ΑΠΟΕΛ-ΑΕΚ: Το γαλαζοκίτρινο «τρένο» σφύριξε ξανά κι ανέβηκε δεύτερο!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 14.2.2022

Ο ασταμάτητος ΑΠΟΕΛ κέρδισε και την ΑΕΚ, πήρε το τέταρτο σερί του τρίποντο στο πρωτάθλημα, εξασφάλισε μαθηματικά την εξάδα κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση, βάζοντας πλέον στην ακίδα του την... κορυφή!

Χάρη σε γκολ του Κβιλιτάια στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι (που δόθηκε μέσω VAR), οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 1-0 στο ντέρμπι που έγινε στο ΓΣΠ για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ξεπέρασαν τον Άρη και τη σημερινή τους αντίπαλο και βρίσκονται πλέον μόνο ένα βήμα, αν και... μεγάλο, από την πρώτη θέση.

Ο ΑΠΟΕΛ, που επέκτεινε το αήττητο σερί του στους 15 αγώνες πρωταθλήματος (17 με το κύπελλο), ανέβηκε στους 36 βαθμούς, ισόβαθμος με την ΑΕΚ -αλλά έχοντας παιχνίδι λιγότερο- και μειώνοντας παράλληλα στο -8 από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα, με τον οποίον έχει τον ίδιο αριθμό αγώνων (οι Λεμεσιανοί παίζουν αύριο με ΠΑΕΕΚ, οι γαλαζοκίτρινοι δίνουν την Πέμπτη το εξ αναβολής ντέρμπι με Ανόρθωση).

Από την άλλη, οι κιτρινοπράσινοι εξακολουθούν να αγνοούν τη νίκη από το πρώτο ματς του έτους με τον Απόλλωνα, καθώς έφτασαν έξι σερί ματς χωρίς τρίποντο, δεχόμενη την πρώτη τους ήττα στο 2022 μετά από πέντε διαδοχικές ισοπαλίες.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να πατάει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο και να φτιάχνει και την πρώτη καλή φάση (Τρισκόφσκι 7') όμως η συνέχεια ήταν... γαλαζοκίτρινη υπόθεση. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές, έχασε τις πρώτες του ευκαιρίες με Κβιλιτάια (16') και Νατέλ (22') και ακολούθως έγινε ιδιαίτερα πιεστικός, με τις φάσεις να πυκνώνουν. Καρώ (29'), Νατέλ (30', 35', 43') και Σόουζα (43') δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Λεάλ, ο οποίος όμως νικήθηκε στο τέλος του ημιχρόνου από τον Κβιλιτάια, σε εκτέλεση πέναλτι (45+6'). Το κέρδισε ο ίδιος ο Γεωργιανός από τον Τόμοβιτς, καθώς ναι μεν ο διαιτητής Νεοκλέους αρχικά δεν θεώρησε πως υπήρξε παράβαση, όμως ο Πορτογάλος στο VAR διαφώνησε και αφότου ο ρεφ είδε τη φάση στο on field review, σφύριξε το πέναλτι.

Ο ΑΠΟΕΛ «άγγιξε» το 2-0 στο 52' με τον Βινίσιους, αλλά ακολούθως η ΑΕΚ ανέβηκε κι έψαξε την ισοφάριση. Δεν κατάφερνε να απειλήσει συχνά τον Σκουφέτ, όμως όταν το έπραττε, ο Ιταλός ήταν σε ετοιμότητα κι έσωσε τόσο στη δυνατή κεφαλιά του Ρομό στο 61', όσο και στο σουτ του Ακοράν στο 77', ενώ ενδιάμεσα (72') ο Τρισκόφσκι δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας. Στο 87' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των Λαρνακέων με το δυνατό σουτ του Ακοράν στο οριζόντιο δοκάρι.

91' Κίτρινη κάρτα στον Παναδέρο.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

88' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Λαμπόικο και Ολατούντζι αντί Εγγλέζου και Εσπινόσα.

87' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Έσελινγκ αντί Ντονγκαλά.

87' Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με δυνατό σουτ του Ακοράν στο οριζόντιο δοκάρι!

86' Κίτρινη κάρτα στον Ρομό.

77' Ευκαιρία για την ΑΕΚ με τον Ακοράν, δεν έπιασε καλά το σουτ, έπεσε και μπλόκαρε ο Σκουφέτ.

76' Αλλαγές για τον ΑΠΟΕΛ, Οκριασβίλι, Μαγκλίτσα και Θεοδώρου αντί Σαρφό, Κβιλιτάια και Νατέλ.

72' Δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή ο Τρισκόφσκι, προ κενής εστίας.

66' Αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ, Νταουσβίλι αντί Ντε Βινσέντι.

66' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Παναδέρο αντί Άλτμαν.

62' Κίτρινη κάρτα στον Ροσάλες.

61' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με κοντινή δυνατή κεφαλιά του Ρομό, σώζει ο Σκουφέτ!

58' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Ακοράν και Ρόμο αντί Μάμα και Φαράζ.

53' Κίτρινη κάρτα στον Ντε Βινσέντι.

52' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ, ο Βινίσιους από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει!

45+9' Εκτέλεση φάουλ του Λέντες από μακριά, μαζεύει ο Σκουφέτ.

-Οι ποδοσφιαριστές πίστεψαν πως ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο και κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια, τους έφερε πίσω ο Νεοκλέους.

45+6' ΓΚΟΛ, 1-0 ο ΑΠΟΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια!

45+4' Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ! Άλλαξε γνώμη ο ρεφ μετά που είδε τη φάση στο on-field review.

45+2' Πάει στο VAR να εξετάσει περίπτωση πέναλτι ο Νεοκλέους.

45+1' Ζητά πέναλτι για ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Τόμοβιτς ο ΑΠΟΕΛ, δεν δίνει κάτι ο Νεοκλέους.

43' Νέα ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με σουτ του Σόουζα, κόντραρε, κόρνερ!

43' Δυνατή συρτή εκτέλεση φάουλ του Νατέλ, πέφτει και διώχνει ο Λεάλ!

40' Κίτρινη κάρτα στον Φαράζ.

35' Νέα ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με δυνατό σουτ του Νατέλ που αποκρούστηκε δύσκολα από τον πορτιέρο της ΑΕΚ!

30' Ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Νατέλ να σουτάρει με τον Λεάλ εκτός εστίας, κόντραρε σε σώμα αμυντικού η μπάλα.

29' Κεφαλιά του Καρώ μετά από μπαλιά του Πέδρο, μαζεύει ο Λεάλ.

24' Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους.

22' Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με δυνατό μακρινό σουτ του Νατέλ, μόλις έξω!

21' Κίτρινη κάρτα στον Εγγλέζου.

18' Κίτρινη κάρτα στον Σόουζα.

16' Πρώτη ευκαιρία και για τον ΑΠΟΕΛ, με κεφαλιά του Κβιλιτάια μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, μάζεψε ο Λεάλ.

-Κρατάει περισσότερο την μπάλα η ΑΕΚ στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη ευκαιρία.

7' Πρώτη φάση στον αγώνα για την ΑΕΚ με δυνατή κεφαλιά του Τρισκόφσκι μετά από μπαλιά του Ροσάλες, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

-Ολοκληρώθηκε το πρώτο 5λεπτο χωρίς κάποια αξιόλογη φάση από τις δύο ομάδες.

-Ξεκίνησε το ντέρμπι.

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Σαρφό (76' Οκριασβίλι), Ντε Βινσέντι (66' Νταουσβίλι), Νατέλ (76' Θεοδώρου), Ντονγκαλά (87' Έσελινκ), Κβιλιτάια (76' Μαγκλίτσα).

ΑΕΚ: Λεάλ, Ροσάλες Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (88' Λαμπόικο), Λέντες, Μάμας (58' Ακοράν), Άλτμαν (66' Παναδέρο), Φαράζ (58' Ρομό), Εσπινόσα (88' Ολατούντζι), Τρισκόφσκι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18' Σόουζα, 24' Βινίσιους, 53' Ντε Βινσέντι / 21' Εγγλέζου, 40' Φαράζ, 62' Ροσάλες, 86' Ρομό, 91' Παναδέρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας
4ος Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης
VAR: Fernandes Ferreira Vitor Jorge