάχιστες οι καλές φάσεις στο πρώτο μέρος (3-1 για την Ανόρθωση οι τελικές) σε ένα ματς με ένταση και χωρίς καλό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημά του.

Τέλος ημιχρόνου

45+1' Σουτ του Γιόστεν, δεν ανησυχεί τον Λόρια ο οποίος πέφτει και μαζεύει εύκολα.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

41' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με κεφαλιά του Ουάρντα, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς.

-O Aπόλλωνας πατάει καλύτερα στο τελευταίο διάστημα, δυσκολεύεται να αναπτυχθεί η Ανόρθωση.

32' Επαναρχίζει ο αγώνας.

-Προσωρινή διακοπή λόγω ρίψης φωτοβολίδων και καπνογόνων μπροστά στην εστία του Λόρια.

28' Νέα φάση για τους Λεμεσιανούς, γύρισμα του Γιόστεν για τον Πίττα στο πρώτο δοκάρι, έξω το πλασέ του.

25' Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα! Μπήκε απειλητικά στην περιοχή ο Χέντι μετά από κάθετη του Βα, βρέθηκε απέναντι στον Λόρια, τον σταμάτησε ο Γεωργιανός τερματοφύλακας της Ανόρθωσης. Υπήρξαν κάποιες διαμαρτυρίες για πέναλτι, σωστά δεν δόθηκε.

23' Κίτρινη κάρτα στον Ρέθιο.

16' Δεύτερη φάση για τους γηπεδούχους με δυνατό σουτ του Πάντσεον, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

-Ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά η Ανόρθωση και είναι πιο επιθετική.

13' Γύρισμα του Ουάρντα, δεν έδιωξε η άμυνα του Απόλλωνα κι η μπάλα κατέληξε στον Γουαρίς ο οποίος δεν έπιασε καλά το σουτ. Πρώτη ευκαιρία στο ντέρμπι.

11' Πρώτο κόρνερ για την Ανόρθωση, πέρασε χωρίς αποτέλεσμα.

-Στο κέντρο παίζεται το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, καμία ομάδα δεν έχει μπει στην αντίπαλη περιοχή. «Καυτή» η ατμόσφαιρα από τους οπαδούς της Ανόρθωσης.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αντωνίου, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Αρτυματάς, Σάμπο (84' Χριστοφή), Πάντσεον (65' Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα (73' Ράντονιτς), Γουαρίς, Νινγκά (65' Ιωάννου).

ΑΠΟΛΛΩΝ: Α. Γιοβάνοβιτς, Μαυρίας, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (68' Χάμπος), Βα (86' Αρτυματάς), Γιόστεν (59' Ζράντι), Πίττας (86' Σαχάρ), Χέντι (68' Ντιγκινί).

ΣΚΟΡΕΡ: - / 65' Πίττας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 23' Ρέθιο, 58' Γιόστεν, 92' Χαμάς

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Massimi Luca

Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας