Eλλαδίτες και Χριστοφή καθάρισαν για την Ανόρθωση

Amir Δημοσιεύθηκε 1.2.2020
Στις νίκες επέστρεψε η Ανόρθωση η οποία στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» κέρδισε με 3-0 τη Δόξα

Η «Κυρία» επέκτεινε την παραμονή της στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 39 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κατωκοπιάς παραμένει στον πυθμένα με οκτώ.

Στο 9' ήρθε η πρώτη καλή φάση του αγώνα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Ράγιος ο Βασιλακάκης έκανε την κεφαλιά με τον Γκράσα να διώχνει σε κόρνερ. Η Ανόρθωση στη συνέχεια προσπάθησε να επιβάλει το ρυθμό της όμως δυσκολευόταν να βρει τους δρόμους προς την αντίπαλη εστία. Μάλιστα, στο 27' κινδύνεψε όταν ο Λουίς Κάρλος ξέφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε και τον Λόρια όμως το τελείωμά του δεν ήταν ιδανικό στέλνοντας την μπάλα παράλληλα με την εστία.

Η Ανόρθωση είχε καλή ευκαιρία στο 36' με τον Μανθάτη να γυρίζει την μπάλα στον Κατσαράβα που επιχείρησε με τακουνάκι να γίνει απειλητικός, όμως ο Γκράσα ήταν έτοιμος και έκοψε την μπάλα.

Η λύτρωση για την Ανόρθωση ήρθε σε καθοριστικό σημείο και συγκεκριμένα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 45', μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ράγιος ο Μανθάτης κέρδισε την κεφαλιά και ο Γκαλίτσιος από κοντά την έσπρωξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-0 για την ομάδα της Αμμοχώστου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο απλά για τους γηπεδούχους στο πρώτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου (46') καθώς στην πρώτη επιθετική προσπάθεια ο Καλτσάς έφυγε ταχύτατα στην επίθεση, τσίμπησε την μπάλα και απέφυγε τον αντίπαλό του και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-0, μη αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Γκράσα.

Στο 59' ο τερματοφύλακας της Δόξας απέκρουσε το σουτ του Ράγιος, ενώ στο επόμενο λεπτό (60') ο Λόρια έδιωξε το σουτ του Καρλίτος. Στο 70' ο Χριστοφή, στο πρώτο άγγιγμα της μπάλας, προώθησε την μπάλα με τακουνάκι στο Σελίν που έκανε τη σέντρα-σουτ με τον Γκράσα με υπερένταση να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.
Η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για τρίτο γκολ στο 71' όταν ο Μανθάτης από το ύψος της περιοχής έπιασε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στη συμβολή των δοκαριών και να φεύγει έξω. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα (72') πήρε όμορφη μπαλιά από τον Χριστοφή, όμως - από ευνοϊκή θέση - ήταν άστοχος. Στο 74΄ ο Λόρια έκανε σημαντική επέμβαση στο σουτ του Καρλίτος.
Ο Δημήτρης Χριστοφή, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός από την ώρα που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο, στο 82' με δυνατό συρτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-0, συνδυάζοντας το ντεμπούτο του με τέρμα.