Κέρδισε ξανά κι ανεβαίνει με Τζιωνή και... 5' VAR η Ομόνοια!

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 14.12.2020
Κέρδισε ξανά κι ανεβαίνει με Τζιωνή και... 5

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μαρίνο Τζιωνή που σκόραρε και τα δύο της γκολ, η Ομόνοια επικράτησε με 2-1 της Πάφου στο ΓΣΠ για τη 15η αγωνιστική.

Ο νεαρός άσος των πρασίνων άνοιξε το σκορ στο 14' και το 79', ενώ για τους φιλοξενούμενους είχε μειώσει προσωρινά ο Πάντσεον στο 45+1', στην πρώτη και τελευταία ευκαιρία της ομάδας του στο παιχνίδι.

Η φάση που θα συζητηθεί περισσότερο εκτυλίχθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Βασίλη Δημητρίου να σφυρίζει (92') φάουλ για την Πάφο για ανατροπή του Μέρφι από τον Λέτσιακς κι ακολούθως να περιμένει από το VAR για το κατά πόσο η παράβαση έγινε εντός περιοχής κι αν επομένως υπήρξε πέναλτι.

Μετά από τρία λεπτά αναμονής ο Δημητρίου πήγε στην οθόνη για να δει ο ίδιος τη φάση κι εντέλει όχι μόνο δεν έδωσε πέναλτι αλλά αναίρεσε και την απόφασή του για φάουλ, κρίνοντας προφανώς πως ο Λέτσιακς βρήκε την μπάλα κι όχι τον αντίπαλο και δίνοντας κατοχή στην Ομόνοια, μετά από πεντάλεπτη διακοπή.

Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την Ομόνοια στο πρωτάθλημα μετά το τρίποντο επί του ΑΠΟΕΛ, με το τριφύλλι να φτάνει στους 23 βαθμούς και να ανεβαίνει στην πέμπτη θέση (-6 από την κορυφή), αφήνοντας την Πάφο στους 20 και την έβδομη.

Τέλος του αγώνα!

-Συνεχίζεται το παιχνίδι.

-Αναιρείται και η κάρτα που δόθηκε στον Λέτσιακς.

97' Δεν δίνει πέναλτι και ούτε φάουλ ο Δημητρίου!

-Πάει στο VAR για να δει τη φάση ο Βασίλης Δημητρίου.

94' Αλλαγή για την Ομόνοια, ο Γκόμες στη θέση του Ασαντέ.

-Εξετάζει φάση για πέναλτι στην Πάφο το VAR. Σφυρίχθηκε φάουλ του Λέτσιακς στον Μέρφι και ελέγχουν κατά πόσο ήταν εντός περιοχής.

92' Κίτρινη κάρτα στον Λέτσιακς.

92' Φάουλ για την Πάφο.

92' Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Λοΐζου αντικαθιστά τον Παπουλή.

87' Αλλαγή για την Πάφο, ο Βαρέλα δίνει τη θέση του στον Κούζικ.

79' ΓΚΟΛ, 2-1 η Ομόνοια με τον Τζιωνή! Η φάση ξεκίνησε και πάλι από γύρισμα του Λέτσιακς και κατέληξε με τον Τιάγκο να δίνει στον Τζιωνή που διπλασίασε τα γκολ του και των πρασίνων.

77' Τρίτη αλλαγή για την Πάφο, ο Ανγκούλο δίνει τη θέση του στον Λελιούκιν.

75' Μετά από νέο ανέβασμα του Λέτσιακς και πάσα στον Παπουλή, ο Ελλαδίτης σούταρε, η μπάλα κόντραρε και ο Ρούτκο μάζεψε.

68' Εκτέλεση φάουλ του Πάντσεον, κόντραρε κι έφυγε κόρνερ.

64' Νέο επικίνδυνο γύρισμα του Λέτσιακς, δεν βρίσκει την μπάλα ο Ασαντέ.

62' Αλλαγή για την Πάφο, ο Μπεριγκό στη θέση του Φυλακτού

55' Γύρισμα του Λέτσιακς, έδιωξε ο Σάιθ.

46' Αλλαγή για την Πάφο, ο Μέρφι στη θέση του Τόρες.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

-Δύο γκολ, ένα ακυρωθέν, ένα δοκάρι και... καμία άλλη φάση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, στο οποίο πάντως η Ομόνοια είχε τα ηνία.

Τέλος ημιχρόνου

45+1' ΓΚΟΛ, 1-1 ισοφαρίζει η Πάφος με τον Πάντσεον! Μετά από κεφαλιά του Ράκελς, οι Λανγκ και Παναγή δεν συνεννοήθηκαν, ο Κούσουλος έδιωξε και η μπάλα κατέληξε στον Πάντσεον, που με δυνατό σουτ σκόραρε στην πρώτη φάση της ομάδας του στο παιχνίδι.

41' Mεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια, δυνατό σουτ του Τζιωνή στο οριζόντιο δοκάρι!

-Επιβεβαιώνει την απόφαση του βοηθού Ιωάννη Λαζάρου το VAR, δεν υπάρχει γκολ.

33' Ακυρώνεται γκολ του Παπουλή με υπόδειξη οφσάιντ. Ώρα του... VAR.

29' Στο έδαφος βρέθηκαν Χούμποτσαν και Τόρες μετά από μεταξύ τους σύγκρουση. Σηκώθηκαν κι οι δύο και συνεχίζουν κανονικά.

-Παραμένει ίδια η εικόνα του αγώνα μετά το γκολ, με αργό ρυθμό και χωρίς άλλες φάσεις.

14' ΓΚΟΛ, 1-0 η Ομόνοια με τον Τζιωνή! Αρχικά σούταρε από το ύψος της περιοχής, ο Ρούτκο απέκρουσε, ο Τιάγκο από κοντά επίσης δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο της Πάφου που έδιωξε κι ο επερχόμενος Τζιωνής σκόραρε σε κενή εστία!

-Xωρίς κάποια μεγάλη φάση ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να είναι μέχρι στιγμής ισορροπημένο.

2' Επικίνδυνο γέμισμα του Λέτσιακς από αριστερά, έδιωξε μετά από κόντρα ο Ρούτκο.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Παναγή, Σέχου, Χούμποτσαν, Λανγκ, Λέτσιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Παπουλής (92' Λοΐζου), Ασάντε (94' Γκόμες), Τιάγκο

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Σάιθ, Βαρέλα (87' Κούζικ), Πάντσεον, Φουρ, Φυλακτού (62' Μπεριγκό), Ανγκούλο (77' Λελιούκιν), Ράκελς, Τόρες (46' Μέρφι)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / Φουρ (81')

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
4ος Διαιτητής: Κάττου Ιωάννης
VAR: Μάριος Χριστοφόρου