Ανατροπή στην ανατροπή με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ - ΒΙΝΤΕΟ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 11.9.2021
epa09461492 Dortmund's Erling Haaland (R) celebrates after scoring the 4-3 lead from the penalty spot during the German Bundesliga soccer match between Bayer Leverkusen and Borussia Dortmund in Leverkusen, Germany, 11 September 2021. EPA/SASCHA STEINBACH CONDITIONS - ATTENTION: The DFL regulations prohibit any use of photographs as image sequences and/or quasi-video.

Με… ανατροπή στην ανατροπή η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε της Μπάγερ Λεβερκούζεν με 4-3 στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga, μετά από ένα «χορταστικό» παιχνίδι, με… γκολάρες και σασπένς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια, χάρη σε ωραίο τελείωμα του Βιρτς, ο οποίος σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική, στο 9ο λεπτό.

Οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν με κεφαλιά του Χάαλαντ στο 37’, ενώ από μια ακόμα κεφαλιά του Νορβηγού επιθετικού, ο Μπέλιγχαμ πήρε την ασίστ κι έκανε το 1-2, δύο λεπτά μετά όμως το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης μέσω VAR…

Εν τέλει, η Λεβερκούζεν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 2-1, από το λάθος του Μπραντ και την φοβερή εκτέλεση του Σικ, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Η Μπορούσια «χτύπησε» με το… καλημέρα στην επανάληψη, με τον Μπραντ να εξιλεώνεται και να κάνει το 2-2 στο 49’, ενώ ακολούθησε ένα ακόμα ωραίο τέρμα κι αφού προηγήθηκε… τσαφ, από τον Ντιαμπί, για το 3-2 υπέρ των «ασπιρίνων» στο 55ο λεπτό.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν εκ νέου την απάντηση με την εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο να οδηγεί στο 3-3, στο 71’ και τρία λεπτά μετά ο Κοσούνου χτύπησε στο πρόσωπο τον Ρόις, ο διαιτητής Ζίμπερτ καταλόγισε πέναλτι και ο Χάαλαντ ευστόχησε, πετυχαίνοντας το 3-4 και ταυτόχρονα το πέμπτο του γκολ στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Ο Αλάριο απέτυχε να νικήσει τον Κόμπελ στο 80’ και η Ντόρτμουντ έφυγε από την «Μπάι Αρένα» με το τρίτο της «τρίποντο» στο πρωτάθλημα.