Με αντίδραση πρωταθλήτριας (4-3) ξανά στην κορυφή η ΑΕΚ!

Δημοσιεύθηκε 15.1.2023

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του πρωταθλήματος μέχρι στιγμής η ΑΕΚ έκανε τρομερή ανατροπή και πήρε εντυπωσιακή νίκη απέναντι στον Άρη με 4-3 χάρη σε «buzzer beater», έσπασε το... σερί ισοπαλιών των Λεμεσιανών και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε γκολ των Στρούσκι (20') και Γκομίς (27') όμως η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε ιδανικά, φέρνοντας το ματς στα ίσα με τα γκολ των Άλτμαν (33') και Λόπες (35'). Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 65' με δεύτερο γκολ του Άλτμαν, όμως τα τέρματά του διπλασίασε και ο Γκομίς (78') διαμορφώνοντας το τελικό 3-3. Οι κιτρινοπράσινοι βρήκαν ωστόσο γκολ στην εκπνοή (94') με τον Φαράζ να τους χαρίζει τη δραματική νίκη!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία με την Ανόρθωση και τον αποκλεισμό από το κύπελλο από τη Νέα Σαλαμίνα και με το 14ο της τρίποντο ανέβηκε στους 44 βαθμούς και επέστρεψε στην κορυφή, διατηρώντας το +1 από τον ΑΠΟΕΛ και το +3 από την Πάφο και διευρύνοντας στο +10 τη διαφορά της από τον τέταρτο Άρη.

Η ομάδα της Λεμεσού η οποία βρέθηκε μια ανάσα από την... έκτη διαδοχική ισοπαλία της, δέχθηκε την πρώτη της ήττα μετά από ακριβώς έναν γύρο (και τότε από την ΑΕΚ) και πέραν του ότι έμεινε μακριά από την κορυφή, βρέθηκε και στο -7 από την τριάδα που οδηγεί στην Ευρώπη.

Ο αγώνας

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο πρώτο μέρος το οποίο είχε εξαιρετικό ρυθμό και τέσσερα γκολ. Η ΑΕΚ ήταν πιο απειλητική (τρεις τελικές έναντι μίας) στο πρώτο εικοσάλεπτο όμως ήταν ο Άρης που με τη συμπλήρωσή του άνοιξε το σκορ, με τρομερό διαγώνιο σουτ του Στρούσκι λίγο έξω από την περιοχή (20'). Οι Λεμεσιανοί μάλιστα εδραίωσαν το προβάδισμά τους στο 27' με σουτ του Γκομίς έπειτα από ωραία ενέργεια, όμως εκεί που φάνηκε να φέρνουν το ματς στα μέτρα τους, η ΑΕΚ έβγαλε φοβερή αντίδραση. Αφότου στο 29' «άγγιξε» το γκολ με εξαιρετικό πλασέ του Γκιούρτσο που αποκρούστηκε από τον Βανά, κατάφερε να μειώσει στο 33' με τον Άλτμαν από κοντά έπειτα από σουτ του Φαράζ που κόντραρε, ενώ δύο λεπτά αργότερα έφτασε στην ισοφάριση, με πανομοιότυπο τρόπο και με γκολ του Λόπες μετά από κόντρα σε σουτ του Γκιούρτσο.

Πιο... ήσυχο ήταν το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης όπου με εξαίρεση το ακυρωθέν (λόγω οφσάιντ) γκολ του Μπαμπίκα στο 49' δεν υπήρξε άλλη φάση, όμως από το 60' και μετά είχαμε... σκηνικό πρώτου ημιχρόνου. Στο 60' ο Άλτμαν με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βανά, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Άρης απείλησε δις, με κεφαλιά του Στεπίνσκι και σουτ του Μπαμπίκα, που δεν βρήκαν στόχο. Η ΑΕΚ είχε άλλη μια φάση στο 64' με κεφαλιά του Λόπες και στο 65' κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή της, με τον Άλτμαν, μετά από κεφαλιά στο δοκάρι και σουτ στο ίδιο δοκάρι σε ένα δευτερόλεπτο (!) να στέλνει με το... δεύτερο ριμπάουντ του την μπάλα στα δίχτυα. Στο 73' η ΑΕΚ έχασε σπουδαία διπλή ευκαιρία με τον Λόπες για να «κλειδώσει» τη νίκη και κράτησε ζωντανό τον Άρη ο οποίος είπε «ευχαριστώ» στο 78', ισοφαρίζοντας με το δεύτερο γκολ του Γκομίς. Παρότι οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν μέχρι τις καθυστερήσεις, στο 94' τους λύτρωσε ο Φαράζ ευστοχώντας σε τετ-α-τετ και χαρίζοντας ένα τεράστιο τρίποντο στην ΑΕΚ!

94' ΓΚΟΛ, 4-3 η ΑΕΚ με τον Φαράζ!

92' Αλλαγή για την ΑΕΚ, Ρομό αντί Λόπες.

-Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90' Αλλαγή για τον Άρη, ο Σπόλιαριτς επιστρέφει στη δράση αντικαθιστώντας τον Στεπίνσκι.

88' Κίτρινη κάρτα στον Σόκε.

84' Αλλαγές για την ΑΕΚ, Ναούμ αντί Γκιούρτσο και Σανχούρχο αντί Πονς.

82' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Μπένγκτσον ο οποίος από κοντά σούταρε έξω.

81' Αλλαγή για τον Άρη, ο Γιαμπλόνσκι στη θέση του Γκομίς.

78' ΓΚΟΛ, 3-3 ισοφαρίζει ο Άρης με τον Γκομίς! Ο Κακόριν έδωσε την ασίστ στον Σενεγαλέζο ο οποίος μπήκε στην περιοχή και υπό πίεση πλάσαρε εύστοχα τον Πίριτς.

73' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ με κοντινό σουτ του Λόπες που κόντραρε και στη συνέχεια κεφαλιά του ίδιου παίκτη που αποκρούστηκε από τον Βανά.

70' Αλλαγές για τον Άρη, Πηλέας, Μπράουν και Κακόριν αντί Καζού, Μπαμπίκα και Στρούσκι.

67' Μακρινή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καζού, μπλοκάρει ο Πίριτς.

65' ΓΚΟΛ, 3-2 η ΑΕΚ με τον Άλτμαν! Ο Ισραηλινός σκόραρε με τριπλή προσπάθεια, μετά από κεφαλιά στο δοκάρι, σουτ στο δοκάρι και νέο σουτ από πολύ κοντά!

64' Κεφαλιά του Λόπες μετά από εκτέλεση κόρνερ, έδιωξε ο Ντελμίρο.

61' Νέα φάση για τους φιλοξενούμενους με τον Μπαμπίκα, έξω το σουτ του.

61' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με κεφαλιά του Στεπίνσκι (μετά από κεφαλιά του Σόκε) που πέρασε λίγο έξω.

60' Πρώτη καλή φάση στην επανάληψη με εκτός περιοχής σουτ του Άλτμαν, έπεσε και μάζεψε ο Βανά.

49' Ακυρώνεται γκολ του Μπαμπίκα με υπόδειξη οφσάιντ από τον βοηθό.

Δεύτερο ημίχρονο

44' Αδύναμο πλασέ του Στεπίνσκι, μαζεύει ο Πίριτς.

41' Μετά από κάθετη του Μπένγκτσον ο Μπαμπίκα μπήκε απειλητικά στην περιοχή, τον πρόλαβε ο Γκαρθία πριν πλασάρει.

35' ΓΚΟΛ, 2-2 ισοφαρίζει η ΑΕΚ με τον Λόπες! Σουτ του Γκιούρτσο, η μπάλα κόντραρε και ο Πορτογάλος με προβολή την έστειλε στα δίχτυα.

34' Κίτρινη κάρτα στον Βανά.

33' ΓΚΟΛ, 2-1 μειώνει η ΑΕΚ με τον Άλτμαν! Από κοντά ο Ισραηλινός νίκησε τον Βανά.

30' Ευκαιρία και για τον Άρη με Μπαμπίκα, έξω το σουτ του.

29' Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ με εξαιρετικό πλασέ του Γκιούρτσο, δύσκολη απόκρουση του Βανά σε κόρνερ.

27' ΓΚΟΛ, 2-0 ο Άρης με τον Γκομίς! Μπήκε στην περιοχή και μετά από προσποιήσεις σούταρε νικώντας τον Πίριτς.

25' Κίτρινη κάρτα στον Στεπίνσκι.

23' Σουτ του Λόπες, άστοχο.

21' Κίτρινη κάρτα στον Στρούσκι.

20' ΓΚΟΛ, 1-0 ο Άρης με τον Στρούσκι! Φοβερό τέρμα από τον Πολωνό ο οποίος σκόραρε με διαγώνια βολίδα λίγο έξω από την περιοχή.

19' Κεφαλιά του Τόμοβιτς μετά την εκτέλεση κόρνερ, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

18' Κεφαλιά του Γκιούρτσο, δεν την έπιασε καλά, ακολούθως ο Ντελμίρο έκανε λάθος και η μπάλα πήγε κόρνερ.

16' Κίτρινη κάρτα στον Μποάκι.

6' Σουτ του Άλτμαν μετά από εκτέλεση κόρνερ, λίγο έξω. Πρώτη καλή φάση στο ματς.

2' Σουτ του Στρούσκι, κόντραρε και ο Πίριτς μάζεψε.

-Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς (84' Σανχούρχο), Λέδες, Φαράζ, Γκιούρτσο (84' Ναούμ), Άλτμαν, Λόπες (92' Ρομό).

ΑΡΗΣ: Βανά, Μποάκι, Μουσούντα, Ντελμίρο, Καζού (70' Πηλέας), Σόκε, Στρούσκι (70' Κακόριν), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα (70' Μπράουν), Στεπίνσκι (90' Σπόλιαριτς), Γκομίς (81' Γιαμπλόνσκι).

ΣΚΟΡΕΡ: 33', 65' Άλτμαν, 35' Λόπες / 20' Στρούσκι, 27', 78' Γκομίς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: - / 16' Μποάκι, 21' Στρούσκι, 25' Στεπίνσκι, 34' Βανά, 88' Σόκε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης (λόγω αδιαθεσίας Χρυσοβαλάντη Θεουλή)

Α' Βοηθός Διαιτητής: Εγγλέζου Νίκος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Ανδρέου Π. Ανδρέας

4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος