![Τσιτσιπάς: «Μαγική εμπειρία να αγωνίζεσαι σε court του Roland Garros με την Εθνική»](https://gipedo.politis.com.cy/temp/images/300x195/cache_300x195_Crop_medium_817036_51363_24_07_25_180409.jpg)
![Γήπεδο logo](images/gipedo_logo.png)
![Logicom logo](images/logicom-logo.png)
Σε μία αναμέτρηση υψηλού επίπεδου και έντασης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε στα ημιτελικά του τουρνούα της Μαγιόρκα, καθώς επικράτησε του Μάρκος Γκιρόν με 2-1 σετ, περιμένοντας στον επόμενο γύρο για την είσοδο στον τελικό τον Μπεντζαμίν Μποζνί.
Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν τα σερβίς τους με αυταπάρνηση, ψάχνοντας το λάθος που θα τους δώσει το πάνω χέρι στην μεταξύ τους κόντρα. Ο Αμερικανός στο πιο κομβικό σημείο έπραξε το μπρέικ και προηγήθηκε με 5-4 γκέιμς. Με το μπαλάκι στα χέρια του και τον Έλληνα τενίστα να αναζητεί μία απάντηση… ισοφάρισε.
Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς αποφασισμένος να μην αφήσει περιθώρια στον Γκιρόν, περίμενε υπομονετικά το σημείο που θα χτυπήσει και με το μπρέικ για το 5-3 γκέιμς είχε μία αξεπέραστη ευκαιρία να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά του στο πιο καθοριστικό μέρος του αγώνα. Πράγματι, ο Νο6 στην παγκόσμια κατάταξη πήρε τη νίκη με 2-1 σετ!
Πλέον, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Μπενζαμίν Μπονζί με στόχο να βρεθεί στον τελικό του τουρνούα που διεξάγεται στην Μαγιόρκα.
Πολιτική Δημοσίευσης Σχολίων
Οι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας gipedo.politis.com.cy διατηρούν το δικαίωμα να αφαιρούν σχόλια αναγνωστών, δυσφημιστικού και/ή υβριστικού περιεχομένου, ή/και σχόλια που μπορούν να εκληφθεί ότι υποκινούν το μίσος/τον ρατσισμό ή που παραβιάζουν οποιαδήποτε άλλη νομοθεσία. Οι συντάκτες των σχολίων αυτών ευθύνονται προσωπικά για την δημοσίευση τους. Αν κάποιος αναγνώστης/συντάκτης σχολίου, το οποίο αφαιρείται, θεωρεί ότι έχει στοιχεία που αποδεικνύουν το αληθές του περιεχομένου του, μπορεί να τα αποστείλει στην διεύθυνση της ιστοσελίδας για να διερευνηθούν. Προτρέπουμε τους αναγνώστες μας να κάνουν report / flag σχόλια που πιστεύουν ότι παραβιάζουν τους πιο πάνω κανόνες. Σχόλια που περιέχουν URL / links σε οποιαδήποτε σελίδα, δεν δημοσιεύονται αυτόματα.