«Πάτησε» την Ντιναμό στην Πολωνία και έβαλε φωτιά στον όμιλο η ΑΕΚ

Δημοσιεύθηκε 15.9.2022

Η ΑΕΚ έκανε την έκπληξη, κερδίζοντας την ουκρανική Ντινάμο Κιέβου με 1-0 μέσα στο ουδέτερο «Cracovia Stadium» της Πολωνίας. Χρυσός σκόρερ για τους Λαρνακείς ο Γκιούρτσο, ο οποίος με τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 8ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ουκρανών. Έτσι η ΑΕΚ πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στον δεύτερο της αγώνα στον 2ο όμιλο του Europa League

Η ΑΕΚ δέχτηκε πίεση αλλά κατάφερε να πάρει αυτό το πολύτιμο αποτέλεσμα το οποίο την βάζει σε τροχιά πρόκρισης, είτε για την συνέχεια του Europa League είτε για τον υποβιβασμό στο Conference League. Μετά το φοβερό γκολ του Ούγγρου η ΑΕΚ είχε και άλλες ευκαιρίες. Οι Ουκρανοί κρατούσαν περισσότερο μπάλα και προσπαθούσαν να αντιδράσουν. Στην πρώτη της καλή ευκαιρία στον αγώνα η Ντιναμό κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Ντούμπιντσακ. Ωστόσο η φάση εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ και τελικά το γκολ ακυρώθηκε. Η ΑΕΚ συνέχισε να αντεπιτίθεται όποτε έβρισκε χώρους και έφτασε κοντά στην επίτευξη δεύτερου γκολ αρκετές φορές τόσο με τον Τρισκόφσκι όσο και με τον Άλτμαν. Η Ντιναμό συνέχισε να έχει την κατοχή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου αλλά οι Λαρνακείς ήταν αυτοί με τις πιο επικίνδυνες προϋποθέσεις για γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σε πιο χαλαρούς ρυθμούς με τις δύο ομάδες να μην απειλούν ιδιαίτερα. Το σκηνικό δεν άλλαξε, οι Ουκρανοί είχαν την ανούσια κατοχή και δεν ήταν επικίνδυνοι. Το σύνολο του Όλτρα οπισθοχώρησε και προσπάθησε να κρατήσει αποτέλεσμα, τα κατάφερε εξαιρετικά και έφυγε με το διπλό από την Πολωνία.

Τέλος του αγώνα.

Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

89' Κεφαλιά από τον Ναούμ, απέκρουσε ο Μπόικο.

84' Αλλαγή για τη Ντιναμό. Ο Βανάτ αντί του Κομπάιεφ.

83' Κίτρινη κάρτα στον Πίριτς για καθυστερήσεις.

79' Επικίνδυνα γεμίσματα στην περιοχή από την Ντιναμό, δίωχνουν αποτελεσματικά οι παίχτες του Όλτρα.

77' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Εγγλέζου μέσα, ο σκόρερ Γκιούρτσο αποχωρεί.

74' Λόπες αντί Ολατούντζι.

74' Επικίνδυνη σέντρα στην περιοχή της ΑΕΚ, έδιωξε ο Μιλίτσεβιτς.

74' Αλλαγή για την ΑΕΛ, έξω ο Πονς μέσα ο Ναούμ.

68' Αλλαγές για Ντιναμό, ο Καραβάεβ αντί του Κεντζόρα και ο Σεπέλιεβ αντί του Αντριγέφσκι.

64' Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Λέδες και Σανχούρχο στη θέση των Μάμα και Τρισκόφσκι.

63' Κίτρινη κάρτα στον Πονς για φάουλ.

57' Επικίνδυνο σουτ του Σιρότα από μακριά, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

52' Καλή στιγμή για την ΑΕΚ, με γύρισμα του Άλτμαν, μάζεψε ο Μπόικο.

46' Αλλαγή για τη Ντιναμό Κιέβου. Ο Μπέσεντιν αντί του Γκάρμας.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+2' Επικίνδυνοι τα τελευταία λεπτά οι Ουκρανοί, με πρόβλημα όμως στην τελική πάσα.

45' Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45' Σουτ του Σίντορτσκουκ από μακριά, μαζεύει ο Πίριτς.

44' Κίτρινη στον Μάμα για δυνατό φάουλ.

42' Κίτρινη στον Άνχελ Γκαρσία για κράτημα.

40' Ευκαιρία με τον Αλτμαν να κάνει το σουτ, η μπάλα σταματα σε πόδια αμυντικών.

39' Κόρνερ για την Ντιναμό, προβολή του Γκαρμάς η μπάλα περνά λίγο δίπλα από την εστία της ΑΕΚ.

36' Εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, σουτ του Τρισκόφσκι, πάνω από τα δοκάρια.

35' Κίτρινη κάρτα στον Αντριγέφσκι.

34' Σουτ από τον Τρισκόφσκι στα χέρια του Μπόικο.

29' Ισοφαρίζουν οι Ουκρανοί, ακυρώνεται όμως το γκολ για οφσάιντ. Ο Ντούμπιντσακ ήταν αυτός που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

28' Οι Ουκρανοί κρατούν περισσότερη μπάλα.

25' Κάθετη μπαλιά του Τρισκόφσκι στον Ολατούντζι, δεν προλαβαίνει ο τελευταίος.

17' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ να διπλασιάσει τα γκολ της, ο Άλτμαν γύρισε μέσα στην περιοχή ο τρισκόφσκι προσπάθησε για το σουτ, με εξουδετερωμένο τερματοφύλακα η μπάλα σταμάτησε σε σ΄ψματα αμυντικών.

14' Επικίνδυνο γύρισμα του Ζαμπάρνι, μάζεψε εύκολα ο Πίριτς.

8' ΓΚΟΛ 0-1 η ΑΕΚ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο. Ο Ούγγρος με τρομερή εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Ουκρανών

7' Φάουλ για την ΑΕΚ σε καλό σημείο, μετά από κράτημα στον Ολατούντζι.

3' Αδύναμο σουτ από τους Ουκρανούς, μαζέυει σταθερά ο Πίριτς.

2' Πρώτο φάουλ στον αγώνα, ο Πονς έρικε τον Ζαμπάρνι.

Έναρξη του αγώνα

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπόικο, Κεντζιόρα (68' Καραβάεβ) , Ζαμπάρνι, Σιρότα, Ντούμπιντσακ, Τσιγκάνοφ, Σίντορτσκουκ, Αντριγέφσκι (68' Σεπέλιεβ), Καμπάιεφ (84' Βάνατ), Μπουγιάλσκι, Γκαρμάς (46' Μπεσεντίν)

ΑΕΚ: Πίριτς, Χριστοφόρου, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Μάμας (64' Λέδες), Πονς (72' Ναούμ), Γκιούρτσο (77' Εγγλέζου), Άλτμαν, Τρισκόφσκι (64' Σανχούρχο), Ολατούντζι (74' Λόπες)

ΣΚΟΡΕΡ: - / Γκιούρτσο 8'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αντριγέφσκι 35' / Άνχελ Γκαρσία 42' , Μάμας 44', Πονς 63', Πίριτς 83'

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάκομπ Κέλετ (Δανία)

VAR: Γερούν Μάνσοτ (Ολλανδία)