Δεν αστειεύεται η ΑΕΛ και έπιασε κορυφή…

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 7.2.2021

Ακάθεκτη στα παιχνίδια που δίνει στο Τσίρειο προχωράει η ΑΕΛ, η οποία κέρδισε με 1-0 την Πάφο και έφτασε τους 48 βαθμούς πιάνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας τον συμπολίτη Απόλλωνα.

Για τους γαλαζοκιτρίνους αυτός ήταν ο δωδέκατος αγώνας στην έδρα τους και πανηγύρισαν την ενδέκατη τους νίκη – μετρούν άλλη μία ισοπαλία με την Ομόνοια -, δείχνοντας ότι δεν αστειεύονται και είναι οι απόλυτα κυρίαρχοι όταν αγωνίζονται στην έδρα τους.

Από την άλλη η παφιακή ομάδα, στο ντεμπούτο του Στιβ Κωνσταντινίδη στον πάγκο, παραμένει χωρίς νίκη για πέμπτο σερί παιχνίδι (τέταρτη ήττα). Παραμένοντας στους 25 βαθμούς βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε το τέρμα της στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην αρχή. Στο 46’ ο Μαέ έκανε το πρώτο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι και στην επαναφορά ο Νταβόρ με σουτ βρήκε το δεξί δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 1-0.

Οι γαλαζοκίτρινοι είχαν την ευκαιρία για δεύτερο τέρμα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Ρούτκο απέκρουσε το πέναλτι του Μπάμπιτς. Η παράβαση δόθηκε για χέρι του Κβίντα, ο οποίος αρχικά αποβλήθηκε από τον Νικόλα Νεοκλέους, όμως στη συνέχεια – μετά από παρέμβαση του VAR – η κάρτα του μετατράπηκε σε κίτρινη.

Πάντως, η Πάφος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 65' αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι αποβλήθηκε ο Πάνιτς.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

90+4' - ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ. Ο Ρούτκο πέφτει κι αποκρούει την εκτέλεση του Μπάμπιτς

90' - ΠΕΝΑΛΤΙ-ΚΟΚΚΙΝΗ. Πλασέ του Γεωργίου η μπάλα χτυπά στο χέρι του Κβίντα. Πέναλτι για την ΑΕΛ, κόκκινη στον παίκτη της Πάφου. Μετά από παρέμβαση του VAR o διαιτητής τελικά δίνει κίτρινη

71' - Σέντρα του Μηνά Αντωνίου, ο Τόρες το πλασέ έφυγε έξω η μπάλα

65' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Ο Πάνιτς δέχεται δεύτερη κίτρινη.

58' - Μεγάλη επέμβαση του Βοζίνια σε σουτ του Σάιθ

46' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από σέντρα του Γεωργίου, ο Μαέ έκανε το σουτ που βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Νταβόρ με σουτ την έστειλε στο άλλο δοκάρι, το δεξί, και έπειτα στα δίχτυα

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Tέλος πρώτου ημιχρόνου.

44' - Κεφαλιά από τον Μπεριγκό που ήταν εντελώς ανενόχλητος, στα χέρια του Βοζίνια η μπάλα. Καλή στιγμή για τους γαλάζιους.

40' - Κίτρινη στον Σάιθ για επικίνδυνο φάουλ.

37' - Κίτρινη στον Φουρ για για θέατρο.

28' - Καλύτερη η Πάφος που έχει την κατοχή και προσπαθεί να επιτεθεί. Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις από τους παίκτες της ΑΕΛ.

24' - Kίτρινη στον Ριέρα για φάουλ.

18' - Ο Βαλακάρι πέρασε πολύ ωραία στον Πάντσεον, ο οποίος έκανε το πλασέ με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

6' - Σουτ από τον Σάιθ, έκοψε την μπάλα πάνω στη γραμμή ο Τεϊξέιρα

3' - Μετά από κόρνερ, ο Μαέ από κοντά προσπάθησε αλλά δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

1' - Έναρξη της αναμέτρησης

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Νταβόρ, Ριέρα (83' Αντάμοβιτς), Κέρκεζ, Μαέ (77' Μπάμπιτς), Τόρες (89' Έουλερ), Αντωνίου, Αβντίγια (46' Μεντόγεβιτς), Γεωργίου, Κυριάκου

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Μπεριγκό (71' Φυλακτού), Μέρφι (62' Ράκελς), Φουρ, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Αλβάρες, Πάνιτς, Πάντσεον

ΣΚΟΡΕΡ: 46' Νταβόρ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24' Ριέρα (8η), 79' Κέρκεζ, 90+4' Νταβόρ / 37' Φουρ (3η), 40' Σάιθ, 46' Πάνιτς, 90' Κβίντα

ΚΟΚΚΙΝΗ: 65' Πάνιτς (δευτ.)

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας