Οι δύο αναγκαστικές, το πέναλτι που δεν δόθηκε και το γκολ του Χέφελ – ΒΙΝΤΕΟ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 8.2.2020
Kαθολική υπεροχή της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον ΑΠΟΕΛ - Το αποδεικνύει το σκορ αλλά και ο συνολικός αριθμός των φάσεων

Με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ έληξε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στην «ΑΕΚ Αρένα» κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Οι κιτρινοπράσινοι είχαν την υπεροχή με εννέα τελικές (τρεις στο στόχο) έναντι τριών (μία στο στόχο) των γαλαζοκιτρίνων.

Η ομάδα της Λάρνακας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 31’ όταν ο Τρισκόφσκι επιχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και βρήκε το δοκάρι και στην επαναφορά ο Χέφελ την έσπρωξε στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι στο 26’ είχαν ζητήσει και πέναλτι όταν ο Γουίλερ στην προσπάθεια να κόψει επιθετική προσπάθεια της ΑΕΚ και να δώσει την μπάλα στον Μπέλετς με το στήθος, φάνηκε να την βρίσκει με το χέρι και συνεπώς λανθασμένα ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου δεν έδειξε την άσπρη βούλα,

Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε και δύο αναγκαστικές αλλαγές, μία για κάθε ομάδα. Στο 20’ ο Τάμαρι έφυγε και έδωσε τη θέση του στον Βιντιγκάλ, ενώ στο 34’ από πλευράς ΑΕΚ παροπλίστηκε ο Φερναντέθ και πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Τέτε.