Έσπασε το σερί του ΑΠΟΕΛ με ανατροπή η Ένωση

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 9.3.2022

Τα πάνω-κάτω έφερε η Giovani ΕΝΠ στην εντός έδρας αναμέτρηση με το ΑΠΟΕΛ και με ανατροπή πήρε τη νίκη με 65-60, βάζοντας τέλος στο σερί νικών των «γαλαζοκιτρίνων». Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 21 πόντους, 4 ασίστ και 14 ριμπάουντ.

Προβάδισμα 8 πόντων πήρε ο ΑΠΟΕΛ στο πέμπτο λεπτό του αγώνα, με την Ένωση να πετυχαίνει το πρώτο της καλάθι στο επόμενο λεπτό μειώνοντας σε 8-3 με το τρίποντο του Χατζηκώστα. Οι «γαλαζοκίτρινοι» έπαιζαν πιο επιθετικά και στο 8’ ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (14-3), το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 17-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 6 συνεχόμενους πόντους μέχρι το 13’ για το +15 (23-8), ενώ στο 14’ το τρίποντο του Γκρίφιν διαμόρφωσε το σκορ σε 26-10. Με τρίποντο απάντησαν οι «βυσσινί» στο επόμενο λεπτό με τον Γεωργίου να μειώνει σε 26-13. Οι εύστοχες βολές του Ντίκσον στο 19’ μείωσαν σε 38-21 και το ημίχρονο έληξε με 40-21.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο σκοράροντας 7 σερί πόντους μέχρι το 23’ (40-28). Η διαφορά μειώθηκε στο 24’ με το δίποντο του Μακλέλαν (42-30), ενώ οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους με τον Μαρκέλ να κάνει το 50-34 στο 27’. Στο 29’ η Ένωση μείωσε στο -10 με τον Μπούργκετ και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 51-41.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Παραλιμνίου έκανε τη μεγάλη ανατροπή, αφού πέτυχε 12 σερί πόντους μέχρι το 35’ γυρίζοντας το σκορ σε 55-53. Ήταν μπροστά στο σκορ και στο 38’ έφτασαν στο +4 με το λεϊ απ του Ντίκσον. Οι εύστοχες βολές του Πόιντερ έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 39’ (58-58). Με τον Μπούργκετ να σκοράρει 4 σερί πόντους μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ με 62-58, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Πόιντερ ευστόχησε σε άλλες 2 βολές για το 62-60. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 65-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-17, 21-40, 41-51, 65-60