Koρυφή η Σίτι, πολλά γκολ στις καθυστερήσεις στα άλλα παιχνίδια!

Δημοσιεύθηκε 7:49 μμ

Ένα γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ ήταν αρκετό στη Μάντσεστερ Σίτι, που επιβλήθηκε 1-0 της Σαουθάμπτον εντός έδρας και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League, με ένα ματς περισσότερο από την Άρσεναλ.

Ο Νορβηγός έστειλε την μπαλα στα δίχτυα στο 5ο μόλις λεπτό με νέο... αεροπλανικό, χάνοντας στη συνέχεια μπόλικες ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς, με τους «αγίους» από τη μεριά τους να μην καταφέρνουν να αντιδράσουν.

Από εκεί και πέρα, σε ασύλληπτες εντός έδρας γκέλες υπέπεσαν οι Άστον Βίλα και Μπράιτον. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι ισοφαρίστηκε στις καθυστερήσεις σε 1-1 (76' Μπάρκλεϊ - 90+6' Εβανίλσον) από την Μπόρνμουθ εντός έδρας, ενώ οι «γλάροι» σπατάλησαν προβάδισμα δύο τερμάτων στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα να μείνουν στο 2-2 (45' Γουέλμπεκ, 85' Φέργκιουσιον - 88' Αΐτ Νουρί, 90' Κούνια) με τη Γουλβς.

Τέλος, σε ένα... παλαβό ματς, η Μπρέντφορντ νίκησε 4-3 την Ίπσουιτς! Οι νεοφώτιστοι πήραν μεγάλο προβάδισμα με Σμόντις (28') και Χερστ (31'), όμως δέχτηκαν τρία τέρματα (44' Γουισά, 45+1' αυτ. Κλαρκ, 51' πέν. Εμπούμο) και στη συνέχεια έμειναν και με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κλαρκ (69').

Ο Ντέλαπ φάνηκε να τους λυτρώνει στο 86', εντούτοις ο Εμπούμο λύτρωσε τις «μέλισσες» στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.