Το άρχισε και το τελείωσε η Πάφος, στέλνοντας εκτός Champions League τον ΑΠΟΕΛ

ΓΗΠΕΔΟ Δημοσιεύθηκε 22.5.2022

Όπως άρχισε το πρωτάθλημα, έτσι τελειώνει. Στην έναρξη της σεζόν η Πάφος είχε διαλύσει τον ΑΠΟΕΛ με 4-0 και σήμερα, αν και αδιάφορη, τον κέρδισε με 3-1 και τον άφησε στην τρίτη θέση και εκτός Champions League, αφού την ίδια ώρα η ΑΕΚ κέρδιζε στο Τσίρειο τον Απόλλωνα με 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, όμως – όπως δήλωναν σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας – ήθελαν να κλείσουν τη σεζόν όπως τη ξεκίνησαν. Και αυτό έκαναν, πήραν τη νίκη επικρατώντας κατά κράτος του ΑΠΟΕΛ που καιγόταν για τη νίκη για να επιστρέψει στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Η Πάφος έδειξε από την αρχή τα… δόντια της. Μόλις στο 4’, μετά από κόρνερ του Χότσκο, ο Κβίντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, ενώ στο 8΄ είχε δοκάρι με τον Ταλίς. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε αδυναμία να αντιδράσει και στο 33’ ήρθε και δεύτερο τέρμα από την παφιακή ομάδα, μετά και από τραγικό λάθος στην άμυνα των φιλοξενουμένων, με Πέδρο να κόβει προς τα πίσω και τον Βινίσιους να αδρανεί στο μαρκάρισμα του Ζάιρο που από κοντά πλασάρει για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Ο ΑΠΟΕΛ επιχείρησε να αλλάξει τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54΄ με ένα ωραίο τέρμα που προήλθε μετά από τακουνάκι του Ντε Βινσέντι και τελείωμα του Σόουζα μείωσε σε 2-1, όμως η προσπάθειά του έμεινε μέχρι εκεί.

Στο 78’ η Πάφος χτύπησε ξανά, όταν μετά από σέντρα του Ταλίς, ο Ζάιρο πέτυχε το δεύτερο τέρμα και έκανε το 3-1.

Οι γαλαζοκίτρινοι στο 85’, μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σόουζα για αγκωνιά στον Πάνιτς, έμειναν με δέκα παίκτες, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Πάφος πέτυχε και τέταρτο γκολ που ακυρώθηκε για οφσάιντ επειδή ο Ζάιρο ο οποίος έδωσε την ασίστ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ακυρωθέν γκολ είχε και ο ΑΠΟΕΛ στο 90’, όταν ο Θεοδώρου που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ήταν σε θέση οφσάιντ όταν έφυγε η μπάλα από τα πόδια του Σαρφό.

Τέλος του παιχνιδιού

90' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Ακυρώνεται γκολ του ΑΠΟΕΛ που πέτυχε ο Θεοδώρου που έφυγε σε θέση οφσάιντ μετά τη μπαλιά του Σαρφό

87' - ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ. Η Πάφος πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Αουρέλιο, όμως ακυρώθηκε επειδή ήταν οφσάιντ ο παίκτης που έδωσε τη πάσα (Ζάιρο)

85' - ΚΟΚΚΙΝΗ. Με δεύτερη κίτρινη ο Σόουζα αποβάλλεται από το παιχνίδι, για αγκωνιά στον Πάνιτς

78' - ΓΚΟΛ. 3-1. Μετά από σέντρα του Ταλίς, ο Ζάιρο πέτυχε το δεύτερο τέρμα και φέρνει την ομάδα του πιο κοντά στη νίκη

69' - O Σκουφέτ αποκρούει με γροθιές την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βαλακάρι

59'- Άστοχο το πλασέ του Βαλακάρι

54'- ΓΚΟΛ. 2-1. Πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία από τον ΑΠΟΕΛ, ο ντε Βινσέντι με τακουνάκι πέρασε στον Σόουζα που τελείωσε ιδανικά τη φάση και μείωσε

50' - O Σαρφό έκανε το σουτ, έξω από την περιοχή, στα χέρια του Ρούτκο η μπάλα

Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

44'- Mετά από εκτέλεση φάουλ του Πέδρο, ο Σόουζα έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει έξω

33' - ΓΚΟΛ. 2-0. Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΑΠΟΕΛ, με τον Πέδρο να κόβει προς τα πίσω και τον Βινίσιους να αδρανεί στο μαρκάρισμα του Ζάιρο που από κοντά πλασάρει για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του

20' - Ο Εφραίμ βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Αουρέλιο τελευταία στιγμή τον πρόλαβε και έβαλε κόντρα για να φύγει η μπάλα σε κόρνερ

14' - Σουτ του Βαλακάρι, έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ ο Σκουφέτ

9' - Μετά από κόρνερ του Χότσκο, ο Κβίντα κέρδισε πάλι την κεφαλιά και πήγε έξω η μπάλα

8' - ΔΟΚΑΡΙ. Από κοντά ο Ταλίς σημάδεψε το δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης οι του ΑΠΟΕΛ πρόλαβαν να διώξουν σε κόρνερ

4' - ΓΚΟΛ. 1-0. Μετά από κόρνερ του Χότσκο, ο Κβίντα με κεφαλιά άνοιξε το σκορ

• 1' Έναρξη του αγώνα

ΠΑΦΟΣ: Ρούτκο, Κβίντα, Ταλίς, Τόμετσακ, Μπάιριτς, Χότσκο, Κοβάσεβιτς (89' Φουρ), Ζ.Αουρέλιο, Βαλακάρι (81' Αουρέλιο), Ντράγκομιρ (67' Πάνιτς), Ζάιρο (89' Αμπτουσαλάμοφ)

ΑΠΟΕΛ: Σκουφέτ, Πέδρο (80' Θεοδώρου), Έσελινκ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σατσιάς (46' Καρώ), Σαρφό, Σόουζα, Εντονγκαλά (70' Μαγκλίτσα), Εφραίμ (46' Ντιαβαρά), Ντε Βινσέντι

ΣΚΟΡΕΡ: 4' Κβίντα, 33', 78' Zάιρο / 54' Σόουζα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56' Μπάιριτς / 7' Σόουζα, 47' Σαμπάλα

ΚΟΚΚΙΝΗ: 85' Σόουζα (δευτ. κιτρ.)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Costa Verissimo Fabio Jose
Α' Βοηθός Διαιτητής: Καλογήρου Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος