Συνεχίζει αήττητος ο Κεραυνός που επικράτησε της Ανόρθωσης

Δημοσιεύθηκε 6:43 μμ
Στις λεπτομέρειες πήρε τη νίκη ο Κεραυνός στον αγώνα επί της Ανόρθωσης, αφού ενώ ήταν μπροστά στο σκορ στα πρώτα δεκάλεπτα, απειλήθηκαν στο τέλος και πήραν τη νίκη με 89-87. MVP του αγώνα ο Taylor με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που μπήκε πρώτη μπροστά στο σκορ στο 1’ (2-0), όμως με τρίποντο ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα στο ίδιο λεπτό (3-2). Η ομάδα του Στροβόλου είχε το προβάδισμα και στο 4’ με τρίποντο του Taylor ανέβηκε στο +8 (14-6). Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου η φιλοξενούμενοι μείωσαν με τις βολές του Williams σε 27-19, ενώ η περίοδος έκλεισε στο 29-19.

Στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου η Ανόρθωση μείωσε στο -5 με τις βολές του Garrett (29-24), ενώ ο Κεραυνός απάντησε επίσης με εύστοχες βολές για το 31-24. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί και διατηρούσαν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο +15 στο 15’ με τον Crockett να πετυχαίνει τρίποντο.

Η ομάδα της Αμμοχώστου είχε καλύτερο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς πέτυχε 11 πόντους σερί μέχρι το 25’ για να μειώσει σε 56-52. Ο Κεραυνός με τρεις εύστοχες βολές στο επόμενο λεπτό έκανε το 65-54, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 71-64.

Στην τελευταία περίοδο η «Κυρία» προσπάθησε να ανατρέψει το σκορ, και στο 33’ μείωσε σε 76-74 μετά από βολές και τρίποντο του Μαραγκού. Ο Ιρερωνυμίδης έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο επόμενο λεπτό (76-76), με τον Κεραυνό να παίρνει εκ νέου προβάδισμα με 78-76. Η ομάδα του Στροβόλου άνοιξε ξανά τη διαφορά στο +8 στο 37’ για το 84-76. Στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 87-85, όμως ο Κεραυνός κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και να πάρει τη νίκη με 89-87.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 54-39, 71-64, 89-87