«Λύγισε» με Πονίτκα τον αποδεκατισμένο Ολυμπιακό ο Παναθηναϊκός για την ισοφάριση!

Δημοσιεύθηκε 8.6.2023
Με ένα μεγάλο τρίποντο του Πονίτκα στα 17,4’’ πριν τη λήξη και τον ΜακΚίσικ να αστοχεί στο τέλος, ο Παναθηναϊκός νίκησε 67-65 τον Ολυμπιακό, για το 1-1 στους τελικούς.

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να περιμένει 563 ημέρες για να επιβληθεί του Ολυμπιακού!

Δεν έφτανε η απουσία του Σλούκα, κατά τη διάρκεια του αγώνα αποβλήθηκε ο Γουόκαπ ενώ τραυματίστηκε και ο Σάσα Βεζένκοβ. Ακόμα και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο 2-0, έχοντας την ευκαιρία για το σουτ της νίκης με τον ΜακΚίσικ. Η μπάλα δεν κατέληξε στο καλάθι και έτσι η σειρά ήρθε στα ίσια (1-1) πριν από το 3ο ματς της σειράς στο ΣΕΦ.

Οι Πάρις Λι (12π., 5ασ.) και Ματέους Πονίτκα (12π., 6ριμπ., 4ασ.) ήταν οι καλύτεροι των νικητών, με τον Πολωνό να ευστοχεί και στο πιο κρίσιμο σουτ της βραδιάς στα 17'' πριν από το τέλος με το οποίο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 67-65 το οποίο έμελλε να ήταν και το τελικό σκορ.

Το ματς

Με τους Γκουντάιτις, Μαντζούκα, Πονίτκα, Γκριγκόνις και Λι ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός, ενώ ο Ολυμπιακός με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Μετά το κλειστό πρώτο δίλεπτο (5-4), οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, υποχρεώνοντας σε λάθη τους «ερυθρόλευκους» και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο με Πονίτκα και Λι έκαναν σερί 10-0 για το +11 (15-4), μέχρι το 5’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με τους Φαλ και Γουόκαπ και με επιμέρους σκορ 2-9 (17-13), στο 8’. Εκεί, με ένα αντιαθλητικό φάουλ του Γουόκαπ στον Λι άλλαξε το μομέντουμ του ντέρμπι. Το «τριφύλλι» βρήκε ρυθμό και με την είσοδο του Παπαγιάννη στο παρκέ έτρεξε σερί 8-0, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (25-13).

Πολύ φορτσάτος μπήκε στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός. Με απανωτές καλές άμυνες, πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ και μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 12-0 και ισοφάρισαν (25-25), στο 13’. Ο Γκριγκόνις σημείωσε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μπολομπόι να βάζει τους Πειραιώτες για πρώτη φορά μπροστά (27-29), στο 15’. Οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με τον Γουίλιαμς (31-29), με το ματς να συνεχίζεται σε αργό τέμπο. Ωστόσο, τα τελευταία τέσσερα λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Μπαρτζώκα, η οποία χάρη στην άμυνα και τον πολύ ορεξάτο Γουόκαπ έκανε επιμέρους σκορ 2-6 μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το προβάδισμα (33-35).

Αν και ο Γουόκαπ αποβλήθηκε στην αρχή του δεύτερου μέρους (χρεώθηκε με φλόπινγκ και είχε ήδη το αντιαθλητικό), ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και με σερί 5-0 πήγε στο +7 (33-40), στο 22’. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τους Πονίτκα και Γκριγκόνις και με επιμέρους σκορ 9-2, ισοφάρισε (42-42), στο 25’. Στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν νέα απώλεια, με τον Βεζένκοφ να αποχωρεί τραυματίας. Παρ’ όλα αυτά, χάρη στον Φαλ οι Πειραιώτες πέρασαν ξανά μπροστά και πήγαν στο +4 (46-50), στο 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ξέμειναν από λύσεις με τους Π. Καλαϊτζάκη και Λι να δίνουν το προβάδισμα (51-50) στους γηπεδούχους, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Καλύτερο ξεκίνημα και στο τέταρτο δεκάλεπτο έκανε ο Ολυμπιακός, ο οποίος με πολυφωνία στην επίθεση έτρεξε επιμέρους σκορ 3-9, για το +5 (54-59), στο 33’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ντέρμπι έπεσε κατακόρυφα με πολλά λάθη και από τους δύο. Ωστόσο, το πρόβλημα ήταν μεγαλύτερο για την ομάδα του Πειραιά, η οποία «κόλλησε» εντελώς επιθετικά, με τον Παναθηναϊκό από την άλλη να βρίσκει λύσεις με Πονίτκα, Γκριγκόνις και Μαντζούκα και με επιμέρους σκορ 10-1 να περνάει μπροστά (64-60), στο 37’. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με προσωπικό 5-0 του Παπανικολάου για το προβάδισμα (64-65), στο 39’. Εκεί, με ένα μεγάλο τρίποντο του Πονίτκα μπροστά στον Φαλ, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (67-65), στα 17,4’’ πριν τη λήξη. Ο ΜακΚίσικ αστόχησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο και έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 33-35, 51-50, 67-65