Λύγισε τον Ολυμπιακό κι έκλεισε θέση στην οκτάδα η Πάφος

Δημοσιεύθηκε 18.1.2024

Χάρις σε ένα πέναλτι προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Πάφος κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του Ολυμπιακού, να κερδίσει με 1-0 στο Μακάρειο και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του κυπέλλου.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε από την άσπρη βούλα ο Βαλακάρι στο 43’, μετά από παράβαση που δόθηκε για ανατροπή του Ζάιρο από τον Πέτρου.

Πάντως, μπορεί το σκορ να είναι στενό, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ευκαιρίες και γι’ άλλα γκολ, όμως είτε οι ποδοσφαιριστές τους δεν ήταν εύστοχοι, είτε ο Πέτρου αντιδρούσε σωστά όποτε χρειαζόταν.

Από την πλευρά τους οι μαυροπράσινοι έφτιαξαν κάποιες καλές προϋποθέσεις, παρόλα αυτά δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου τον Ίβουσιτς.

90+5' Νέα ευκαιρία με Τάνκοβιτς, έξω το σουτ του.

90+3' Μεγάλη ευκαιρία με τον Μπρούνο, σπουδαία απόκρουση του Πέτρου.

-Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

87' Μυτίδης αντί Λουρέντζο.

83' Ταβάρες αντί Ικόκο.

82' Σουτ του Αμπντουσαλάμοφ, διώχνει ο Πέτρου.

80' Δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ, πάνω από τα δοκάρια.

78' Ο Ζευκή στη θέση του Παυλίδη.

75' Ο Αμπντουσαλάμοφ στη θέση του Ζάιρο, αναγκαστική η αλλαγή.

69' Κίτρινη κάρτα στον Μπάντζι.

63' Mπρούνο αντί Νταλίνια, Τάνκοβιτς αντί Βαλακάρι, Ναμ αντί Πέπε.

60' Πλασέ του Παυλίδη, κόντραρε, μόλις έξω.

58' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, ο Νταλίνια δεν μπορεί να νικήσει τον Πέτρου ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

- Ο Ολυμπιακός δεν έχει φτιάξει μεγάλη ευκαιρία αλλά είναι απειλητικός στο β' μέρος και δημιουργεί προϋποθέσεις για γκολ.

55' Κεφαλιά του Ζάιρο, μάζεψε ο Πέτρου.

46' Μπάντζι αντί Ασημένου, Χριστοφή στη θέση του Σιμάο, Φραγκέσκου αντί Ιωάννου.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο 6-0 οι τελικές για την Πάφο (τρεις στον στόχο)

Τέλος ημιχρόνου

43' ΓΚΟΛ, 1-0 η Πάφος με εκτέλεση πέναλτι του Βαλακάρι.

41' Πέναλτι για την Πάφο, για ανατροπή του Ζάιρο από τον Πέτρου.

38' Εκτέλεση φάουλ του Μπότσκαϊ, έξω.

35' Κίτρινη κάρτα στον Νταλίνια.

29' Κλέψιμο του Ζάιρο, γύρισμα στον Ικόκο, κόντραρε το σουτ του κι έφυγε έξω.

27' Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο με κεφαλιά του Βαλακάρι μετά από μπαλιά του Ικόκο, έξω.

4' O Nταλίνια μετά από γύρισμα του Ζάιρο δεν έπιασε καλά το σουτ, έξω.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτρου, Εντού, Γαβριήλ, Σιμάο (46΄ Χριστοφή), Ιωάννου (46΄ Φραγκέσκου), Ντομίνγκες, Ασημένος (46΄ Μπάντζι), Παυλίδης (78΄ Ζευκή), Λουρέντσο (87' Μυτίδης), Πάτρικ, Τριάνα

ΠΑΦΟΣ: Ίβουσιτς, Ικόκο (83΄ Ταβάρες), Κβίντα, Ρους, Μπότσκαϊ, Ντράγκομιρ, Κανέ, Πέπε (63΄ Ναμ), Βαλακάρι (63΄ Τάνκοβιτς), Νταλίνια (63΄ Μπρούνο), Ζάιρο (75΄ Αμπντουσαλάμοφ.

ΣΚΟΡΕΡ: - / 43΄ πεν. Βαλακάρι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69΄ Μπάντζι / 35΄ Νταλίνια

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αργυρού Μ. Ανδρέας

Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Κοντεμενιώτης Γιώργος

4ος Διαιτητής: Φωτίου Κωνσταντίνος