Περντρέου και VAR κράτησαν όρθιο των Ακρίτα των 10 στο «ΠΑΠ»!

Δημοσιεύθηκε 16.9.2022

Ούτε αυτή τη φορά μπόρεσε να «κολλήσει» δεύτερη διαδοχική νίκη η Ανόρθωση, η οποία έμεινε στο 1-1 με τον Ακρίτα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίζοντας μάλιστα από το 10' με παίκτη περισσότερο, λόγω αποβολής του Σαραβάνια.

Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από... δύο γκολ σ' ένα τρίλεπτο από τον Ραμίρες, ο οποίος μπήκε αλλαγή στην έναρξη του β' μέρους και πέτυχε ένα γκολ στο 48' κι ένα αυτογκόλ στο 51', ενώ πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν κι ο Περντρέου, ο οποίος είχε τρεις-τέσσερις εντυπωσιακές αποκρούσεις σε μεγάλες ευκαιρίες των κυανολεύκων, οι οποίοι ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο άσκησαν ασφυκτική πίεση, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το νικητήριο γκολ, πότε λόγω αστοχίας, πότε λόγω του Eλληνο-Αλβανού τερματοφύλακα.

Δύο ακυρωθέντα γκολ είχε η ομάδα της Αμμοχώστου, καθώς τόσο αυτό του Κορέα στο 29' με κεφαλιά, όσο κι αυτό του Ράντονιτς στο 70' με πλασέ, ακυρώθηκαν από τον VAR Σολωμού με υπόδειξη οφσάιντ. Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε ο Κύπριος αμυντικός (43').

Στους επτά βαθμούς η Ανόρθωση, η οποία δεν κέρδισε ούτε στο δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι της και κινδυνεύει να μείνει στο -5 από την κορυφή, στους τέσσερις ο Ακρίτας, ο οποίος έμεινε αήττητος και στο δεύτερο παιχνίδι του απέναντι σε μεγάλη ομάδα.

Η Ανόρθωση μπήκε πιο δυναμικά στο παιχνίδι όμως ο Ακρίτας έφτιαξε τις πρώτες φάσεις με Πική (2') και Βαράντα (5') σε αντεπιθέσεις. Λίγο αργότερα, ωστόσο, η ομάδα της Χλώρακας έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στο 10' του Σαραβάνια, ο οποίος ανέτρεψε τον Σάμπο ως τελευταίος παίκτης και δέχθηκε κόκκινη μετά από εξέταση της φάσης στο on-field review (αρχικά ο Χατζηγεωργίου τού έδειξε κίτρινη). Στο επόμενο δεκάλεπτο η «Κυρία» έφτιαξε τρεις φάσεις, «αγγίζοντας» το γκολ με κεφαλιά του Ουάρντα στο 17', ενώ στο 29' σκόραρε με κεφαλιά του Κορέα, όμως το γκολ ακυρώθηκε από τον VAR Σολωμού, με υπόδειξη για οφσάιντ. Παρά κάποιες προϋποθέσεις, οι κυανόλευκοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν ξανά σοβαρά την εστία του Περντρέου μέχρι την ανάπαυλα.

Οne man show ήταν το ξεκίνημα της επανάληψης, με τον Ραμίρες να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει και στις δύο εστίες σε διάστημα τριών λεπτών! Στο 48' με κοντινό πλασέ μετά από κεφαλιά του Εράσο άνοιξε το σκορ για τον Ακρίτα, ενώ στο 51' έβαλε γκολ... και στη λάθος εστία, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Περντρέου. Η «Κυρία» άσκησε πίεση στη συνέχεια με σκοπό να βρει το γκολ της ανατροπής και... πίστεψε πως το βρήκε στο 70', αλλά το γκολ του Ράντονιτς ακυρώθηκε, ξανά με υπόδειξη από το VAR για οφσάιντ, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Ουάρντα ήταν εκτεθειμένος. Η Ανόρθωση τα έπαιζε πλέον... όλα για όλα, με τους Ράντονιτς (79', 84'), Σάμπο (81') και Γουαρίς (88') να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ και το 1-1 να μένει εντέλει μέχρι τέλους.

95' Αλλαγή για τον Ακρίτα, Κονέ αντί Εράσο.

-Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Τρομερή ευκαιρία για την Ανόρθωση με κοντινή δυνατή κεφαλιά του Γουαρίς, σώζει ξανά ο Περντρέου!

88' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χριστοφή αντί Νινγκά.

84' Κι άλλη μεγάλη φάση για την «Κυρία» με τον Ράντονιτς σε θέση βολής, ολιγώρησε, στη συνέχεια ο Σάμπο ήταν σε θέση οφσάιντ.

83' Κίτρινη κάρτα στον Σέχιτς.

81' Νέα σπουδαία φάση για την Ανόρθωση με δυνατή κεφαλιά του Σάμπο, απέκρουσε ο Περντρέου.

79' Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Ράντονιτς που μπήκε στην περιοχή και σούταρε προς την κλειστή γωνία αντί να πασάρει, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων η μπάλα.

75' Κεφαλιά του Γουαρίς, λίγο έξω.

72' Ακυρώνεται κι αυτό το γκολ της Ανόρθωσης από το VAR, ξανά για οφσάιντ, στο ξεκίνημα της φάσης. Σωστή η απόφαση.

70' ΓΚΟΛ, 2-1 η Ανόρθωση με τον Ράντονιτς! Ο Περντρέου δεν μπορεί να συγκρατήσει την μπάλα μετά από σέντρα του Ουάρντα, ο Αμπαρτζουμιάν την παίρνει και δίνει έτοιμο γκολ στον Ράντονιτς!

69' Κίτρινη κάρτα στον Μπεράρντι.

67' Αλλαγή για την Ανόρθωση, ο Ράντονιτς στη θέση του Ιωάννου.

65' Κεφαλιά του Νινγκά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, πάνω από τα δοκάρια.

-Ασκεί πίεση η Ανόρθωση στα τελευταία λεπτά, με τη βοήθεια και του κόσμου της.

60' Αλλαγή για τον Ακρίτα, Αμπντουραχίμι αντί Πογκέν.

59' Κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν, άστοχη.

55' Κίτρινη κάρτα σε Ουάρντα και Εράσο.

-Γκολ και αυτογκόλ από τον ίδιο παίκτη σε τρία λεπτά.

51' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Ανόρθωση με αυτογκόλ του Ραμίρες! Μετά από κεφαλιά του Αμπαρτζουμιάν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με δεύτερη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

48' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Ακρίτας με τον Ραμίρες. Με κοντινό πλασέ μετά από κεφαλιά-πάσα του Εράσο.

46' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Γουαρίς αντί Εμπραλίτζε.

46' Αλλαγή για τον Ακρίτα, Ραμίρες αντί Πική.

45+4' Κεφαλιά του Εμπραλίτζε, μαζεύει ο Περντρέου.

43' Αλλαγή για την Ανόρθωση, Χαρογιάν αντί Κορέα.

42' Αντιμετωπίζει πρόβλημα ο Κορέα και θα αντικατασταθεί.

-Δεν έχει απειλήσει η Ανόρθωση μετά το ακυρωθέν γκολ.

31' Ακυρώνεται το γκολ της Ανόρθωσης από τον VAR Σολωμού, με υπόδειξη οφσάιντ.

-Εξετάζεται το γκολ από το VAR.

29' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ανόρθωση με τον Κορέα! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε ο Κύπριος αμυντικός σκόραρε με κεφαλιά.

25' Σουτ του Εράσο, έβαλε την κόντρα ο Κορέα.

18' Σουτ του Αρτυματά, άστοχο.

17' Σπουδαία ευκαιρία για την Ανόρθωση με Ουάρντα, ο Περντρέου απέκρουσε την καρφωτή κεφαλιά του μετά από εκπληκτική σέντρα του Αμπαρτζουμιάν.

12' Σουτ του Νινγκά, πέφτει και μαζεύει ο Περντρέου.

11' Αλλαγή για τον Ακρίτα, Καραμόκο αντί Βαράντα.

-Ο αμυντικός του Ακρίτα ήταν τελευταίος παίκτης, γι' αυτό και δέχθηκε κόκκινη κάρτα για το φάουλ του στον Σαμπό.

10' Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Σαραβάνια, συνεχίζει με δέκα ο Ακρίτας.

9' Στο on-field review ο Χατζηγεωργίου για εξέταση περίπτωσης αποβολής του Σαραβάνια, μετά από παρέμβαση του VAR Σολωμού.

7' Κίτρινη κάρτα στον Σαραβάνια.

5' Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα, πλασέ του Βαράντα από ευνοϊκή θέση, μόλις έξω!

2' Για τον Ακρίτα η πρώτη φάση στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην αντεπίθεση και τον Πική να σουτάρει λίγο έξω από την περιοχή, έπεσε και μάζεψε ο Λόρια.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Μπαϊσίνιο, Κορέα (43' Χαρογιάν), Κορέια, Αρτυματάς, Σάμπο, Ιωάννου (67' Ράντονιτς), Εμπραλίτζε (46' Γουαρίς), Ουάρντα, Νινγκά (88' Χριστοφή)

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Σέχιτς, Σαραβάνια, Μπερνάρντι, Καραγιάννης, Πογκέν (60' Αμπντουραχίμι), Άμπραχαμ, Εράσο (95' Κονέ), Ντάβι, Βαράντα (11' Καραμόκο), Πικής (46' Ραμίρες).

ΣΚΟΡΕΡ: 51' Ραμίρες (αυτογκόλ) / 48' Ραμίρες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55' Ουάρντα / 55' Εράσο, 69' Μπεράρντι, 83' Σέχιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: - / 10' Σαραβάνια

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης

Β' Βοηθός Διαιτητής: Λάμπρου Λάμπρος