Πολύτιμες νίκες για ΕΝΠ και Ανόρθωση, αναβλήθηκε το ντέρμπι

ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΥ Δημοσιεύθηκε 4.2.2022

Η Ανόρθωσις και η Ε.Ν.Π. κέρδισαν στους δυο αγώνες για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών που έγιναν την Παρασκευή 04 Φεβρουαρίου 2022. Η Ανόρθωσις επικράτησε πολύ δύσκολα στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» με 0-3 επί της ΑΕ Καραβά. Η Ε.Ν.Π. κέρδισε στην έδρα της με ανατροπή το ΑΠΟΕΛ με 3-1 σετ.

Ο αγώνας Green Air Παφιακός – Νέα Σαλαμίνα αναβλήθηκε λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού, ενώ την Τρίτη η Ομόνοια κέρδισε στο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» την Αναγέννηση Δερ. με 3-1 σετ.

Εξασφάλισε την 6η θέση με ανατροπή

ΓΗΠΕΔΟ ΔΗΜΟΥ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Ε.Ν.Π. – ΑΠΟΕΛ  3-1 (16-25, 25-21, 27-25, 25-21)

Με ανατροπή πήρε το τρίποντο απέναντι στο ΑΠΟΕΛ την Παρασκευή 04 Φεβρουαρίου 2022 η Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ σε 114’ και εξασφάλισε την 6η θέση. Οι «βυσσινί» στο Γήπεδό τους πήραν την ρεβάνς για την ήττα που δέχθηκαν στο Λευκόθεο την 6η αγωνιστική.

Η Ένωση με τον TGaliberti στον πάγκο τους κτίζουν ένα καλό σερί στο Παραλίμνι. Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε και έδειξε ικανό για νέο τρίποντο εκτός έδρας, αλλά δεν τα κατάφερε και περιορίζεται με τη λήξη της κανονικής περιόδου στην 7η θέση.

Το ΑΠΟΕΛ με «συνταγή» Δερύνειας με δυο ξένους και τον Πσναγίδη  πασαδόρο προηγήθηκε 01-04.Η Ένωση  όμως ισοφάρισε 06-06. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν σε ένα σετ – ντέρμπι 11-11 με το ΑΠΟΕΛ να ξεφεύγει 12-17. Οι «γαλαζοκίτρινοι» καλύτεροι ξέφυγαν 14-20  και  16-23  και κέρδισαν 16-25 σε 27’ γράφοντας το 0-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ άρχισε καλύτερα και το δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά με +2 03-05. Παρά την πίεση της Ένωσης το ΑΠΟΕΛ διατηρούσε το προβάδισμα έστω και στον πόντο 07-08. Η Ε.Ν.Π. όμως ισοφάρισε 09-09. Το ΑΠΟΕΛ όμως όπως και στο πρώτο σετ ξέφυγε με +3 11-14, αλλά η Ένωση με μικρό σερί 04-00 προηγήθηκε 16-14.  Οι «βυσσινί» αύξησαν το προβάδισμά τους στους τρεις πόντους 18-15, όμως οι «γαλαζοκίτρινοι» μείωσαν στον πόντο  21-20  σε ένα σετ με πολύ λεπτές ισορροπίες. κόουτς του ΑΠΟΕΛ πέρασε το βασικό πασαδόρο της ομάδας Janis Jansons στο παρκέ αλλά η Ένωση με σερί 04-01 πήρε το σετ με 25-21 σε 28’ και ισοφάρισε 1-1.

To τρίτο σετ ήταν ισοδύναμο στα αρχικά στάδια, άνκαι η Ε.Ν.Π. είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα 04-03. Το ΑΠΟΕΛ όμως προηγήθηκε 06-08, αλλά η Ε.Ν.Π. βρέθηκε μπροστά με 12-10 με το σετ να αποκτά πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.  Το ΑΠΟΕΛ πήρε εκ νέου προβάδισμα 14-16, όμως η Ένωση ανέτρεψε ξανά τα δεδομένα 17-16. Οι «γαλαζοκίτρινοι» όμως βρήκαν ξανά τον τρόπο να προηγηθούν 18-20 σε καθοριστικό σημείο του σετ, ενώ αύξησαν σε 19-22..Η Ε.Ν.Π. μείωσε στον πόντο 22-23 με τις δυο ομάδες  να λύνουν τις διαφορές τους στους έξτρα πόντους  με την ομάδα του Galiberti να επικρατεί 27-25 σε 31’ και να προηγείται με 2-1 σετ.

