Η Ομόνοια το πρώτο… θύμα της ΑΕΛ!

Δημοσιεύθηκε 10.10.2022

«Επιτέλους νίκη» βροντοφωνάζουν στην ΑΕΛ, δεν της… πάει φέτος το Τσίρειο της Ομόνοιας. Η ομάδα της Λεμεσού επικράτησε 1-0 των πρασίνων για την 6η αγωνιστική με γκολ του Κάσα, και πήραν το πρώτο τρίποντο της σεζόν στον θεσμό του πρωταθλήματος (προηγήθηκε η νίκη στο κύπελλο). Από την άλλη, το «τριφύλλι» γνώρισε δεύτερη ήττα στο γήπεδο της Λεμεσού (προηγήθηκε και αυτή με τον Απόλλωνα) και δεν κατάφερε να κολλήσει τρίτη σερί νίκη. Παρά την καλή εμφάνιση, η Ομόνοια δεν ήταν αποτελεσματική ενώ έχασε πέναλτι. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν όμως εύστοχοι, κατέγραψαν και ένα δοκάρι και πλέον ευελπιστούν σε ένα καλύτερο μέλλον.

Στα του αγώνα, το πρώτο 10λεπτο στο Τσίρειο ήταν ισοζυγισμένο, με την ΑΕΛ να καταγράφει σπουδαία ευκαιρία στο 9’ όταν ο Τσέποβιτς σε τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο, έστειλε τη μπάλα έξω. Η Ομόνοια άρχισε να κερδίζει έδαφος και στο 15’ απάντησε στα… τετ-α-τετ, όταν ο Μπέκερ νίκησε τον Μπρούνο και απέκρουσε σε κόρνερ.

Το «τριφύλλι» είχε την πρώτο λόγο με τους γηπεδούχους να καταγράφουν αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις. Στο 31’ ο κίπερ της ΑΕΛ έβαλε νέο… στοπ στον Μπρούνο ο οποίος από την άσπρη βούλα δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στο πλεκτό (προηγήθηκε φάουλ του Μπάστο στον Παπουλή). Η ομάδα της Λεμεσού αναθάρρεψε και πάλι και στο 38’ σκόραρε με τον Κάσα ο οποίος με φαλτσαριστό μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των πρασίνων.

Στο δεύτερο μέρος, οι γαλαζοκίτρινοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα, ενώ ο Φραντζής έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0, όταν το σουτ-βολίδα που επιχείρησε, τράνταξε το δοκάρι του Φαμπιάνο (52’). Στη συνέχεια η Ομόνοια πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κυρίως με τον Μπρούνο πρωταγωνιστή, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά την εστία των γηπεδούχων και να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

90'+6 Τέλος του αγώνα.

90'+4 Αρκετή η πίεση της Ομόνοιας στα τελευταία λεπτά, όμως η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων δεν αφήνει τους πράσινους να αναπτυχθούν αποτελεσματικά.

90' Έξι λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

87' Σουτ του Μπρούνο, μόλις έξω η μπάλα.

80' Νέο δοκάρι για την ΑΕΛ μετά από πλασέ του Σάντος!

74' Πρόλαβε τον Μπρούνο ο Φραντζής πριν πλασάρει σε πολύ επικίνδυνη θέση.

65' Γλίστρησε ο Μπρούνο σε τετ-α-τετ και έχασε την ευκαιρία να απειλήσει τον Μπέκερ.

61' Αρχίζει να κερδίζει έδαφος η Ομόνοια μετά το πολύ καλό ξεκίνημα των φιλοξενουμένων.

53' Σουτ του Μιραλάς, απέκρουσε ο Φαμπιάνο. Πολύ δυναμικά μπήκε η ομάδα της Λεμεσού στο ντέρμπι στο δεύτερο μέρος.

52' Δοκάρι για την ΑΕΛ μετά από σουτ-βολίδα του Φραντζή!

47' Γύρισε στην περιοχή ο Παπουλής, δεν υπήρχε συμπαίκτης του σε καλή θέση και η μπάλα απομακρύνθηκε.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

45'+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45'+2 Πολύ καλή ενέργεια του Λέτσιακς, μπήκε στην περιοχή, όμως δεν πρόλαβε κάποιος συμπαίκτης του να αξιοποιήσει την συρτή σέντρα του.

44' Δύο λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

38' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ! Ο Κάσα με εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0.

32' Απέκρουσε το πέναλτι του Μπρούνο ο Μπέκερ! Μένει το 0-0 στο Τσίρειο.

30' Πέναλτι για την Ομόνοια για ανατροπή του Παπουλή.

29' Κατοχή για την Ομόνοια μετά το πρώτο 15λεπτο, ενώ οι παίκτες της ΑΕΛ καταγράφουν πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις.

21' Δεν πρόλαβε για το πλασέ ο Λοΐζου, μετά την διαγώνια μακρινή σέντρα του Χαραλάμπους.

17' Πλασέ στην κίνηση από τον Λανγκ, έξω η μπάλα χωρίς να ανησυχήσει ο κίπερ της ΑΕΛ.

15' Μεγάλη φάση για την Ομόνοια. Τετ-α-τετ ο Μπρούνο, απέκρουσε ο Μπέκερ σε κόρνερ.

14' Άστοχο σουτ από τον Παπουλή.

9' Τεράστια φάση για την ΑΕΛ. Τετ-α-τετ ο Τσέποβιτς με τον Φαμπιάνο, το πλασέ του όμως κατέληξε έξω.

8' Πολύ καλή στιγμή για την Ομόνοια. Σέντρα του Μάθιους, δεν πρόλαβε να κάνει την κοντινή προβολή ο ανενόχλητος Καρίμ.

5' Πίεσε ο Παπουλής τον Μπέκερ, όμως ο κίπερ της ΑΕΛ κατάφερε να αποφύγει τον ποδοσφαιριστή των πρασίνων.

3' Κεφαλιά του Τσέποβιτς, πάνω από την εστία του Φαμπιάνο. Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι.

1' Έναρξη του αγώνα.

ΑΕΛ: Μπέκερ, Φραντζής, Μπάστο, Μπιλοβάρ, Τζάλμα, Ζντραφκόφσκι, Τσιμπόλα, Κάσα (78' Σάντος), Μιραλάς (87' Μεντόγιεβιτς), Σις (64' Μακρής), Τσέποβιτς (86' Μιλιντσεάνου).

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (57' Παναγή), Μάθιους, Μίλετιτς, Λανγκ, Λέτσιακς, Μιξ (62' Κασαμά), Χαραλάμπους, Μπρούνο (88' Κακουλλής), Παπουλής (63' Χούπερ), Λοΐζου (62' Μπάρκερ), Ανσαριφάρντ.

ΣΚΟΡΕΡ: 38' Κάσα / -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22' Φραντζή / -

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Iglesias Villanueva Javier

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος