Ο ΑΠΟΕΛ είχε τις ευκαιρίες, όμως η Μπόρατς πήρε το διπλό

Δημοσιεύθηκε 9:38 μμ

Δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα του ΑΠΟΕΛ και στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι με τον Μανόλο Χιμένεθ δέχθηκε την ήττα με 1-0 από την Μπόρατς Μπάνια Λούκα, στη δεύτερη αγωνιστική της League Phase του Conference League. Oι γαλαζοκίτρινοι έμειναν χωρίς νίκη, αφού θυμίζουμε ότι στην πρεμιέρα της διοργάνωσης είχαν φέρει εκτός έδρας ισοπαλία με τη Σάμροκ Ρόβερς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ είχε την υπεροχή, αν και ελάχιστα απείλησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Στο 24’ ευτύχησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Πέτροβιτς να σκοράρει με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, όμως μετά από εξέταση του VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Το κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού ήταν στο 63’ όταν ο Σάβιτς έστησε τη μπάλα σε πλάγια θέση για εκτέλεση φάουλ. Η σέντρα του κατέληξε κατευθείαν στα δίχτυα των πρωταθλητών, αφού ούτε η αμυντική γραμμή ούτε ο Μπέλετς κατάφεραν να αντιδράσουν παρά μόνο την είδαν να καταλήγει στα πλεχτό για να γίνει το 1-0.

Πλέον, με την πλάτη στον τοίχο και με τον χρόνο να φεύγει, ο ΑΠΟΕΛ έντεινε την πίεση. Με την άμυνα των Βόσνιων να είναι «σφιχτή» και δύσκολο να βρεθούν οι ανοικτοί διάδρομοι, οι γαλαζοκίτρινοι προσπάθησαν είτε με στημένες φάσεις είτε με μακρινά σουτ να απειλήσουν την εστία του Μανόλιοβιτς, κάτι που δεν συνέβη.

Συνολικά 21 ευκαιρίες είχε ο ΑΠΟΕΛ στον αγώνα, έναντι τεσσάρων της Μπόρατς, όμως οι τρεις βαθμοί πήγαν στους Βόσνιους, που έφθασαν στους τέσσερις στη διοργάνωση αφού στην πρώτη αγωνιστική είχαν φέρει εντός έδρας ισοπαλία με τον Παναθηναϊκό (1-1).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Τέλος του αγώνα

89' - Από μακριά το σουτ από τον Καττιρτζή, ήταν καλό όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια

87' - Ο Αμπάνια επιχείρησε το σουτ έξω από την περιοχή, πήγε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια

86' - Μετά από κόρνερ, ο Ελ Αραμπί κέρδισε την κεφαλιά που ήταν άστοχη

83' - Μετά από κόρνερ, ο Μπα βρέθηκε σε καλή θέση και αμαρκάριστος, όμως η κεφαλιά του πήγε ψηλά έξω

80' - Ο Βράνιτς ξέφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε ωραία στον Βράνιες με τον Μπέλετς να σταματάει την προσπάθεια του παίκτη των φιλοξενουμένων

73' - Ο Κόρμπους έστρωσε στον Αμπάνια που έπιασε αμέσως το σουτ, που έφυγε έξω

63' - ΓΚΟΛ. 0-1. Ο Σάβιτς εκτέλεσε από πλάγια θέση το φάουλ, με τη μπάλα να πηγαίνει απευθείας στα δίχτυα του ΑΠΟΕΛ, αφού δεν αντίδρασε κανένας αμυντικός ούτε ο Μπέλετς

57' - Άστοχο το σουτ που επιχείρησε ο Όγκρινετς

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

38'- Mετά από εκτέλεση φάουλ ο Πέτροβιτς έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πήγε ψηλά έξω

31' - Aπό τη γωνιά ο Ελ Αραμπί έκανε το σουτ, κόβει ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων

24' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τεχέρα, με κεφαλιά ο Πέτροβιτς στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από εξέταση της φάσης από το VAR ακυρώθηκε το γκολ για οφσάιντ

11' - Σουτ του Μάγιερ, κόντραρε η μπάλα και πήγε εύκολα στα χέρια του Μανόλιοβιτς

10'- Αναγνωριστικού τύπου τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καμία αξιόλογη φάση μπροστά στις δύο εστίες

1' - Έναρξη του αγώνα

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Τσεμπάκ, Λαΐφης, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Αμπάνια, Τεχέρα, Μάγιερ (81' Καττιρτζής), Μαρκίνιος (66' Κόρμπους), Εντονγκαλά (66' Μπα), Ελ Αραμπί

MΠΟΡΑΤΣ: Μανόλιοβιτς, Βούκσεβιτς (58′ Νικόλοφ), Μέιγερς, Καρολίνα, Ερέρα, Όγκρινετς, Σκόρουπ, Σάβιτς (81' Σκόρουπ), Κουλάσιν (58′ Κβρζιτς), Σρέτσκοβιτς (58′ Χρέλια), Ντεσπότοβιτς (72' Bράνιες)

ΣΚΟΡΕΡ: 63' Σάβιτς

KITΡΙΝΕΣ: 61' Τσεμπάκ / 23' Κουλάσιν, 51' Ντεσπότοβιτς, 53' Σρέτσκοβιτς, 56' Βούκσεβιτς, 69' Μανόλιοβιτς