Το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με δυο πόντους στο τέταρτο σετ 02-04 με τα δεδομένα να μην αλλάζουν σε σχέση με τα προηγούμενα τρία σετ, αφού οι δυο ομάδες ήταν πολύ κοντά και εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία.  Η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 10-08 και αύξησε στους τέσσερις  17-13. Το ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο 19-18 με την Ένωση να κτίζει διαφορές ασφαλείας 3 πόντων επικρατώντας τελικά 25-21 σε 28’ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Ε.Ν.Π.(Τ.GALIBERTI):Μαρούλης, Σαββίδης, Costa, Παπανδρέου, Coutinho, Ιακώβου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Γεωργίου, Καρκίδης.

ΑΠΟΕΛ (Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ):Παναγίδης, Vanags, Πέτρου, Αντωνιάδης, Στρουγκάρεβιτς, Dodic – Λίμπερο: Παντελή. – Αλλαγές: Jansons,Κυπριανού.

Διαιτητές: Χρ. Mαϊφόσιης – Α. Δανιήλ

Πέρασε από «Συμπληγάδες»

«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  0-3 (22-25, 19-25, 28-30)

Από «Συμπληγάδες» πέρασε η Ανόρθωσις από το Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» κερδίζοντας την εξαιρετική ΑΕ Καραβά 0-3 σετ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών.  Η Ανόρθωσις μετά από 78’ κέρδισε με 0-3 σετ και «κλειδώνει» την 4η θέση.

Η ΑΕ Καραβά με τον Sakeev στη σύνθεσή της διεκδίκησε σαν ίσος προς ίσον το ματς και μπορούσε να πάρει κέρδος.

Η ΑΕ Καραβά άρχισε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 10 -05 κάτι που ανάγκασε τον κόουτς της Ανορθώσεως Κ. Χριστοφιδέλη να καλέσει τάϊμ – άουτ. Η «Μεγάλη Κυρία» μείωσε στο -3 12-09 και στη συνέχεια ισοφάρισε 14-14. Με νέο ξέσπασμα η ΑΕ Καραβά έκτισε διαφορά 4 πόντων 18-14 που διατηρούσε αφού το ταμπλό στο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» έγραψε 21-18. Η Ανόρθωσις όμως βρήκε λύσεις ισοφαρίζοντας 21-21 και ουσιαστικά γύρισε το σετ  κερδίζοντας 22-25 σε 22’ και διαμόρφωσε το 0-1 σετ.

Η Ανόρθωσις προηγήθηκε στο δεύτερο σετ 03-09 δείχνοντας να ελέγχει πλήρως το σετ. Η ΑΕ Καραβά όμως κατάφερε να μειώσει στο -3 08-11 και στη συνέχεια στον πόντο 10-11 κάτι που θορύβησε τον Κ. Χριστοφιδέλη που κάλεσε τάϊμ –άουτ. Η Ανόρθωσις  ξέφυγε με 5 πόντους 12-17 και αύξησε στους 7 13-20. Η ΑΕ Καραβά συμμάζεψε τη διαφορά αλλά η Ανόρθωσις επικράτησε με 19-25, σε 25΄και αύξησε σε 0-2 το σκορ.

Στο τρίτο σετ η Ανόρθωσις προηγήθηκε 01-03, αλλά η ΑΕ Καραβά προηγήθηκε 04-03. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με την Ανόρθωση να προηγείται όμως 07-12 και να αποκτά σημαντικό προβάδισμα. Ωστόσο, η ΑΕ Καραβά κατάφερε να μειώσει ξανά στο -2  12-14 με το σκορ να διατηρείται στα ίδια επίπεδα 17-19.  Η Ανόρθωσις αύξησε στους 3 18-21, η ΑΕ Καραβά μείωσε στον πόντο 20-21, αλλά η Ανόρθωσις αύξησε σε στους δυο 21-23. Νέα μείωση του σκορ από την ομάδα του Καραβά 23-24 με τα πάντα να κρίνονται στους έξτρα πόντους  όπου συνεχίστηκε το μια σου μια μου κσι την Ανόρθωση να επικρατεί σε 31’ 28-30 εξασφαλίζοντας τη δύσκολη νίκη 0-3 σετ.

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (AHERRERA):Sakeev, Φιλοκράτους, RammaAlHerrera, Καρακατσάνης, Σοφοκλέους – Λίμπερο: Βαρνάβα.- Αλλαγές: Χατζηδαμιανού, Καλαφάτης.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Χρυσoστόμου, Ηalanda, Ζηκάκης, Pepic, Βjelica,Knezevic– Λίμπερο: Πλατρίτης. – Αλλαγές: Χριστοφόρου, Πρωτοψάλτης.