Κυπελλούχος Σερβίας η Βοϊβοντίνα

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 24.6.2020

Η Βοϊβοντίνα Νόβι Σαντ είναι η νέα Κυπελλούχος Σερβίας απ’ το βράδυ της Τετάρτης (24/06), επικρατώντας της Παρτίζαν στον τελικό με 4-2 στα πέναλτι (2-2 η κανονική διάρκεια και η παράταση), στη μεγάλη έκπληξη που «σφράγισε» την εφετινή σεζόν στη βαλκανική χώρα.

Στο τελευταίο επίσημο ματς της χώρας για την περίοδο 2019/20, η περσινή Κυπελλούχος Παρτίζαν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, μετά τα γκολ των Βουκαντίνοβιτς (38’) και Μπόγιτς (55’), όμως κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα στην παράταση χάρις στα τέρματα των Στεφάνοβιτς (81’) και Παύλοβιτς (90’+6’).

Στο έξτρα 30λεπτο το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι. Για τη Βοϊβοντίνα ευστόχησαν οι Στοΐκοβιτς, Γκέμοβιτς, Ντέβετακ, Τζόρτζεβιτς, ενώ από την άλλη πλευρά οι εύστοχες εκτελέσεις των Νάτχο και Στεφάνοβιτς δεν έφταναν, διότι αστόχησαν οι Βότας και Ζντίελαρ.

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Μπαρτσελόνα: Πλησιάζει η επιστροφή του Ντε Γιόνγκ στη δράση