ΑΠΟΕΛ: Υποφέρει πολύ... αλλά ακόμη αντέχει

Δημοσιεύθηκε 6.5.2023

Αγνοείται και μετά το έβδομο παιχνίδι του στα πλέι οφ η νίκη για τον ΑΠΟΕΛ. Το 1-1 με την Πάφο στο «Στέλιος Κυριακίδης» ναι μεν τον διατήρησε στο -3 από την κορυφή όμως του στέρησε την ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά και να αυξήσει τις πιθανότητές του για τον τίτλο.

Το πρώτο γκολ μετά από τρεις αγώνες (352' λεπτά από το προηγούμενο)... μπήκε, όμως οι γαλαζοκίτρινοι συνεχίζουν να υποφέρουν στο σκοράρισμα - και όχι μόνο. Μπορεί μετά το κάκιστο πρώτο ημίωρο να ήταν η ομάδα με τις κλασικές ευκαιρίες, όμως πέραν των τριών που έφτιαξαν, η αλήθεια είναι ότι δεν ικανοποίησε και τόσο δημιουργικά.

Είναι ενδεικτικό ότι στα σχεδόν 40 λεπτά που η ομάδα του Μιλόγεβιτς έπαιξε με παίκτη περισσότερο (μέχρι την αποβολή του Καρώ), απείλησε μόλις δύο φορές, στη μεγάλη ευκαιρία του Μακέντα στο 42' και στη διπλή του 53' με το σουτ του Ιταλού που κόντραρε και το άστοχο του Ντάλσιο. Ο Μακέντα είχε χάσει και την άλλη μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου (32') δηλώνοντας αργότερα πως οι ευκαιρίες του ήταν... ανόητες, ενώ στο φινάλε ήταν ο Εντονγκαλά που σε άδειο τέρμα... αστόχησε.

Το ευτύχημα για τον ΑΠΟΕΛ είναι ότι μετά από επτά αγώνες χωρίς τρίποντο συνεχίζει να βρίσκεται στη μάχη του τίτλου και μάλιστα κρατώντας ακόμη την κατάσταση στα χέρια του, αφού η ισοπαλία του Άρη στην «Αρένα» κράτησε τη διαφορά στους τρεις. Νικώντας και τα τρία του παιχνίδια ο ΑΠΟΕΛ θα πανηγυρίσει το πρωτάθλημα, νοουμένου, όμως, πως τους Λεμεσιανούς θα τους κερδίσει με δύο γκολ ώστε να πάρει την υπεροχή στην ισοβαθμία (εκτός κι αν ο Άρης καταγράψει απώλειες απέναντι σε Απόλλωνα ή Ομόνοια).

Πρώτα, βεβαίως, οι γαλαζοκίτρινοι θα χρειαστούν να πάρουν τις πρώτες τους νίκες στα πλέι οφ απέναντι σε ΑΕΚ (εντός) και Απόλλωνα (εκτός), για να μπορέσουν να πάνε σε... τελικό πρωταθλήματος, καθώς αν δεν το πράξουν, είναι πολύ πιθανόν ο τίτλος να πάει Λεμεσό πριν έρθει η τελευταία αγωνιστική.