Έστω και με 1-0 έκανε τα πρώτα πανηγύρια στην Αρένα η ΑΕΚ

Δημοσιεύθηκε 8:57 μμ Ενημερώθηκε 9:01 μμ

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και τέταρτη συνολικά στη φετινή σεζόν πήρε η ΑΕΚ, κερδίζοντας με 1-0 την Ανόρθωση. Αυτό είναι το παρθενικό τρίποντο για την ομάδα της Λάρνακας εντός έδρας, καθώς στα προηγούμενα δύο ματς στην «ΑΕΚ Αρένα» είχε δύο αποτυχημένα αποτελέσματα (μία ήττα, μία ισοπαλία).

Με τη νίκη αυτή η ΑΕΚ έφθασε τους τους 13 βαθμούς και ισοβαθμεί με τον ΑΠΟΕΛ στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, ακολουθώντας τους πρωτοπόρους Πάφο (19) και Άρη (17).

Η Ανόρθωση δεχόμενη την τρίτη ήττα στη φετινή περίοδο, παραμένει 10η με οκτώ βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 13’ ο Σολ, ο οποίος σκόραρε το πρώτο φετινό του τέρμα, ενώ έστειλε άλλες δυο φορές τη μπάλα στα δίχτυα όμως ορθά υποδείχθηκε οφσάιντ.

Γενικότερα, οι γηπεδούχοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες (14 έναντι 3) για να διευρύνουν το υπέρ τους αποτέλεσμα, όμως πότε η αστοχία και πότε ο Ζίφκοσκι στάθηκαν απέναντι στην επιθυμία τους.

Η «Κυρία» η οποία δέχθηκε ήττα μετά από τέσσερις αγώνες (δύο νίκες, δυο ισοπαλίες) είχε μεγάλη ευκαιρία στο 90+7' με τον Αθανασιάδη να απογειώνεται και να κόβει το σουτ του Κονσεϊσάο.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

90+7' - Μεγάλη απόκρουση του Αθανασιάση σε σουτ του Κονσεϊσάο

83'- Kεφαλιά του Χρυσοστόμου, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

76' - O Πονς πέρασε ωραία στον Φαράζ που δεν είχε καλή ισορροπία και βιάστηκε να τελειώσει τη φάση με αποτέλεσμα το σουτ να φεύγει ψηλά έξω

72' - Μεγάλη επέμβαση του Ζίφκοβιτς στο σουτ από τον Φαράζ, ενώ στη συνέχεια νέο σουτ από τον Γκαρσία έφυγε έξω

69' - Ο Αϊτόρ έψαξε το σουτ έξω από την περιοχή, το έκανε, με τον Κριχόβιακ να βάζει το πόδι του και η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω σε κόρνερ

67' - Μετά από λάθος στην άμυνα της Ανόρθωσης, ο Γκάμα πέρασε ωραία ασίστ στον Σολ που με έκανε το τελείωμα αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Ζίφκοβιτς

64' - ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ ΓΚΟΛ. Στην πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πετυχαίνει γκολ. Μετά από σέντρα του Φαράζ, ο Σολ σταμάτησε τη μπάλα και με σουτ την έστειλε να βρει πρώτα το δοκάρι και μετά να καταλήξει στα δίχτυα. Μετά από εξέταση της φάσης το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ, αφού ήταν πιο μπροστά ο Φαράζ όταν πήρε τη μπάλα.

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' - Ωραία συνεργασία ξανά από τους παίκτες της ΑΕΚ με τελικό αποδέκτη τον Ροντέν, που έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, στην αγκαλιά του Ζίφκοβιτς η μπάλα

35' - Κεφαλιά του Μιλίτσεβιτς μετά από κόρνερ, στα χέρια του Ζίφκοβιτς η μπάλα

32'- O Φαράζ πήρε τη μπάλα από το χώρο του κέντρου, έφθασε στις παρυφές της μεγάλης περιοχής, όμως το τελείωμά του δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Ανόρθωσης

23' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ο Σολ σκόραρε, όμως ορθά ακυρώθηκε το γκολ αφού η προσπάθειά του σκόρερ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ

21'- Σέντρα από τον Γκαρθία, ο Κίκο τελευταία στιγμή πρόλαβε κι έδιωξε προ του Φαράζ που ήταν σε θέση βολής για να σκοράρει

13' - ΓΚΟΛ. 1-0. Ο Ροντέν έκλεψε τη μπάλα, έδωσε στον Γκάμα κι αυτός στον Σολ που με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή, άνοιξε το σκορ

8' - Καλός συνδυασμός από τους παίκτες της ΑΕΚ, με τον Εκπολό να κάνει γύρισμα προς τον Σολ που τελείωσε τη φάση όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και πήγε εύκολα στα χέρια του Ζίφκοβιτς

- Έναρξη του αγώνα

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Γκαρθία, Μιλίσεβιτς, Εκπολό, Ρομπέρζ, Γκάμα (86' Τσακόν), Ρόντεν, Φαράζ, Πονς, Αϊτόρ (87' Σουάρεθ), Σολ (86' Ανγκιέλσκι)

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ζίφκοβιτς, Κονσεϊσάο, Μλάντοβιτς (60' Χαραλάμπους), Χρυσόπουλος, Tεϊσέρια, Κίκο, Αρτυματάς (84' Σπόλιαριτς), Χρυσοστόμου (84' Θεοδώρου), Κριχόβιακ (71' Παρούτης), Ίλιεφ, Λόπες.

ΣΚΟΡΕΡ: 13' Σολ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30' Γκαρθία / 40' Tεϊσέρια, 56' Αρτυματάς, 90' Χρυσόπουλος

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ευαγόρου Ευαγόρας

4ος Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας