Έπιασε κορυφή ο Άρης, κρατώντας τη Νέα Σαλαμίνα στα χαμηλά

Δημοσιεύθηκε 26.10.2024

Την έκτη του νίκη στη φετινή σεζόν, που τον ανεβάζει – τουλάχιστον προσωρινά – στην κορυφή της βαθμολογίας πήρε ο Άρης επικρατώντας με 2-1 της Νέας Σαλαμίνας στο στάδιο «Αλφαμέγα».

Η ομάδα της Λεμεσού έφθασε τους 20 βαθμούς και ξεπέρασε την Πάφο, η οποία όμως δίνει τον δικό της αγώνα τη Δευτέρα απέναντι στην Ομόνοια 29ης Μαΐου. Από την άλλη, οι ερυθρόλευκοι δέχθηκαν την έκτη συνεχόμενη και έβδομη συνολικά ήττα και με τρεις βαθμούς παραμένει στην προτελευταία θέση.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» στο πρώτο ημίχρονο σε κάθε της επίθεση εξέπεμπε σήμα κινδύνου για τους ερυθρόλευκους. Πέτυχε δύο τέρματα με τους Κβιλιτάια στο 12’ και Μπένγκτσον στο 24’, ενώ του είχαν ακυρωθεί άλλα δύο γκολ του Γκομίς (3’, 34’). Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να μειώσουν στο 28’ με κεφαλιά του Βέλλιου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα βελτιώθηκε με τον Άρη στα αρχικά στάδια να ρίχνει ρυθμούς, όμως στη συνέχεια έλεγξε και κράτησε το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

78' - O Moντνόρ έκανε το 1-2 με τον Γκομίς, τελείωσε τη φάση όμως το πλασέ του έφυγε ελάχιστα έξω

77' - Ωραία ενέργεια από τον Μπαχάσα, το σουτ του οποίου έφυγε έξω

76' - Έξω το σουτ που επιχείρησε ο Νίκολιτς

55' - Στα χέρια του Βανά Άλβες η μπάλα μετά το σουτ του Γκμπελέ

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

36' - Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη, ο Γκομίς βγήκε απέναντι στον Μελίσσα, το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια

34' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, ο Γκομίς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από εξέταση της φάσης ακυρώθηκε το τέρμα για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης.

28' - ΓΚΟΛ. 2-1. Στην πρώτη ευκαιρία της στο παιχνίδι η Νέα Σαλαμίνα με κεφαλιά του Βέλλιου, έπειτα από μπαλιά του Μπαχάσα, να μειώνει

24' - ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Άρης πολύ εύκολα μπήκε στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας, με τον Μαγιαμπέλα να σερβίρει στον Μπένγκτσον που σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα

12' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καζού και προσπάθεια του Μελίσσα να διώξει, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κβιλιτάια που την έσπρωξε στα δίχτυα

3' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Γκομίς σκόραρε όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ το γκολ

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού (82' Κορέια), Μποάκι, Μπένγκτσον, Κβιλιτάια (31' Κακόριν), Γκομίς (82' Μάτισιτς), Γκόλτσον, Μαγιαμπέλα (68' Μοντνόρ), Στρούσκι (68' Νίκολιτς), Σαρφό, Ουρόσεβιτς

NEA ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελίσσας, Σεργίου, Μιχαήλ (70' Αζεβέδο), Φερνάντεθ, Γκμπελέ (78' Μιγκελίτο), Βέλλιος, Μπεχαράνο, Λέζιακς, Μπαχάσα, Κουμπαρή (78' Κατσιαρής), Ντιακιτέ

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Κβιλιτάια, 24' Μπένγκτσον / 28' Βέλλιος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35' Γκομίς, 48' Μαγιαμπέλα / 17' Koυμπαρής, 56' Bέλλιος, 80' Λέτσιακς

Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Πέτρου Πέτρος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος

4ος Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος