Με ανατροπή νίκησε Δόξα και… Σισκόφσκι ο Άρης!

Δημοσιεύθηκε 6.2.2023

Ο Άρης κέρδισε με 2-1 την Δόξα στο «ΆλφαΜέγα», στον αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς αν και είχε τον Σισκόφκσι σε μεγάλη βραδιά, δεν κατάφερε να φύγει με βαθμολογικό κέρδος αφού αν και προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με τον Καραμανώλη, η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι με Κακόριν (50’) αλλά και ένα αυτογκόλ (67’).

Το ματς

Ο Άρης μπήκε ορεξάτος και είχε το πάνω χέρι στην αναμέτρηση χάνοντας μάλιστα αρκετές ευκαιρίες στο ξεκίνημα με τον Σισκόφσκι να λέει «όχι» σε αρκετές περιπτώσεις. Το γκολ όμως το βρήκε η Δόξα αφού στο 21ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαντίκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Καραμανώλης με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι νωρίς αφού ισοφάρισε στο 50ο λεπτό με πέναλτι του Κακόριν, ενώ στο 67ο λεπτό κατάφερε να προηγηθέι με το αυτογκόλ του Καραμανώλη μετά από σέντρα του Μπαμπίκα

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος του αγώνα.

87' Σουτ του Μπένι, λίγο έξω η μπάλα.

86' Πλασέ του Ασαμόα από κοντά, έβαλε την κόντρα ο Γιαγκό και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ.

77' Μόνος ο Μπαμπίκα, πλάσαρε αλλά πάλι ο Σισκόφσκι απέκρουσε!

74' Διαγώνιο σουτ του Ασάντε, από δεξιά εντός περιοχής, λίγο έξω.

67' ΓΚΟΛ 2-1 για τον Άρη! Αυτογκόλ από τον Καραμανώλη, μετά από σέντρα του Μπαμπίκα, η μπάλα χτυπάει στο σώμα του ποδοσφαιριστή της Δόξας και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του.

64' Σουτ του Γκομίς , αποκρούει ο Σισκόφσκι.

58' Φάουλ σε καλό σημείο για την Δόξα που εκτελεί αλλά η μπάλα χτυπά σε σώματα.

50' ΓΚΟΛ 1-1! Ισοφαρίζει ο Άρης μετά από ευστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν.

49' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Άρη, μέσω VAR για χέρι.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος ημιχρόνου

45+1' Σουτ του Στεπίνσκι από καλό σημείο, έξω η μπάλα.

39' Σουτ του Μαγιαμπέλα, αποκρούει ο Σισκόφσκι.

34' Σέντρα του Στρούσκι από, προβολή στην κίνηση ο Στεπίνσκι, έξω η μπάλα.

33' Σουτ του Ερέρα, απέκρουσε ο Βανά.

21' ΓΚΟΛ για την Δόξα! Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Σαντίκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Καραμανώλης με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα!

13' Δυνατό σουτ του Ερέρα, δύσκολα ο Άλβες.

9' Κεφαλιά του Στεπίνσκι, μόλις έξω.

8' Κεφαλιά από τον Στρούσκι, σώζει και πάλι ο Σισκόφσκι.

3' Δύο σουτ του Μαγιαμπέλα σε ένα λεπτό, έβγαλε και στις δύο περιπτώσεις απόκρουση ο Σισκόφσκι.

- Ξεκίνησε ο αγώνας.

ΑΡΗΣ: Άλβες, Γιαγκό, Μουσούντα (30' Ντελμίρο), Μπρόρσον, Πηλέας (46' Καζού), Στρούσκι (80' Γιαμπλόνσκι), Μπέγκτσον (46' Μπαμπίκα), Σόκε, Κακόριν, Στεπίνσκι (63' Γκομίς), Μαγιαμπέλα.

ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Σαντίκ, Ασαμόα, Κέρλα (37' Ογιάλα), Καραμανώλης, Παυλίδης (46' Μπένι), Ερέρα, Τραϊτσέφσκι (37' Ίλιτς), Μέσκα, Ασάντε, Τρούγιτς (78' Τιντζανί)

ΣΚΟΡΕΡ: 50' Κακόριν (π), 67' Αυτογκόλ/ 21' Καραμανώλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57' Γιαγκό , 84' Σόκε/ 70' Τρούγιτς, 82' Ογιάλα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αθανασίου Κυριάκος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Τζιωρτζής Όμηρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπους Γιώργος

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας